Sürücü Kursları Rehberi

2019 Yeni Kasa Volkswagen Touareg Teknik Özellikleri ile Tanıtıldı

Volkswagen’in üretmiş olduğu en lüks araçlardan birisi olan Touareg, üçüncü jenerasyonuna kavuştu. Tepeden tırnağa yenilenen yeni kasa vw touareg, artık çok daha gösterişli ve donanım olarak çok daha üstün özelliklere sahip olmuş. Markanın amiral gemisi niteliğindeki yeni Touareg modelini buyurun yakından tanıyalım.


2019 Yeni Volkswagen Touareg

Yeni Touareg detaylarına geçmeden kısaca geçmişinden bahsedeyim. Volkswagen Touareg ilk kasasına 2002 yılında 7L kodu ile kavuştu. Porsche Cayenne ve Q7 ile ortak platformu kullanan bu premium SUV, ilk kasasıyla çok sükse yapınca ikinci jenerasyon çok gecikmedi ve 7P kodu ile 2010 yılında ikinci jenerasyon üretildi. O da Volkswagen Grubunun ortak araçlarından Cayenne ve Q7 ile ortak platformunu kullandı. Vee bu araçta 8 yıllık güncelliğin sonuna geldi. Artık söz sırası üçüncü nesil Touareg modelinde…

Neler Değişti?
Yeni kasa volkswagen touareg, MLB platformunda üretildi. Yani yeni nesil Audi Q7, Bentley Bentayga, Lamborghini Urus, Yeni Porsche Cayenne ve Audi Q8 gibi araçların dahil olduğu ortak plaftormdan bahsediyoruz. Değişimlere ilk olarak boyutsal verilerden bakalım. VW’nin en lüks SUV modeli, bir öncekine göre 77 mm artışla 4878 mm uzunluğa, 45 mm alçalarak 1702 mm yüksekliğe ve 44 mm artışla da 1984 mm genişliğe kavuşmuş. Ayrıca aks mesafesinde ise 1 mm’lik artış var ve bu araç 31 derece yaklaşma ve uzaklaşma açılarına sahip. Yani yeni touareg öncekine göre daha geniş ve daha uzun.

2019 Yeni Kasa Volkswagen Touareg Ne Zaman Çıkacak?

Kaput altına baktığımızda ise 340 ps güç üreten V6 turbo benzinli, 231 ps 500 nm tork ve 286 ps 600 nm tork güçlerinde V6 dizel motor ve en üst seviyede ise 421 ps güç üreten V8 turbo dizel motor kullanılacak. Ayrıca Çin pazarı için 367 ps güç üreten hibrit motora da yer verilecek. Bu üniteler hakkında şimdilik fazla bilgi yer almıyor ama mevcut touareg modeline göre daha fazla seçenek sunulduğunu şimdilik bilelim. Bu arada 8 ileri otomatik vites ve 4MOTION dört tekerden çekiş sistemlerini de bu kısımda aktarmadan geçmeyeyim.

2019 Yeni Kasa Volkswagen Touareg

Değişim alanlarında tasarımsal olarak ikinci nesle göre özellikle dış tasarımın ön kısmında ciddi değişimin olduğu aşikar. Ön alanı Japon SUV’larına benzettim. Hani beğenmemek değil de Alman SUV kimliğinden uzaklaşıldığı düşüncesindeyim. Fakat arka tasarıma aşık oldum. Yaşam alanı ise beni benden aldı. Zaten Audi esintileri bu aracı birçok noktada çok şık kılmış. Hadi birde donanımlara bakalım.

2019 Yeni Kasa Volkswagen Touareg Kokpiti

Donanımları
13 dış rengi ile tanıtılan 2019 volkswagen touareg modelinde led matrix farlar ilk bakışta kendine çekiyor. yaşama alanında ise 12 inçlik dijital gösterge paneli (1,920 x 1,020 piksel) ve 15 inçlik multimedya ekranı (1,920 x 720 piksel) “ben buradayım” diyor. Bunlara ek olarak 4 bölgeli tam otomatik klima, 30 farklı iç ambiyans aydınlatması, panoramik sunroof, Head-up Display, 3 boyutlu modelleme özelliğine sahip navigasyon, 14 hoparlörü ile 730 watt rms güce sahip ve Dolby 7.1 destekli amfili ses sistemi gibi özellikler var ve ek olarak sürüş destek sistemlerinde;
Night Vision yani gece görüşü sağlayan sistem,
Trafik sürüş asistanı,
İkincil çarpışma fren sistemi,
Yorgunluk algılama ve uyarı özelliği,
Trafik işaretlerini algılama ve uyarı asistanı,
Park yardım sistemi,
Birçok araçta olmayan ve yeni gelen ön çapraz trafik yardım sistemi özelliği de bu araçta sunuluyor ve özellikle kavşak gibi çapraza kalan dar görüşlü yerlerde tehlike anında sürücüyü önden algılıyor ve gerektiğinde otomatik fren yapıyor. Kısaca yeni kasa vw touareg donanım anlamında bu sefer çok iyi olmuş.

2019 Yeni Kasa Volkswagen Touareg Ne Zaman Çıkacak?

Genel hatlarıyla üçüncü nesil volkswagen touareg hakkında aktaracaklarım bu kadar. Aracın fiyatı ve ne zaman çıkacağı konusunda net bilgi yer almıyor. Fakat fiyat konusu çok merak edileceği tahminde bulunayım. Bu araç ülkemiz vergi dilimini çokça zorladığı için V6 231 ps versiyonu ile satışa sunulduğu zaman minimum 700 bin TL olacağını düşünüyorum. Fakat fiyat netleşince ve yeni gelişmeler oldukça aktarmaya devam edeceğim.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git