Oto Kokpit

2015 Renault Symbol 1.5 dCi Joy 75 PS İncelemesi

Otomobil inceleme köşesinde bu sefer renault’un en az yakan modellerinden birisi olan symbol 1.5 dci versiyonuna yer verdim. Artık inceleme yazıları daha uzun aralıklarla geliyor. Durumun iyi izlenim oluşturmadığı farkındayım. Fakat şöyle bir açıklama yapayım. Bayilere gidip 15-20 dakikalık sürüşlerle sizlerin karşısına çıkmak istemiyorum. Bunu her biriniz gidip yapabilirsiniz. Artık uzun soluklu kullanım olmadığı sürece inceleme yapmamaya çalışacağım. Bu sayede belirli kalite tutturma hedefindeyim. Zaten en az iki gün süren testler sonrasında yazdığım düşüncelerin belirginliğini, ilgili araç sahipleri hak vererek okuyacaktır. Her şey daha doğru ve daha tarafsız otomobil inceleme yazıları için…

Şimdi 2015 renault symbol 1.5 dci joy ile geçirdiğim iki günün detaylarına geçeyim.

2015 Renault Symbol 1.5 dCi Joy 75 PS İncelemesi

Renault firmasının gelmiş geçmiş en çok satan modellerinden birisi clio modelidir. Hatchback modeli ile satış yaptığı kadar sedan kasası da oldukça ilgi gördü. 2008 yılında iki kasa arasına çizgi çeken Fransızlar, sedan modeli Renault Symbol adıyla üretmeye başladı. Ama geçmişi 1999 yılına kadar dayanıyor. Aslında renault symbol modeli ile tanışmam ilk kasası ile oldu. Bundan yıllar önce ilk neslini kullanmıştım. O yüzden son nesil temsilcisi ile arasındaki farkları daha iyi görebilme şansım oldu.

Kullandığım renault symbol, 2015 model olup joy adlı versiyondu. Yani en boş modeli. İki günlük işim için kiraladığım aracı 22632 km alıp, 23398 km’de teslim ettim. Gezdiğim 766 km mesafede birçok açıdan aracı tecrübe ettim. Yolculuğumun belirli yarısı uzun yolda yarısı da İstanbul trafiğinde geçti. Bu süre zarfında ekonomi odaklı kullanma gibi zahmete girmedim. Hatta birçoğunuzdan daha hızlı kullandığımı söyleyebilirim. Uzun yolda 130 altına düşmedim desem yalan olmaz. Peki bunların neden söylüyorum? Çünkü aracın yakıt tüketimi beni en çok memnun eden nokta oldu. 766 km mesafe katettikten sonra 2015 renault symbol 1 km’deki ortalama tüketim sadece 0,19 kuruş oldu. Yani normal kullanımda bunu çok daha alt seviyelere çekebilirsiniz. Tabi burada eco modun süreklik açık olduğunun altını çizmem gerekli.

Peki renault symbol 1.5 dci de yer alan eco modu nedir?
Adını açmama gerek yok sanırım. Bu özellik renault sitesinde aynen şu şekilde açıklanıyor “… gaz pedalının davranışını değiştirir, torku ve motorun gücünü optimize eder ve klima ve ısıtma sisteminin bazı özelliklerini sınırlandırır”. Evet aynen öyle oluyor. Eco modunun açık olup olmamasının en belirgin farkını performansta hissediyorsunuz. Zaten aşağıdaki iki farklı hızlanmasını da onun için çektim. En bariz farkı orada görebilirsiniz. Bu özellik tüketim açısından faydalı olabilir ama zaten 75 ps 200 nm tork güce sahip olan aracın daha da kısılması kimi zaman can sıkıyor. Özellikle ikinci viteste aracın hızlanmasını sevmedim. Gerçi eco modu kapalıyken de ikinci vitesi pek sevemedim.

