Oto Kokpit

2015 Yeni Ford Focus Sedan 1.6 TDCİ Titanium İncelemesi

2015-yeni-ford-focus-sedan-1-6-tdci-titanium-1
Otomobil inceleme köşesinde bu sefer yenilenen ford focus ‘un sedan modeline yer verdim. Aston martin ‘e benzer yapısıyla öne çıkan 3. jenerasyon focus’un makyajlı kasasında tasarımsal ve donanımsal olarak belirgin değişimler yapılmış. Daha önce 2015 yeni ford focus başlığı altında aracı tanıtıp farklılıklara yer verdiğim için tekrarlayıp sizi sıkmak istemiyorum. Kısa sürüş ve belirgin inceleme sonrasında oluşan izlenimlerimi aktarayım.

Önce Artılardan Başlayalım
2015-yeni-ford-focus-sedan-1-6-tdci-titanium-2
İngiliz kokulu facelift
Ford focus ‘u 1998 yılından beri tanıyoruz. Her şeyi ile kendine has olan c segmenti temsilcisi bu otomobil, 3. kasanın makyajlı yüzüyle özentiye kaçtı. Bunu eleştirme mahiyetli söylemiyorum. Aracın ön yapısı, özellikle tamponla birleşen öz ızgara alanı “aston martin vanquish” modelini anımsatıyor. Ford bu konuda en azından çıtayı yüksek tutarak alıntı yapmış. Açıkçası beğendim ve güzel de olmuş. Çevremden aldığım tepkilerde olumlu oldu. Bunun sebebi çok seçkin ve ulaşılması zor markanın araçlarına benzetilmesi olduğunun altını özellikle çizmek gerekli. Yani bu makyaj operasyonu yeni focus’a yaramış. Hatta incelediğim titanium modelinde opsiyon olarak yer alan bi-xenon farlarla yeni focus çok daha çekici duruyor.

Daha Toplu İç Mekan
İncelediğim focus modeli titanium donanım seviyesinde olduğu için navigasyon sistemi ve geri görüş kamerası hariç en dolu modeliydi. Üzerinde tekno paket, sunroof ve bi-xenon farlar ek donanım olarak yer alıyordu. Titanium donanımında standart olarak sunulan 8 inçlik multimedya ekran aracın içine biner binmez sizi etkisi altına alsa da alt iki donanımda bu ekran yer almıyor. Fakat yine de makyaj öncesi kasaya göre kokpit alanı ve direksiyon simidi üzerinde belirgin değişim yaşanmış. O klişeleşmiş kokpitin ön alanı daha toplu yapıya kavuşturulmuş.

Teknolojik Yeniliklere Devam…
Ford focus, sahip olduğu özelliklerde daima yenilikçi ve teknolojik opsiyonlarıyla öne çıkmayı seviyor. Makyaj sonrası 2015 yeni ford focus sedan içinde belirgin yenilikler getirilmiş. Bunlar arasında en önemlilerinden birisi yatay otomatik parkın yanı sıra dikey park özelliği de sunulmaya başlanması oldu. Evet birçok rakibinde yatay olarak otomatik park olayı var ama dikey park, focus’un sınıfında devrim oldu. Bunun yanı sıra bi-xenon far sistemiyle adapte edilen dinamik ön far sistemiyle aydınlatma üzerine de büyük yenilik yapılmış. Ayrıca tekno paketle birlikte yepyeni üstün güvenlik özellikleri de sunuluyor.

Tekno paket; şerit takip sistemi, şeritte kalma yardımcısı, sürücü dikkat takip sistemi, otomatik uzun far, aktif şehir içi güvenlik sistemi, kör nokta uyarı sistemi ve çapraz trafik uyarı sistemi özelliklerini kapsıyor.

Aracı pek kullanma fırsatım olmadığı için yol dinamikleri üzerine izlenimlerimi aktaramayacağım. Şimdi de negatiflere değinelim.

