Oto Kokpit

2020 Yeni Kasa Toyota GT Supra (A90) Teknik Özellikleri ile Tanıtıldı

Geldi gelecek derken Japon efsanesi Toyota Supra beşinci nesliyle sonunda tanıtıldı. A90 koduyla lanse edilen aracın hakkında merak edilen birçok konu gün yüzüne çıktı. Yeni BMW Z4 ile ortak platformu kullanan araç, büyük oranda Bavyeralı’ya benziyor. 2020 yeni kasa Supra, dördüncü nesil Supra’dan daha güçlü ve hızlı olsa da önceki versiyonunu aratacak gibi görünüyor. Hadi yazının devamına geçelim.


2020 Yeni Kasa Toyota Supra Teknik Verileri

Yeni kasa Supra‘yı sizler için uzun süredir takipteydim. Casus fotoğrafları, kokpitinin görüntüleri, hatta teknik bilgilerini bile önden bildirmiştim. Küçük bilgi değişiklikleri oldu. Amerika’da lansmanı yapıldığı için en net şekilde yeni kasa Toyota Supra‘nın verilerini aktaracağım.

2020 Yeni Kasa Toyota Supra Özellikleri

2020 Toyota Supra teknik özellikleri en ince detayına kadar açıklanmadı. Fakat bilmemiz gereken ilk bilgiler elimize ulaştı. Önden motorlu ve arkadan itişli olarak üretilen otomobil, Toyota GAZOO Racing çalışanlarının ilk global GR modeli oldu. Detroit’te Toyota GT Supra adıyla tanıtılan A90 kodlu bu otomobilin kalbinde 3.0 litre altı silindirli turbo beslemeli motor bulunuyor ve 340 ps 335 beygir 500 nm tork güç sunuyor ve 8 ileri otomatik şanzımanla geliyor. Yeni BMW Z4 M40i de aynı güç değerlerine sahip. Fakat Supra’nın Coupe yapısı onu daha hızlı kılıyor. Yeni nesil Supra, 0-100 km/s hızlanmasını 4.3 saniye de tamamlıyor. Yani BMW’den 0.3 saniye daha hızlı. Ayrıca son hızı da 250 km/s ile sınırlandırılmış. A80 kodlu yani efsaneleşen MK4 kasa Supra ile kıyaslayacak olursak tabi ki yenisi daha hızlı ama arada 27 sene fark var. Yakın zamanda 2JZ swap MK5 Supra’ları görürseniz şaşırmayın :).

2020 Yeni Kasa Toyota Supra Kokpiti

Yeni Kasa Toyota Supra Donanımları
19 inçlik jantlarla gelen yeni Supra da önde 255/35 R19, arkada ise 275/35 R19 ebatlı Michelin Pilot Super Sport lastikler kullanılmış. 6.5 inçlik dijital gösterge paneli, 8.8 inçlik dokunmatik multimedya ekranı, Apple CarPlay ve Android Auto desteği, JBL ses sistemi, navigasyon, geri görüş kamerası gibi özelliklere ek olarak arka çapraz trafik uyarı asistanı, uzun far asistanı, trafik işaretlerini algılama sistemi, yaya algılama ve otonom acil fren sistemi, ileri çarpışma uyarı asistanı, kör nokta uyarı özelliği gibi birçok güvenlik donanımları da bulunuyor.

2020 Yeni Kasa Toyota GR Supra A90 Edition

Yeni Toyota GT Supra Ne Zaman Çıkacak?
Her şey güzel ama bu araç ne zaman çıkacak? Avrupa pazarı için 900 adetlik GR Supra satılacak ve bu yaz teslim edilecek. Fakat buna ek olarak A şasi koduna özel olarak üretilen A90 referanslı 90 adetlik Toyota GR Supra A90 Edition modeli bulunuyor. Çok sınırlı sayıdaki bu özel versiyon ise ön sipariş veren Avrupalı ilk 90 müşteriye ulaştırılacak. Fotoğraflardaki mat gri renk söz konusu araca ait olup standart Supra’dan daha özel yerde konumlanacak. Türkiye pazarı için ise şimdilik net bilgi mevcut değil. Fakat büyük bir ihtimal özel siparişle getirilecek. Üç litrelik motor hacminin yaz aylarında nasıl bir vergi kur ve vergi uygulamasıyla fiyatlanacağı konusunda tahmin veremiyorum. Gelişmeler oldukça paylaşacağım.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.