Madem vitesten girdik, bir önemli noktaya daha değineyim. Bu araç 1.5 litre turbo dizel üniteye sahip. Dizel diyoruz, tork aralığını kısıtlı devirlerde çalıştığını birçok kullanıcı bilir. Fakat renault symbol 1.5 dci beni devirlenmesiyle şaşırttı. Durumu en açık şekilde şöyle izah edeyim. Bu otomobilin dizel olduğunu varsayarak 2. viteste 90’ın üstünü zorlaması, 3. viteste ise 135’e kadar kadranı atması “yok artık” dedirtiyor. Bu durum akabinde normal kullanımda 5. viteste 90 ile giderken hafiften titreme yani bir alt vitese düşme isteğini de beraberinde getiriyor. Açıkçası bu hiç hoşuma gitmedi ama vites devir aralıklarının bu denli açık olması, chip tuning uygulaması ve gaz pedalı tepkisini artıran ekstralarla şanzıman motor ikilisi, heyecan arayanlar için tatminkar işler çıkarabilir. Peki güvenilir olur mu? O zaman bir paragraf daha açalım.

Söz konusu aracın geçmişinde en çok sorgulanan konu güvenlik olmuştur. Aslında böyle düşünenler haksız da sayılmaz. E incelediğim aracında ruhsatta 1134 kg yazan ağırlığını ele aldığım zaman değerler ve aracın kasası üzerinden klasik varsayımlar çıkarabiliriz. Fakat durum tam da öyle değil. Bir defa aracın yol tutuşu önceki jenerasyonlara göre iyileştirilmiş ve fren sistemi gayet güven veren seviyeye getirilmiş. İlk kasa renault clio symbol, hatta akabinde makyaklı olarak gelen versiyonu da ele alarak 2015 renault symbol için daha güvenli diyebilirim. Fakat İstanbul dönüşü canımı sıkan bir durum oldu. Tekirdağ-İstanbul arası seyahat edenler yolun rüzgarlı olduğu zamanlarda bazı araçların belirli hızdan sonra (mesela 120-130’dan) rüzgardan dolayı belirgin güvensizlik hissi yaşar. İşte o durumu 2015 symbol bana yaşattı. Ama onun dışında bu sınıfta bir araç için aman aman dedirtecek bir sorun görmüyorum. Yani 170 km/s hıza kadar çevirdiğim zamanlarda bile yoldaki tutunması “uçan teneke” tabirini kullandıracak gibi olmadı.

Sürüş dinamikleri adına son olarak süspansiyonlardan bahsedeyim.
Araçla yola çıktığım zaman hafif esnemeli asfaltlarda gayet konforlu hissi almaya başladım. Sonra hafif bozuk yerlerden geçtim. Yine aynı duyguları verdi. Nihayetinde üzerinde 185/65 lastikler var ve o kalın yanaklar bile belirgin fark göstereceğini düşünüyordum. Neysee. Öyle baamm bummm gibi rahatsızlık bir durum yoktu. Taa Symbol ile Tekirdağ’ın tarla kıvamındaki yollarına girene kadar! Düşünebileceğiniz bütün bozuk zemin maalesef bu şehrimizde olduğu için 2015 renault symbol süspansiyon konusundaki eksisini daha fazla saklayamadı. Bozuk zeminlerde bu araç bir süre sonra ciddi rahatsızlık vermeye başlıyor. Haa fazla da eleştiremem. Çünkü b segmentinde yer alan sedan bir otomobil ve sınıfından dolayı da kimsenin büyük beklentileri olmuyor. O yüzden burayı fazla deşmemek lazım.