Neler Olmamış?
2015-yeni-ford-focus-sedan-1-6-tdci-titanium-19
Yeni ford focus sedan 1.6 tdci titanium incelemesinde iç mekanı elimden geldiği kadarınca kurcaladım. Bazı alanlarda gözüme çarpan negatiflikler oldu. C segmenti olsa da yılların vermiş olduğu ford izlenimine sahip olan yeni focus’un kapısını açtığınızda “kalenin içine mi giriyorum?” hissi alıp direksiyonun başına geçseniz de bazı alanlarda ucuzluğa kaçılmış. Bu alanlar arasında vites etrafındaki çerçeve ve sürücü tarafının sol alt kısmında yer alan küçük göz fazlasıyla gözüme battı. Bunun yanı sıra araç çalıştırma butonu (start-stop) direksiyonla kokpit arasına sıkıştırılıp arkalara atılmış. Daha iyi konumlandırılabilirdi. Bunun yanı sıra 8 inçlik dokunmatik ekranın tepkimesi de gözümden kaçmadı. Aynı zamanda klima kontrolünü de bu ekran üzerinden yaptığınız bu ekranın hassasiyeti daha iyi olabilirdi. Açıkçası birçok kez gecikmeler yaşadım. Fakat çözünürlük olarak pek göze batan tarafı yok. Son olarak torpido gözünden bahsetmek istiyorum. Bu alan birçok otomobilin baş belasıdır. Doğru şekilde konumlandırılmadığı taktirde can sıkıcı olabiliyor. Yeni focus sedan ‘ın yan koltuğa geçtim ve torpidoyu açtım. O kapak olduğu gibi dizimin üstüne açıldı ve köşe kısmı hafiften canımı yaktı. Bunu yaşamamak adına kapatıp koltuğu geri çektim tekrar denedim vee sorun yok. Peki arka diz mesafesi ne konumda? Maalesef sınır altına düştü. Eğer sürücü bu alanı açarsa sorun yok ama yan taraftaki için can sıkıcı olabiliyor. Eğer aracı siz kullanacaksanız, yandaki sizi pekte ilgilendirmez diyorsanız bu son anlattığımız görmezden gelebilirsiniz.

Vee son olarak fiyat konusuna değinmek istiyorum. Bu konuyu açıp açmama adına çok düşündüm. Yeni focus sedan için son olumsuz eleştirim fiyat konusunda olacak. Birkaç rakibini ele aldım ve fiyat açısından focus’un üstün olduğunu gördüm :). Tabi bu noktada bayi indirimleri, kredi kampanyaları her markaya göre farklılık gösterebilir ama eş değer ve benzer donanımdaki rakiplerini ele aldığımızda focus birkaç bin lira pahalı. Mesela yeni renault fluence 80.000 TL, toyota corolla 84.000 TL, vw jetta 86.000 TL ve opel astra (cosmo: 136 bg + Çevre Görüş Sistemi 2 + Stil Paketi ) 89.000 TL. Buna karşın incelediğim aracın liste fiyatı metalik renk + sunroof + b-xenon ve dinamik ön far sistemi + tekno paketle 88.000 TL. Buna navigasyon ve geri görüş kamerası da dahil değil. Fakat altını özellikle çizerek söylüyorum. Bayi fiyatlarında indirimler ve kampanyalar olabiliyor. Eğer bu aracın niyetine girdiyseniz bayilerle görüşmenizde fayda var.

2015 yeni ford focus sedan 1.6 tdci titanium incelemesi için yardımlarını esirgemeyen Ford Tekirdağ Erkan Grubu ailesine ve değerli arkadaşım Güneş Yücelten’e teşekkür ederim.

2015 Yeni Ford Focus Sedan 1.6 TDCİ Titanium Teknik Özellikleri
1.6 lt TDCİ 115 bg start-stop
Motor: 1.6 lt 115 ps 270 nm tork (turbo dizel)
Şanzıman: 6 ileri manuel
Performans: 0-100 km/s: 10.9 saniye – Maksimum hız: 195 km/s
Yakıt Tüketimi: Şehir içi / Şehir Dışı / Ortalama / Co2: 5.7 / 3.7 / 4.5 / 117 g/km
Boyut: Uzunluk / Yükseklik / Genişlik: 4538 mm / 1469 mm / 1823 mm
Bagaj Hacmi: 421 lt
Yakıt Tankı: 53 lt
Boş Ağırlık: 1343 kg

Ford Focus Sedan 1.6 TDCİ - 1

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }