Oto Kokpit

2025 Yeni Mercedes-AMG G63 Teknik Özellikleri ile Tanıtıldı

Yeni Mercedes-AMG G63, üstün performans off-road araçları arasında kendine özgü konumunu güçlü sürüş sistemi, yeni AMG ACTIVE RIDE CONTROL süspansiyonu ve benzersiz tasarım unsurlarıyla pekiştiriyor. Dinamik yol performansı ile off-road kabiliyeti arasında daha geniş bir yelpaze sunan yeni AMG G63, G-Serisi model serisinin genelindeki değişikliklerden de yararlanıyor. Bu değişiklikler arasında ilk kez G-Serisi’ne gelen MBUX bilgi-eğlence sistemi de yer alıyor. 2025 Mercedes-AMG G63, 2024’ün ikinci yarısında ABD bayilerinde olacak. Sonrasında Avrupa pazarı ve Türkiye satışı hakkında da bilgiler netleşecek. İşte detaylar…

2025 Yeni Mercedes-AMG G63

Elektrikli ve El Yapımı AMG 4.0L V8 Biturbo Motor

Yeni AMG G63, el yapımı AMG 4.0L V8 biturbo motoruyla 577 ps ve 850 nm tork üretiyor. El yapımı motor, 48 voltluk bir elektrik sistemi ve entegre marş jeneratörü (ISG) ile desteklenmiştir. ISG, düşük motor devirlerinde ek 20 ps ve 200 nm tork sağlar. AMG G63, 0’dan 60 mph (0-96 km/s) hıza sadece 4.2 saniyede ulaşırken, elektronik olarak sınırlı 220 km/s azami hıza sahiptir.

Yeni AMG ACTIVE RIDE CONTROL Süspansiyon

Yeni G63‘ün süspansiyon sistemi de yenilendi. Yeni AMG ACTIVE RIDE CONTROL süspansiyon, aktif hidrolik yuvarlanma stabilizasyonu ve adaptif ayarlanabilir amortisörlerle üstün manevra kabiliyeti ve konfor sağlar. AMG Offroad Paket PRO’nun bir parçası olarak sunulur. Aktif hidrolik elemanlar, geleneksel mekanik torsiyon denge çubuklarının yerini aldı. Adaptif amortisörler, bir tarafında sıkıştırma ve diğer tarafında geri tepme için iki hidrolik bağlantıya sahip olup benzersiz sürüş deneyimi sağlamayı hedeflemektedir.

Dört süspansiyon direğinin birbirine bağlanması ve pompa ile kontrol valflerinin basınç regülasyonu, geniş bir yuvarlanma yay oranı sağlar. Dinamik viraj alırken, hidrolikler yuvarlanma açısını ve kamber kaybını azaltır. Sonuçta, yüksek kamber sertliği ve azaltılmış gövde hareketi, AMG G63’ün virajlara daha hassas dönmesini sağlar.

2025 Yeni Mercedes-AMG G63 Kaç Beygir?

AMG SPEEDSHIFT TCT 9G Şanzıman

AMG SPEEDSHIFT TCT 9G şanzıman, çok kısa vites değiştirme süreleri ve çift debriyaj işlevi ile dinamik bir sürüş deneyimi sunar. Seçilen sürüş programına bağlı olarak geniş bir karakter yelpazesi sunar – çok dinamikten neredeyse fark edilemez vites değişimlerine kadar. Şanzıman, verimlilik ve dinamikleri birleştirir. Dokuz vites, motorun optimum hızda kalmasını sağlar. Gerektiğinde, motorun tam gücünü kullanmak için kısa sürede düşük vitese geçer.

AMG DYNAMIC SELECT: Beş Yol ve Üç Off-road Sürüş Programı

AMG DYNAMIC SELECT programları ile beş yol (Slippery, Comfort, Sport, Sport+ ve Individual) ve üç off-road (Sand, Trail ve Rock) sürüş modu sunar. Her sürüş programı için motor, şanzıman, süspansiyon ve direksiyon tepkileri özel olarak ayarlanmıştır.

Benzersiz İç ve Dış Tasarım Detayları

Yeni Mercedes-AMG G63‘ün iç ve dış mekanında benzersiz tasarım unsurları dikkat çekiyor. MANUFAKTUR Hyper Blue Magno dış boya, üst düzey G-Class modeli için özel olarak sunuluyor. Ön tarafta, hava girişlerinin önünde üç dikey louvre bulunan AMG’ye özgü yeni tampon ve paslanmaz çelik ekler dikkat çekiyor. Standart adaptif MULTIBEAM LED farlar, 84 ayrı kontrol edilebilir yüksek performanslı LED ile duruma göre yolu aydınlatıyor.

AMG amblemi, kaputta ve dış ayna projeksiyonlarında ilk kez yer alıyor. Gümüş krom AMG yakıt dolum kapağı, siyah tasarım unsurlarıyla dikkat çekiyor. Gümüş boyalı fren kaliperleri, delikli fren diskleri ve beş çift kollu yeni 20 inç AMG alaşım jantlar dış tasarımı tamamlıyor.

2025 Yeni Mercedes-AMG G63 Kokpiti

2025 Mercedes-AMG G63 Teknik Özellikleri

Motor ve Performans

 • Motor: 4.0 litre V8 biturbo motor
 • Şanzıman: 9 ileri AMG SPEEDSHIFT TCT
 • Güç: 577 ps 6,000 rpm
 • Tork: 850 nm tork 2,500-3,500 rpm
 • Hızlanma (0-60 mph): 4.2 saniye
 • Maksimum Hız: 220 km/s (elektronik olarak sınırlı)
 • Yakıt Ekonomisi: Şehir içi 21.7 lt, Şehir dışı 17.7 lt
 • Yakıt Kapasitesi: 100 litre

Boyutlar

 • Dingil Mesafesi: 289 cm
 • Toplam Uzunluk: 487.4 cm (yedek lastik dahil)
 • Yükseklik: 196.6 cm
 • Genişlik (aynalar dahil): 218.7 cm
 • Genişlik (aynalar hariç): 198.3 cm
 • Boş Ağırlık: 2,650 kg
 • Dönüş Çapı: 13.5 m
 • Yolcu Kapasitesi: 5 kişi
 • Bagaj Hacmi: 1,059 – 1,942 litre

Yeni Mercedes-AMG G63, performans ve lüksü bir arada sunan, dinamik yol performansı ile off-road yeteneklerini mükemmel şekilde harmanlayan bir araç olarak öne çıkıyor. Her detayında benzersiz AMG dokunuşları taşıyan bu model, 2024’ün ikinci yarısında otomobil tutkunlarıyla buluşacak. Bu olağanüstü araç, gücü, tasarımı ve yenilikçi teknolojileri ile off-road dünyasında yeni bir standart belirleyecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }