Sürücü Kursları Rehberi

2019 Yeni Kasa Citroen Berlingo (MK3) Özellikleri ve Donanımları Açıklandı

Citroen’in hafif ticari sınıfta uzun süredir yenilenmesi beklenen Berlingo modeli 3. jenerasyonuna kavuçtu. 2018 Cenevre otomobil fuarının yaklaşmasıyla gün yüzüne çıkan 2019 Yeni Kasa Citroen Berlingo hakkında birçok bilgi paylaşıldı. Donanımları, motor seçenekleri ve ne zaman çıkacak belirlendi. Tasarım olarak mevcut versiyona göre büyük değişim yaşasa da güncel Citroen modellerinden fazlaca detaylar barındırdığı için garipsenecek noktası bulunmuyor. İşte detaylar…

2019 Yeni Citroen Berlingo

Citroen Berlingo, 1996 yılında karşımıza çıktı. Hafif ticari sınıfa kısa sürede uyum sağlayan ve Peugeot ile ortak üretim olarak yoluna devam eden araç 2008 yılında ikinci jenerasyonuna kavuştu ve günümüze kadar da birkaç kez makyajlanarak ulaştı. Artık kullanıcılar büyük merakla üçüncü nesli bekliyordu. İşte karşınızda yeni nesil citroen berlingo

Neler Değişti
Güncel Berlingo 4.38 metre uzunluğa ve 2.72 metre aks aralığına sahipken yeni versiyon 4.40 metre uzunluğa ve 2.78 metre aks aralığına sahip. Bu da daha fazla yaşam hacmi sunacağı anlamına geliyor. Fotoğraflarda görünen uzun versiyondan da bahsedeyim. 2019 yeni kasa citroen berlingo iki farklı şasi ile geliyor. Bunun ikincisi XL versiyonu oluyor. 4.75 metre uzunluk ve 2.97 metre aks aralığı sunan araç, 775 litrelik yükleme hacmine sahip. Bu hacim, 5 koltuklu versiyondan 100 litre daha fazla olduğu belirtiliyor.

2019 Yeni Citroen Berlingo

Tasarımda Yeni C3 Aircross’tan fazlaca esinlenilmiş olan aracın sportif paketi olan XTR, C4 Cactus izlerini fazlaca taşıyor. Bunu hem dış tasarım hemde iç mekandaki ögeler için diyebilirim. Fakat arka alanda büyük değişim yoktur. Fakat yaşam alanı tepeden tırnağa değişmiş, küçük eşyalar için depolama alanları genişletilmiş ve cam tavan seçeneği daha estetik şekilde sunulmuş. Berlingo için tamamen yeni ögeler içerse de iç mekandaki birçok dokuyu yeni C3 ya da C3 Aircross modelinde görebilirsiniz.

Bu arada değişimlere motor kısmı da dahil ama onu donanımı bahsettikten sonra aktarmak istiyorum.

2019 Yeni Kasa Citroen Berlingo İçi

Yeni Kasa Citroen Berlingo Donanımları
Aracın donanımı oldukça zenginleştirilmiş. Detaylara baktığımızda elektrikli park freni, 8 inçlik dokunmatik ekran, üç boyutlu navigasyon sistemi, Android Auto, Apple Car Play ve MirrorLink desteğinin sunulduğu mulyimedya sistemi, acil durumlar için Citroen destek sistemi, akıllı cihazlar için akıllı şarj istasyonu gibi özellikler sunuluyor. Buna ek olarak 19 sürüş destek sistemi de var. Bunlar arasında anahtarsız giriş ve çalıştırma özelliği, sürüşe duyarlı sis farları, ikincil çarpışma freni, 65 km/s ile 180 km/s aralığında çalışan aktif şerit takip sistemi, sürücü uyarı sistemi, trafik işaretlerini algılama özelliği, EAT8 otomatik şanzımanla gelen adaptif hız sabitleyici, kör nokta uyarı sistemi, yokuş kalkış desteği, 180 derece çevresel görüş kamera özelliği, grip control (zemine uyarlanabilen sürüş sistemi), otomatik dikey ve yatay park özelliği gibi donanımlar sunuluyor.

2019 Yeni Kasa Citroen Berlingo Kokpiti

Motor seçenekleri
Citroen firması artık yeni nesil 1.5 litre dizel motora geçiş yaptı. Yeni kasa citroen berlingo içinde 3 dizel iki benzinli olmak üzere 5 farklı motor güç birimi ile karşımıza çıktı.
Bunlar şu şekilde sıralanıyor.
Start&stop özellikli BlueHDi 75 (manuel şanzımanla),
BlueHDi 100 (manuel şanzımanla),
yine start&stop özellikli BlueHDi 100 (manuel şanzımanla),
son olarak ise start&stop’lu BlueHDi 130 seçeneği 6 ileri manuel ve EAT8 adlı 8 ileri otomatik şanzımanla sunulacak. Diğer dizel motorlar 5 veya 6 ileri manuel şanzımanla gelecek.

Birde benzinil cephede 1.2 litre turbo benzinli PureTech motor 100 ps 6 ileri manuel olarak, 130 ps seçeneği de EAT8 şanzımanla sunulacak. İki versiyonda start&stop özelliğine sahip.

Ne zaman çıkacak?
Vee son olarak yeni kasa citroen berlingo‘nun ne zaman çıkacağına gelelim. Aracın tanıtımı 2018 Cenevre otomobil fuarında yapılacak ve yine bu yılın ikinci yarısında yollarda yerini alacak. Yani Yaz ayını bekleyeceğiz. Fiyat konusunda henüz netleşmedi. Onu da ilerleyen günlerde netleşince aktaracağım. Sırada fotoğraflar var.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git