2019 Yeni Kasa Toyota RAV4 (MK5) Özellikleri ile Tanıtıldı


2018 New York otomobil fuarının incilerini teker teker aktarmaya devam ediyorum. Bu sefer size yepyeni Japon SUV modelini aktaracağım. 5. jenerasyonu ile 2019 Yeni Kasa Toyota RAV4 karşımıza çıktı. Tasarımsal olarak Lexus hatlarını barındıran ve gelmiş geçmiş en iddialı RAV4 olarak üretilen bu SUV modelini daha yakından tanımaya hazır mısınız?


2019 Yeni Kasa Toyota RAV4 MK5

RAV4 ilk olarak 1994 yılında karşımıza çıktı. Kompakt SUV sınıfında ilk kasası ilgi çekici değildi. Fakat ikinci jenerasyonu daha derli toplu kasayla karşımıza çıktı. 2000-2005 yılları arasındaki tasarım hatlarının verdiği minimallik bunda etkili olmuştu. Üçüncü kasadan itibaren boyutlar artmaya başladı. 2012 yılında üretilen dördüncü jenerasyonla bu daha belirginleşti. Zaten Crossover SUV sınıfta CH-R gibi daha uygun versiyonun üretilmesiyle bu araç kendini biraz daha premium kısıma bıraktı. Bu sene XA40 kodlu versiyonu da yerini XA50 kodlu yeni kasa Toyota RAV4 modeline bırakınca Japon üreticinin bu araçtaki hedefi daha belirginleşti. Artık daha lüks ve daha iddialı RAV4 ile muhatap olacağız.

2019 Yeni Kasa Toyota RAV4 Özellikleri

2019 Toyota RAV4 modeline tasarımsal olarak baktığımızda önden Toyota Tundra’yı, arkadan ise ailenin premium yüzü olan Lexus varyasyonlarını andırıyor. Açıkçası dış görünüşünü beğendim. İç mekanda ise kokpit tasarımı, kullanılan malzemelerin yerleşimi ve sürücüyü dönük, birazda Amerikan pick-up modellerini anımsatan oturma düzeni öne çıkıyor. Yani burayı da oldukça beğendim. Bu sefer Toyota RAV4 çok başka bir araç olmuş.

Donanım kısmı ile devam edelim. 19 inçlik jantlar, 7 inçlik dokunmatik multimedya ekranı, 8 yollu elektrikli ayarlanabilir bel destekli sürücü koltuğu, ısıtmalı ön ve arka koltuklar, Clari-Fi ses teknolojisine sahip 8 kanallı 11 hoparlörlü 800 watt rms ses gücüne sahip JBL ses sistemi, iç ambiyans aydınlatma özelliği gibi üstün donanımlar yeni nesil Toyota RAV4 modelinde yer alıyor. Ayrıca yaya algılama ve çarpışma önleme sistemi, adaptif hız sabitleyici, şerit takip ve uyarı asistanı, trafik ve yol işaretlerini tanıma ve sürücüyü bilgilendirme özelliği, kör nokta algılama gibi birçok üstün güvenlik özelliği de bulunuyor.

Motor seçenekleri tam olarak detaylanmadı. Fakat ilk açıklamalara göre 2.5 litre dört silindirli atmosferik benzinli motor ve ona eşlik eden 8 ileri otomatik şanzımanın haricinde, 2.5 litre dört silindirli hibrit versiyon ve ona eşlik edecek ECVT şanzımanlı iki farklı motor sunulacak. Tabi bu iki ünite AWD dört tekerden çekiş sistemi ile satışa sunulacak. Fakat şimdilik performans verileri ve yakıt tüketim değerleri belli değil. Avrupa pazarı için detayları belli olmadığı için Yeni Toyota RAV4 Türkiye‘ye ne zaman geleceği belli değil. Fakat geldiği zamanda hiçte ucuz olmayacak. Tahminimce 230-240 bin TL bandında başlangıç fiyatına sahip olur. Tabi o zamanki kur ve vergi değerlerinde son durum ne olur bilemeyiz. Şimdilik aktaracaklarım bu kadar. Son olarak aracın fotoğraflarına bakalım.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

2 × 2 =

Sayfa başına git