Oto Kokpit

2017 Avrupa Otomobil Sektörü Analiz Raporları Yayınlandı

Düzenli aralıklarla otomobil sektörüne dair analizleri sizlerle paylaşıyorum. Bu konuda Otomotiv Sanayi Derneği tarafından hazırlanan ve tarafıma ulaştırılan verilerden yararlanıyorum. Bu imkanı tanıdıkları için kendilerine teşekkürlerimi bildirip, 2017 Avrupa Otomobil Sektörü Analiz Raporlarından yansıyan verilerle sizleri baş başa bırakıyorum.

2017 Avrupa Otomobil Sektörü Analiz Raporları

Avrupa otomobil pazarında bu yıl hareketlilik yaşandı. Pazar içerisinde yer alan ülkemizinde bu artıştaki payı da arttı. Detaylıca olarak baktığımızda 2017 yılı Ağustos ayında AB ve EFTA ülkeleri otomobil pazarı 2016 yılı aynı ayına göre yüzde 5,5 artış göstererek 903 bin adet seviyesinde gerçekleşti. Yine aynı dönem için konuşacak olursak AB ve EFTA ülkeleri toplamına göre otomobil pazarı sıralamasında, ilk 5 ülkenin pazar büyüklükleri geçen yılın aynı dönemine göre; Almanya’da yüzde 2,9 , Fransa’da 4,2 , İtalya’da 9,1 ve İspanya’da yüzde 6,9 artarken, İngiltere’de yüzde 2,4 azaldı.

Not: Bu arada EFTA’nın açıklamasını yapayım. Türkçe açılımı Avrupa Serbest Ticaret Birliği’dir. AB’nin kurulmasından sonra geriye dört devlet bu birlik içinde kalmıştır: Norveç, İsviçre, İzlanda ve Liechtenstein.

Devam edelim.
2017 yılı Ocak-Ağustos döneminde 423 bin adetlik otomobil pazarı ile Avrupa ülkeleri arasında 6. sırada yer alan Türkiye’de ise aynı dönemde yüzde 3 daralma gerçekleşti.

AB ve EFTA ülkeleri toplamına göre marka grupları bazında otomobil satışları;

2017 AB ve EFTA ülkeleri toplamına göre marka grupları bazında otomobil satışları

2017 yılı Ocak-Haziran döneminde, AB ülkelerinin otomobil üretimi sıralamasında Türkiye geçen yılın aynı dönemine göre 1 basamak yükselerek 6. sıraya yerleşti. Sıralamada Almanya açık ara farkla 1. sırada yer alırken, İspanya ikinci, Fransa üçüncü, İngiltere dördüncü ve Çek Cumhuriyeti ise beşinci sırada yer aldı.

2017 yılı Ocak-Haziran döneminde AB ülkelerinin otomobil ithalatının Euro bazında yüzde 20’si, adet bazında ise yüzde 26’sı Türkiye’den gerçekleşti. Türkiye AB ülkelerinin otomobil ithalatı yaptığı ülkeler arasında adet ve Euro bazında 1. sırada yer aldı.

Uludağ İhracatçılar Birlikleri (UİB) verilerine göre 2017 yılı Ocak-Haziran döneminde adet bazında Türkiye toplam otomobil ihracatı içinde AB ülkelerinin payı yüzde 90’dan yüzde 87’ye, Dolar bazında yüzde 84’ten yüzde 81’e geriledi.

Aktaracağım bilgiler bu kadar. Otomotive dair güncel analizlerden haberdar olmak için bizi takipte kalın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }