Oto Kokpit

2020 Yeni Kasa Skoda Octavia (MK4) Geliyor

2020 Yeni Kasa Skoda Octavia (MK4) Geliyor

Skoda’nın kompakt modellerinden Octavia, dördüncü nesli için yollara çıkmaya hazırlanıyor. Makyajlı versiyonun tanıtılması üzerinden 2 yıla yakın zaman geçen aracın şimdi de dördüncü nesli merakla bekleniyor. Yeni kasa Skoda Octavia için henüz casus fotoğraflar ya da resmi açıklama mevcut değil. Fakat dedikodular şimdiden dolaşmaya başladı.


2020 Yeni Kasa Skoda Octavia Ne Zaman Çıkacak?

Skoda Octavia, 1996 yılında 1U kodu ile ilk neslini tanıtarak yollara çıkmıştı. 2004 yılında ikinci nesil üretildi ama MK1 Octavia farklı ülkelerde 2010 yılına kadar üretildi. İkinci nesil ise 2013 yılında yollara veda etti. 2013 yılında MQB platformunda üretilen 5E kodlu Octavia ile araç güncel yüzüne kavuştu. 10 Ocak 2017 tarihinde ise üçüncü nesil makyajlı Octavia lanse edildi.

Yollarda iki yılı devirmeye yaklaşan güncel Octavia için dördüncü neslin konusu da yavaştan açılmaya başlandı. Çünkü rakipleri yenileniyor ve Octavia’da yüzünü eskitmeye başladı. Zaten ayrık farlı güncel yüzüne pek ısınamadık. Donanımsal olarak ise rakipleri daha iyisini sunmaya başladı. Yeni nesil sürüş destek sistemleri, daha düşük emisyon değerleri ve birçok nedeni ele aldığımızda yeni kasa Skoda Octavia modelinin gelmesi adına sebepler çoğalıyor.

MK4 Skoda Octavia‘nın tasarımsal kimliği markanın Vision RS konsepti üzerine şekillenecek. Bu konuda seri üretim aracı olarak Scala bizlere yol gösterecek. Farların birleşip keskin hatta kavuşmasını bekliyoruz. Fakat arka tasarım nasıl gelecek o konuda fikrim yok. Tıpkı Scala modelinde olduğu gibi boyutsal ve hacimsel olarak iddialı geleceğini düşündüğümüz yeni Skoda Octavia modelinin, boyutsal olarak abisi Superb modeline daha da yaklaşmasını bekliyoruz. Ayrıca bagaj alanı konusunda daha bonkörce davranması da beklentiler arasında bulunuyor. Tabi bunun yanı sıra yeni sürüş asistanları, dijital gösterge paneli, yenilenen orta konsol ve çok daha fazlasını da dördüncü nesil Skoda Octavia modelinde görebiliriz.

2020 Skoda Octavia için 1.0 litre ve 1.5 litrelik turbo benzinli motor, hibrit alt yapılı turbo dizel ve turbo benzinli üniteler, 1.6 TDI ve 2.0 TDI motorlara ek olarak birde CNG yani doğalgaz yakıtlı üniteler kullanılabilir.

Şimdilik yeni kasa Skoda Octavia hakkında fazla bilgi veremiyorum. Diğer araçlarda olduğu gibi bunu da takibe alıyoruz. Yeni Octavia modelinin 2020 yılında tanıtılıp 2021’de ise yollara çıkması ön görülüyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.