Oto Kokpit

2020 Yeni Mercedes S Serisi, Dev Dokunmatik Ekranla Geliyor

Mercedes dünyasının en tepesinde yer alan araçlardan S serisi, yeni kasasıyla yollara çıkmaya hazırlanıyor. Prototip modeli üretilen aracın test süreci devam ediyor. Bu aşama da gerek dıştan gerekse içten casus fotoğraflar internete düşüyor. Son gelen görüntülerde kokpit yapısı kısmen ifşa oldu. Yaşam alanındaki bir detay çok şaşırtıcı olduğu için sizinle paylaşmak istedim. Yeni kasa Mercedes S Serisinin orta konsolunda yer alacak olan multimedya ekranı alışılagelmişin dışında alt kısıma alınarak dev tablet ekran olarak konumlandırılmış. İşte detaylar…


2020 Yeni Mercedes S Serisi Kokpiti

MEA platform üretilecek olan yeni kasa S serisinin detayları yavaştan ortaya çıkıyor. Mercedes’in artık en küçük aracında bile konumlandırılan dijital gösterge paneli ve onu takip eden multimedya ekranı, yeni S serisinde kullanılmayacak. Dijital gösterge paneli yer alacak ama onu takip eden ve orta kısmı belirsiz siyahlıkta olan ekran olmayacak. Tıpkı Tesla Model S’teki gibi devasa dokunmatik ekran yatay ve sürücü odaklı şekilde orta kısıma konumlandırılmış şekilde sunulacak. Söz konusu ekran o kadar büyük ki, şuan piyasadaki en büyük tabletlerden birisi olan iPad Pro 12.9’dan bile daha büyük görünüyor.

2020 Yeni Mercedes S Serisi Dokunmatik Ekranı

Açıkçası S serisinde böyle bir ekranın kullanılacağı düşüncesine çok şaşırdım. Resmi görsellerde nasıl bir araç ortaya çıkacak merak ediyorum. Yakından baktığımızda dörtlü flaşörler, ses kontrol tuşları, araç sürüş modları, sürüş destek sistemlerinin kontrolü ve ekran kontrolü için birkaç tuş alt kısıma yerleştirilmiş. Ekran alanı ise oldukça geniş ve kapsamlı duruyor. Ayrıca sürüş pozisyonu doğru konumlandırıldığı zaman her sürücünün kolayca kullanımını sağlayacak şekilde duruyor.

2020 Yeni Mercedes S Serisi

2020 Yeni Mercedes S Serisi sadece tasarımıyla dikkat çekmeyecek. Artık otonom sürüşte S serisi için üçüncü seviyeye geçilecek. Yarı otonom sürüşün tamamlanması adına önemli adım olarak görülen bu özelliğe ek olarak çevreci hibrit motor seçenekleri de sunulacak. Şimdilik aktaracaklarım bu kadar. Artık yeni S serisini daha farklı heyecanla beklemedeyim. Bakalım bizi nasıl bir lüks sedan ağırlayacak? Bekleyip göreceğiz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.