2020 Yeni Mercedes-Benz GLB Özellikleri Açıklandı

Mercedes’in uzun süredir merakla beklediğimiz kompakt SUV modeli GLB sonunda gün yüzüne çıktı. GLA’ya göre daha geniş ve etkin kullanım alanları sunan yeni Mercedes-Benz GLB ile Alman firma çok mantıklı bir adım attı. Bunun sebebini ve aracın öne çıkan özelliklerini yazının devamında paylaşacağım.


2020 Yeni Mercedes-Benz GLB Özellikleri

Yeni Mercedes-Benz GLB kompakt SUV sınıfta üretildi. Yani büyük SUV değil. Baz versiyonları önden çekişli olacak ve bazı modellerinde dört tekerden çekişli sistem olacak. Fakat kompakt dememe aldırmayın. Bu aracın GLA ile alakası yoktur. Çünkü hem yerden yüksek yapısı hemde iç mekanda geniş olmasıyla öne çıkıyor. Hatta üçüncü sıra koltuğu ile Mercedes bu aracı çok farklı kimliğe taşımış.

Boyutsal olarak baktığımızda Mercedes-Benz GLB;
4634 mm uzunluğa,
1834 mm genişliğe,
1658 mm yüksekliğe ve 2829 mm aks aralığına sahip.

2020 Yeni Mercedes-Benz GLB Donanımları

Ayrıca 560 litre bagaj alanı sunan aracın katlanabilen arka koltukları ile 1755 litreye kadar yükleme hacmi artırılabiliyor. Bunlara ek olarak ikinci sıra koltuk öne doğru hareket ettirilerek 179 litrelik ek alan daha sunuluyor.

Yeni Mercedes-Benz GLB Bagajı

2020 Yeni Mercedes-Benz GLB‘yi boyutsal anlamda Audi ve BMW modellerini baz alarak kıyasladığımızda yükseklik olarak yeni BMW
X3’e göre 18 mm yere daha yakın olmasına karşın 10 litre daha fazla bagaj alanı sunuyor. Audi Q3’e göre ise 42 mm daha yüksek olup 30 litre daha fazla bagaj alanı sunuyor. Yani boyutsal anlamda Audi Q2 ve BMW X2 modellerini es geçip daha büyükleriyle yarışır hale gelmiş. Normal de Q3 ve X3’ün Mercedes’teki direkt karşılığı GLC oluyor.

Yeni Mercedes-Benz GLB Kokpiti

2020 Yeni Mercedes-Benz GLB Donanımları
Mercedes’in güncel üstün donanımları bu araç içinde sunulacak. Başlıca özellikler arasında MULTIBEAM LED farlar bulunacak ve bu farlar 50 km/s hıza kadar sürüş lambasıyla birlikte Off-Road ışığı vazifesini yerine getirecek.

Artık güncel premium araçların vazgeçilmezi olan sürüş destek sistemleri yeni GLB modelinde 500 metreye kadar alanı tarayan radarlarla sunulacak ve aktif şerit takip asistanı, aktif mesafe takip sistemi, adaptif hız sabitleyici ve otomatik frenleme özelliği gibi donanımları kullanmaya imkan tanıyacak.

Yeni Mercedes-Benz GLB İçi

ENERGIZING adlı konfor ögesi ile Mercedes-Benz GLB size masaj yaparken diğer taraftan iç ambiyans aydınlatması müziğin ritmine eşlik edebiliyor. Bu sayede araç içerisinde stres atmanız ve rahat yolculuk yapmanız sağlanıyor.

4Matic dört tekerden çekiş sistemi Eco ve Comfort modunda 80:20 aks oranı ile çalışıyor. Spor modda bu oran 70:30 olurken Off-Road modunda 50:50 oranında dengeleniyor.

Yeni Mercedes-Benz GLB Fotoğrafları

2020 Yeni Mercedes-Benz GLB Motor Seçenekleri
Teknik veriler henüz netleşmemiş olsa da yeni Mercedes-Benz GLB için şimdilik dört farklı motor sunulacak.

GLB 200 versiyonunda M 282 kodlu 1.33 litrelik turbo benzinli motor görev yapacak.

GLB 250 4MATIC adlı diğer benzinli ünitede ise M260 kodlu blok kullanılacak.

Yeni Mercedes-Benz GLB Özellikleri

GLB 200 d ve GLB 220 d modellerinde Euro 6d normuna uygun OM 654q kodlu iki litrelik turbo dizel motor yer alacak. Söz konusu motorlar 8 ileri çift kavramalı şanzımanla gelecek.

2020 Mercedes-Benz GLB hakkında şimdilik aktaracağım bilgiler bu kadarla sınırlı olup gelişmeler oldukça paylaşacağım.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

5 × dört =

Sayfa başına git