Oto Kokpit

2020 Donkervoort D8 GTO-JD70 Bare Naked Carbon Edition Tanıtıldı

Hollanda merkezli üretici Donkervoort, yeni özel ve bir hayli marjinal aracının üzerindeki sis perdesini kaldırdı. Yalnızca 15 adet üretiminden bahsedilen 2020 Donkervoort D8 GTO-JD70 Bare Naked Carbon Edition şaşırtıcı özellikleri ile birlikte gün yüzüne çıktı. Aracın karbon fiber parçalara sahip olması en temel özelliği olarak karşımıza çıkıyor. Aracın karbon fiber parçaları üzerinde geçirgen bir boya bulunuyor ve bu boya, BASF’nin yan markası R-M tarafından geliştirilmiş. Bu özel boya sayesinde aracın yapısını oluşturan malzemeyi de “görebiliyoruz”.

2020 Donkervoort D8 GTO-JD70 Bare Naked Carbon Edition

Aracın en temel özelliğinin düşük ağırlığı olduğunu söylememiz gerekiyor. Karbon fiber malzemelerin araca kattığı en önemli etken olarak aracın ağırlığının düşüşünü göstersek de firma da bu ağırlığı düşürebilmek adına ekstra çabalar sarf etmiş. Aracın farlarının muhafazaları bile ağırlık düşsün diye bu malzemeden üretilmiş diyebiliriz. Hatta öyle ki; Donkervoort, aracın parçalarını havuzda boyamak yerine sprey ile renklendirmiş. Sırf bu yöntem tercih edildiği için bile araç birkaç kilo daha az ağırlığa kavuşmuş. Bu özel üretim malzemeler ve özel çabaların ardından aracın ağırlığı 695 kg’a kadar düşürülmüş.

2020 Donkervoort D8 GTO-JD70 Bare Naked Carbon Edition Donanımları

Bu özel üretim hafif otomobilin motor özellikleri ise gerçekten çarpıcı diyebiliriz. 2.5 litre hacimli, turbo beslemeli ve 5 silindirli motora sahip olan bu araç son derece güçlü denebilir. Aynı zamanda bu güçlü motor 415 beygir gücünde ve 520 Nm tork üretebiliyor. Araç bu denli hafif olunca da böyle güçlü bir motorun değeri de katlanmış oluyor. Araç hafif olduğu için bu motor sayesinde daha hızlı ve daha efektif bir şekilde kullanılabiliyor. Aracın kendine has tasarımı, özel karbon parçalardan oluşması ve son derece hafif olması ile birlikte 415 beygirlik bir motora sahip olması da ilgi çekici durumlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }