2019 Yeni Kasa Suzuki Jimny (MK4) Özellikleri ile Tanıtıldı

otokokpit instagram

Mini SUV sınıfın 48 yıldır hizmet eden Suzuki Jimny, dördüncü jenerasyonu ile yollara çıkmaya hazırlanıyor. Markanın arazi araçları konusunda en güzel örneklerinden birisi olan bu araç, sürekli dört tekerden çekiş sistemini her neslinde kullanarak gerçek arazi sürüş deneyimini kullanıcısına sunarak bugünlere geldi. Yeni kasa Suzuki Jimny ile bunu devam ettirmek istiyor. Üstelik tasarım kimliğini beklenmedik şekilde değiştirerek bunu yapmak için kolları sıvadı. Jeep markasının Renegade ya da Wrangler modelleri ya da Mercedes’in G serisi gibi dış yüzünü klasik yapıda tasarlayan Japon firma, şahsen çok şık araç çıkarmış. Hem şehir aracı hemde SUV almayı düşünenler bu aracın Türkiye yollarına çıkmasını beklesin. Çünkü kendileri gerçek dört çeker. Yani SUV adıyla satılıp önden çekişli dev otomobillerden değil. Sürekli dört tekerden çekiş özelliğiyle sunuluyor. İşte detaylar…

2019 Yeni Kasa Suzuki Jimny

Yeni nesil Suzuki Jimny modelini anlatmadan önce tarihe yolculuk edip aracın tarihine bakalım. Jimny, ilk kasasını 1970 yılında yollarla buluşturdu. İlk nesil ilgi gördükten sonra 1981 yılında ikinci nesil yollara çıktı. Dünyanın birçok ülkesinde 12 farklı isimle satışı gerçekleştirildi. Bunların arasında Holden ve Chevrolet markalarıyla ortak satışta yer alıyor. 1998 yılına geldiğimiz de MK3 Jimny ile tanıştık. Tasarımı tamamen değişen ve daha güncel yüze kavuşan araç, günümüze kadar ara güncellemeler geldi.

2019 Yeni Suzuki Jimny Ne Zaman Çıkacak?

Üçüncü jenerasyon Jimny modelinin tasarımı bizlerde farklı beklenti oluşturdu. Suzuki Jimny MK4 modelinin güncel otomobil tasarımlarına yakın yani yenilikçi yüzle geleceğini ön görüyorduk. Fakat Japon üretici ters köşe yaptı ve bambaşka bir yüzle karşımıza çıktı. Çokta doğru adım atmışlar. Bu konuda kendilerini bir kez daha tebrik etmek lazım.

Gelelim Suzuki Jimny Teknik Özelliklerine…
Boyuttan başlayalım. yeni kasa jimny; 3300 mm uzunluğa, 1475 mm genişliğe, 1715 mm yüksekliğe ve 2250 mm ask mesafesine sahip olup önce versiyona göre daha kısa ama daha yüksek olarak üretilmiş. Kaputun altına bakacak olursak iki farklı ünite bizi bekliyor. Birisi R060A kodlu 0.66 litre 3 silindirli turbo benzinli, diğeri ise K15C kodlu 1.5 litre atmosferik benzinli 4 silindirli ünite olup 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzımanla alınabilecek. Suzuki allgrip Pro 4×4 adlı sürekli dört tekerden çekiş sistemi ile gelen yeni suzuki jimny modelinin diğer verileri henüz detaylanmadığı için paylaşamıyorum. Buyurun donanım kısmına geçelim.

Yeni Kasa Suzuki Jimny MK4 Kokpiti

2019 Yeni Kasa Suzuki Jimny Donanımları
Yeni Jimny için Japonya pazarında motor seçeneklerine göre sınıflandırma yapılmış. 0.66 litrelik turbo motoru XC, XL, XG donanımlarıyla, 1.5 litrelik atmosferik benzinli Jimny Sierra versiyonu ise JC ve JL donanım seçenekleriyle gelecek. Sunulacak özelikler arasında 15 ve 16 inç jant seçenekleri, 8 kaporta rengi, multimedya ekranı, dijital klima, anahtarsız giriş ve çalıştırma, hız sabitleme sistemi gibi donanımlar bulunuyor.

 

Yeni nesil Suzuki Jimny hakkında aktaracaklarım bu kadar. Aracın henüz Avrupa pazarı satış bilgileri netleşmediği için fiyat konusunda bilgi veremiyorum. Gelişmeler oldukça paylaşacağım.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git