Sürücü Kursları Rehberi

2019 Yeni Tesla Model 3 Özellikleri ve Türkiye Fiyatı

Elektrikli otomobiller dünyasının en gözde markası Tesla, daha küçük ve kompakt modeli Model 3 ile birçok ülkede satış sunuldu. Henüz ülkemizde satışına başlanmayan bu aracı sizler için ele aldık ve hem Tesla Model 3 özelliklerini hemde tahmini Türkiye fiyatını aktardık.


2019 Yeni Tesla Model 3

Tesla firması Model 3’ü Avrupa pazarına iki farklı versiyonu ile satıyor. Long Range ve Performance adlı iki versiyon ile satılan araç için çift motor yer alıyor ve ikisi arasındaki en belirgin fark performans oluyor. Her iki araçta da 75 kwh batarya kapasitesi sunuluyor ve 1847 kilogram boş ağırlığa sahipler. Fakat aralarında birkaç fark var. Onlara da sırasıyla bakalım.

Tesla Model 3 Long Range
Aracım uzun menzilli olsun ve çokta iddialı görünmesin diyenler için Tesla firması Avrupa pazarına Long Range versiyonuyla giriş yapıyor. 18 ve 19 inç jant seçenekleri, 15 inçlik dokunmatik ekran, dört tekerden çekiş sistemi gibi özellikleri olan araç, tam kapasite ile 560 kilometre menzil sunuyor. Performans kısmında ise 4.8 saniyelik 0-100 km/s hızlanması hızlıyım diyen çoğu araca korku verirken son hızı 230 km/s olarak gerçekleşiyor.

2019 Yeni Tesla Model 3 Teknik Özellikleri

Tesla Model 3 Performance
Eğer Tesla Model 3’ü daha çekici ve iddialı olarak almak istiyorsanız o zaman Performance adlı paket sunuluyor. Yine dört tekerden çekiş sistemi ile gelen araçta 20 inç jantlar, spor süspansiyon sistemi, performans frenler, karbon fiber spoiler, alüminyum pedal seti ve aracın daha sportif kullanılmasını sağlayan Track Mod özellikleri öne çıkıyor. Bu kadar performanstan bahsetmişken isminin hakkını da vermesi bekleniyor. Model 3, 0-100 km/s hızlanmasını 3.5 saniye gibi çok kısa sürede tamamlayıp 250 km/s son hıza ulaşıyor. Bir Model S değil ama çoğu spor otomobili hüsrana uğratacak kadar hızlı bir araç. Bu arada menzili ise bir öncekine göre biraz kısa kalıyor: 530 kilometre

Yeni Tesla Model 3 için öne çıkan diğer donanımlara bakacak olursak bu araçta led sis farları, camtavan, elektrikli ayarlanabilir ön koltuklar, çift bölgeli otomatik klima, dört adet usb girişi, ısıtmalı ön ve arka koltuklar, Auto Pilot gibi özellikler sunuluyor.

2019 Yeni Tesla Model 3 Kokpiti

2019 Yeni Tesla Model 3 Türkiye Fiyatı
Bildiğiniz üzere bu araç Türkiye yolları için henüz resmi fiyata kavuşmadı. ABD’de arkadan itişli tek motorlu, dört çeker çift motor ve yine çift motorlu dört çeker perfomans versiyonlarıyla satışa sunulup sırasıyla 34.850 $, 41.850 $ ve 52.850 $ olarak fiyatlandı. Avrupa pazarına son iki versiyonuyla geldiği için 55.400 euro’dan başlıyor ve performans versiyonu 66.100 euro’dan Almanya’da satılıyor. Normalde elektrikli otomobillere ülkemizde teşvikli fiyatlarla satılmış olsa 400 bin TL civarında en üst versiyonunu alabilirdik. Fakat Amerikan ürünlerine karşı ekstra vergi geldiği için Türkiye yollarında Tesla Model 3 binmenin minimum maliyeti şuan 500 bin TL gibi görünüyor. Performans versiyonu ise 650-700 bin TL civarında alınabilir. Tabi bunlar 2019 Şubat için baz alınan kur üzerinden alınan tahmini bilgilerdir. İlerleyen zaman diliminde daha farklı da olabilir. Amerikan malları üzerindeki ekstra vergi kalkması ve kurun düşmesiyle astronomik rakamlar ortadan kalkabilir. Aktaracaklarımız bu kadar. Son olarak Tesla Model 3’ün fotoğraflarına bakalım.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git