Sürücü Kursları Rehberi

2019 Yeni Kasa BMW 1 Serisi MK3 Testte Yakalandı

BMW’nin kompakt hatchback sınıftaki temsilcisi 1 serisi, üçüncü nesli ile yollara çıkmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz günlerde casus kameralara kamuflajlı şekilde yakalanan yeni kasa bmw 1 serisi, kendini bekleyenleri heyecanlandırdı. Daha iddialı 1 serisi geleceğini güncel modellere bakarak söyleyebiliriz. Fakat BMW bu aracındaki en büyük farkını geride bırakacak. İşte detaylar…

2019 Yeni Kasa BMW 1 Serisi MK3

BMW 1 serisinin macerası 2004 yılında E87 kodlu modeliyle başladı. Audi A3 ve Mercedes A serisi gibi iki güçlü rakibe sahip olan bu araç, ilk olarak 5 kapılı hb olarak üretildi. Daha sonra 3 kapılı, coupe ve cabrio kasalarına da kavuştu. 2011 yılına geldiğimizde F20 kodlu ikinci kasasına kavuştu. Audi A3 ve Mercedes A serisi önden çekişliyken bu araç daima arkadan itişli olarak kaldı. Kullanıcılarının tercih sebepleri arasında bu da büyük rol oynadı. Hala da bu özelliği ikinci elde bile etkin oluyor.

Gelelim üçüncü nesil 1 serisine. Bu araçla ilgili en çok konuşulan nokta artık önden çekişli olarak geleceği oluyor. Bu bir dezavantaj mı bilinmez ama BMW bazı kesime değil kompakt hb sınıfında çok geniş kitleye hitap etmek istiyor. Evet, arkadan itişli araçlar önden çekişlilere göre daha iyi yol tutabilir ama arkası koptuğu an onu tolere etmesi kolay olmuyor. Kısaca o konuda pek güvenli değil. Gerçi bizim gibi otomobil tutkunlarının canına minnet ama bunu heyecan aramayan kitlelerde kullandığı için önden çekişli olarak devam etmesi daha mantıklı duruyor. Birde MPV sınıfta ürettiği 2 serisi active tourer ile önden çekişli platformuna start vermişti. Bunu yeni kasa 1 serisine uyarlaması zor olmayacaktır. Ayrıca önden çekişli 1 serisinin arka alandaki oturma alanı daha rahat olacaktır. En azından şaft tünelinden ciddi alan elde edecekler.

Yeni Kasa BMW 1 Serisi MK3 Ne Zaman Çıkacak?

Yeni Kasa BMW 1 Serisi ile başka bir radikal karar daha alındı. 1 serisinin 3 kapılı kasası artık üretilmeyecek. Motor seçenekleri hakkında henüz bilgi yoktur. Fakat ekonomik dizel ve benzinli motorların yanı sıra yeni nesil M140i ile A45 AMG, RS3, Golf R, Focus RS modellerine çok iddialı araç geleceğini tahmin ediyorum. Şimdilik yeni kasa 1 serisi hakkında aktaracaklarım bu kadarla sınırlı kalıyor. Gelişmeleri sürekli takip ediyorum. Yeni bilgiler oldukça paylaşmaya devam edeceğim. Gelişmelerden haberdar olmak için bizi facebook sayfamız üzerinden takip edebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git