Geçelim içine…
Renault Symbol serisi geçmişten günümüze öyle büyük şeyler vaad eden araç değildi. Hala da değil. Bu araca yeni nesil toros sıfatını uygun buluyorum. Bunu aşağılama anlamında kesinlikle demiyorum. Daha önce renault toros da kullandığım için aradaki benzerliklerden dolayı bu hisler bende uyandı.
Peki bunlar neler? Bir kere iki araçta çağının gereklerine göre üretildi. İnsanların ihtiyaçlarını görecek kadar özelliği olan, “işimi görsün de fazlasını istemem” diyenler için sektörde var olan bu iki otomobil, küçük detaylarda bile benzerlik taşıyorlar. Mesela kornaların sinyal kolunda olması 🙂 Evet, yeni renault symbol de korna soldan çalınıyor. Buna ek olarak bagaj kaputunun o basmalı tarzı aynen bu araçta da korunmuş. Açıkçası bunları görünce duygulandım :). Bu arada hafızam beni yanıltmıyorsa önceki nesil symbol modellerinde bu iki detay da yoktu. E tabi bunlara ek olarak araçta standart olarak cd çalar, usb-aux girişleri, bluetooth ile bağlanma özelliğinin olması, az önce bahsettiğim çağın gereklerini karşılama durumunu başarılı şekilde tamamlıyor. Aracın içinden çıkmadan en büyük eleştirimi yapmak istiyorum. 2015 yeni renault symbol içine bindiniz ve ortalama tüketimi, yağ sıcaklık değeri gibi değerleri görmek istediniz. Araçta yer alan ne kadar düğme varsa basın, basılı tutun, sökün yeniden basın yine de bulamazsınız. Çünkü bu özellikler kapalı. Hemen telefona sarıldım ve araştırdım. Bunu 50-60 lira gibi ek ücretle açtıra biliyormuşsunuz? Yani her şey güzel de bu hiç ama hiç olmadı. Hadi ortalama tüketimi geçtim, onu görmesem de olur. Fakat yağ sıcaklık değerini göreydim. Eğer bu araç için acımasızca en büyük eksi nedir derseniz, bunu söylerim. Bunun dışındakiler telafi edilecek şeyler.
Ha bunun dışında nedir can sıkan eskisi. Tabi ki fiyatı. Bu aracın ikinci elini 35.000 TL’ye kadar bulup şöyle 30.000 km’ye kadar olanı mantıklı olabilir. Fakat 2016 modeli 90 ps olmasına rağmen 61.450 TL vermek kesinlikle mantıklı değil. Herhangi satıcının fiyatlandırmasını eleştirmeyi doğru bulmuyorum. Fakat mantığım bu parayı renault symbol ile eşleştirmiyor. Gerçi ülkemiz şartlarını göz önüne aldığımızda hangi araç hak ettiği değerde satılıyor ki?

O yüzden son olarak şunu diyeyim. 2015 renault symbol 1.5 dci joy, kaputu altında 75 ps olmasına rağmen iyi kaçıyor ve bir o kadar az yakıyor. Malzeme kalitesi sınıfında olması gerektiği kadar ve opsiyon olarak joy donanım için bir şey beklemeyin. Öyle ki aynalar ve arka camlar manuel olarak ayarlanıyor. Donanım beklentisi olanlar Touch paketine bakabilirler. Bunun dışında büyük beklentileri olmayan aileler için çok ideal araba olduğunu kesinlikle söyleyebilirim.

Bir başka inceleme de görüşmek üzere…

2015 Renault Symbol 1.5 dCi Joy 75 PS 0-100 km/s Hızlanması (Eco Mod Kapalı)

2015 Renault Symbol 1.5 dCi Joy 75 PS 0-100 km/s Hızlanması (Eco Mod Açık)

Etiketler:

Yorumlar
 1. Abdüssamet dedi ki:

  1.5 90 ps daha iyi gidiyor ve daha az yakıyor artı bayır falan tanımıyor araziye de rahat çıkabiliriz altı yüksek diye düşünüyorum

 2. Efektem dedi ki:

  Kardesim bahsettigin bu ort yakit tuketimi falan yok ya bunlarda bunu nasil actirabiliyoruz? Servisi aradim acmamiz yasak dedi

  1. HCB dedi ki:

   İyi bir elektrikçiye gidebilirsin

 3. hüseyin dedi ki:

  Aracımın yedek anahtarı yok.yedek anahtar almak istiyorum. Denizliden yazıyorum. En uygun fiyatla nereden alabilirim. Çünkü 700 tl den bahsediyorlar. Teşekkürler

 4. Doğukan dedi ki:

  Abi selam yazın süper olmuş Merak ettiğim her şeyi yazmissin çok teşekkürler

  1. HCB dedi ki:

   Güzel düşüncelerin için ben teşekkür ederim 🙂

 5. Mustafa dedi ki:

  Peki 75lik beygiri nasıl büyütebilirim

  1. HCB dedi ki:

   Yazılımla yapabilirsin

 6. Emre dedi ki:

  Merhaba

  Bu aracın bende 2014 olanı var hız sabitleyici sonradan eklemek mümkün müdür?

  1. HCB dedi ki:

   Merhabalar,
   bunun için servise danışmalısınız.

] }