Oto Kokpit

2020 Yeni Mercedes-Benz EQC Teknik Özellikleri Açıklandı

Mercedes elektrikli otomobil dünyasına yepyeni bir model sundu. EQ markası adı altında SUV ile Coupe SUV arasına konumlandırılan Mercedes-Benz EQC, dün Stockholm’de tanıtıldı. Tamamen elektrikli olarak çalışan ve sıfır emisyon değeriyle yakıt konusunda çevreci kimliğe sahip olan bu aracı buyurun yakından tanıyalım.


2020 Yeni Mercedes-Benz EQC Özellikleri

Ön tasarımı ile Güney Koreli araçlara arkada ise Porsche Cayenne’e benzeyen Mercedes EQC, elektrikli SUV dünyasına giriş yaptı. Yaşam alanında güncel Mercedes çizgilerine sahip olan araç, teknolojik kimliğinden dolayı daha fütüristik ögeleri de içinde barındırıyor. Aracın özelliklerine baktığımızda 19 ila 21 inç arası jant seçenekleri, multibeam led farlar, MBUX multimedya sistemi özelliklere sahip olan Mercedes EQC için teknolojinin bütün nimetleri ayağına serilmiş. Mesela geliştirilmiş akıllı navigasyon ile en kısa ve doğru rotalar hesaplanıyor. Ayrıca elektrikli motorun menzili de burada hesap edilip mantıklı seyahat rotaları hazırlanıyor. Ayrıca sürüş destek sistemleri tam paket olarak sunuluyor. Bunlar arasında aktif mesafe kontrol sistemi, kör nokta uyarı ve çarpışma önleme sistemi, adaptif hız sabitleme sistemi, yaya ve bisiklet algılayıp otomatik frenleme özelliği gibi donanımlarda sunuluyor.

2020 Yeni Mercedes-Benz EQC Teknik Özellikleri

Mercedes EQC 400 için 5 farklı sürüş modu sunuluyor: COMFORT, ECO, MAX RANGE, SPORT ve INDIVIDUAL. Öte yandan fren gücünü geri kazanım özelliği sayesinde ayağınızı gazdan çektiğiniz an araç yavaşlamaya başlıyor ve alışkanlık kazanıldığı zaman tek pedalla araç kullanımı da gerçekleştirilebiliyor. Biraz da teknik kısımdan bahsedelim.

Yeni Mercedes-Benz EQC Kokpiti

Mercedes-Benz EQC Teknik Özellikleri
Mercedes’in EQ alt markası altında üretilen Mercedes EQC 400 için ön ve arka aksta bulunan iki elektrik motoru sunulmuş. 300 kw 408 ps 402 beygir 765 nm tork güç üreten araç, dört tekerden çekiş sağlıyor.

Yeni Mercedes-Benz EQC Kaç Beygir

Lityum-iyon bataryalara sahip olan Mercedes EQC maksimum menzili 450 kilometre. Şarj kısmına gelecek olursak EQC modeline uygun şarj istasyonlarında 110 kw’a kadar güç çıkışını destekliyor ve batarya’nın %10’dan %80’e kadar olan kısmını doldurması yaklaşık 40 dakika sürüyor. Teknik verilere daha detaylıca bakalım

Yeni Mercedes-Benz EQC Şarj Süresi

Motor: Çift elektrikli motor ile 300 kw 408 ps 402 beygir 765 nm tork
Performans: 0-100 km/s: 5.1 saniye – Maksimum hız: 180 km/s (elektronik olarak sınırlandırılmış)
Güç Tüketimi: Ortalama / Co2: 22.2 kwh-100 km / 0 g/km
Boyut: Uzunluk / Yükseklik / Genişlik / Aks: 4761 mm / 1624 mm / 1884 mm / 2873 mm
Bagaj Hacmi: 500 litre
Batarya Kapasitesi: 80 KWH
Boş Ağırlık: 2425 kg
Römork Çekme Kapasitesi: 1800 kg

Yeni Mercedes-Benz EQC Elektrik Tüketimi

Genel hatlarıyla Mercedes EQC modelini anlattım. Aracın seri üretimi Mercedes’in Bremen fabrikasında başlayacak ve 2019’un ortalarına doğru satışa Avrupa’da satışa sunulacak. Türkiye’de ise 2020 yılında yollarda olması planlanıyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.