Oto Kokpit

2020 Yeni Kasa Mercedes-Benz C Serisi (W206) Görüntülendi

Mercedes’in premium D segmentindeki temsilcisi C serisi, yeni kasası ile ilk kez görüntülendi. Tabi ki çıplak halde değil tamamen kamuflajlı şekilde karşımıza çıktı. İşte detaylar…


2020 Yeni Kasa Mercedes-Benz C Serisi

Mercedes C serisi’nin yollarla ilk tanışması 1993 yılında W202 kodlu kasayla oldu. W201 kodlu 190E’nin yerini alan C serisi, son olarak dördüncü nesli ile 2014 yılında karşımıza çıktı. Tepeden tırnağa yenilenen ve birçok devrimi de W205 kasayla yapan Mercedes-Benz C Serisi, küçük hacimli dizel motorundan yeni nesil benzinli motoruna varana kadar ciddi atılımlarla BMW 3 serisi ve Audi A4 modellerinden daha alınabilir hale geldi. Gerek sunduğu donanımları gerekse ülkemizde sunduğu motor seçenekleriyle daha alınası otomobil oldu.

2020 Yeni Kasa Mercedes-Benz C Serisi Ne Zaman Çıkacak?

W205 C serisi’nin 2014 yılından beri süren macerası 5. senesine giriyor ve her ne kadar makyajlı yüzü de bu sene yollara çıkmış olsa da G20 kodlu 3 serisinin gelmesiyle Mercedes C’nin de yüzü
2019-2020 aralığında eskiyecek. Fakat yıldızın mühendisleri çalışmaya çoktan başladı ve yeni kasa Mercedes-Benz C Serisi için kolları sıvadı. İlk prototip ile yollara bile çıktılar. Test aşamasında fotoğraflanan 2020 Mercedes C Serisi için şuan net bilgiler maalesef yoktur. Fakat araçtan beklentiler aşikar ve önünde küçük kardeşi yeni nesil Mercedes A serisi var. Yeni üretilen Mercedes modellerinden yola çıkacak olursak beşinci nesil C serisinde kokpit dizaynı tamamen değişecek ve o emanet gibi duran multimedya ekranı kalkacak ve yerine gösterge paneli ile bütünleşik ekran gelecek. Orta konsol yeniden dizayn edilecek ve Mercedes MBUX işletim alt yapısını daha kolay kontrol edebilecek kumanda elemanları yerleştirilecektir. Motor seçeneklerinde ise yeni A serisinde yer alan 1.33 litrelik motor seçeneğinin yeni kasa C serisinde kullanılacağını düşünüyorum. Aracın kasasında yapılacak hafifletme ile 163 ps güç üreten bu ünite, aracı rahatlıkla yürütebileceğini düşünüyorum. Öte yandan 1.6 litrelik turbo dizel ünite daha da geliştirilerek karşımıza gelebilir. Ayrıca 1.5 litrelik 184 ps güç üreten motorunda kullanılması olası duruyor. Bunlara ek olarak hibrit bir ünite ya da tamamen elektrikli C serisi seçeneğine de yer verilebilir.

Son olarak tasarımsal yüze baktığımızda ise kamuflajın üzerine düştüğümüz zaman farların daha minimal formda olduğunu göreceksiniz. Bana Yeni GLE‘nin farlarını anımsattı. Arka tasarımda ise stop grubu çok iyi gizlendiği için net bir şey demek mümkün değil. Genel hatlarda ise yukarıdan aşağıya doğru genişleyen çizgiler görünüyor. Yine dinamik tasarıma sahip C Serisi ile karşılayabiliriz. Şimdilik aktaracaklarım bu kadarla sınırlı kalıyor. Yeni kasa Mercedes-Benz C Serisi hakkında gelişmeler oldukça aktarmaya devam edeceğim.Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.