Oto Kokpit

2014 Yeni Volkswagen Polo 1.0 MPi Trendline İnceleme

2014-yeni-volkswagen-polo-1-0-mpi-inceleme-2
Otomobil inceleme köşesi bu aralar biraz aralıklı gidiyor. Oto kokpit’te daima yeni ve popüler modellerin incelemelerini aktarmaya çalışıyorum. Fakat karşı taraf kaynaklı test aracı sorunu yaşıyorum. Bu yüzden kategorinin güncellenmesi de uzun aralıklarla oluyor. Fakat yakın zamanda bunu çözeceğimin bilgisini vererek yeni volkswagen polo‘nun minik motorlu versiyonu için gerçekleştirdiğim incelemelerin detaylarına geçeyim.

Az Olsun Öz Olsun
2014-yeni-volkswagen-polo-1-0-mpi-inceleme-9
Makyaj operasyonundan sonra eksiklerini kapatmanın yanı sıra, abisi vw golf 7’den de aldığı detaylarla sınıfında daha iyisini sunma amacıyla aramıza geri dönen vw polo, benzinli cephede tamamen atmosferik olayını kaldırmadı. Daha önce 1.2 ve 1.4 litrelik ünitelerle kullanıcısına hitap eden firma, volkswagen polo’dan vazgeçmek istemeyen ama şuan ki fiyat aralığında da onun maliyetine giremeyenler için 1.0 MPi seçeneğini sundu. 3 silindirli motorundan bahsedeceğim ama sadece “Trendline” donanımlı olarak gelen bu aracın sahip olduğu özelliklerden bahsetmek istiyorum.

Makyajlı polo’nun nimetlerinden en az faydalanan bu seçenekte, günümüz standartlarını asgari şekilde karşılayan b segmenti araç varlığı yer alıyor. Standart derken bazı firmaların hala kaçtığı özellikler, bu araçta yapılmamış. Mesela arka camlar otomatik, 5 inçlik dokunmatik ekran da standart olarak sunuluyor. Ses sistemindeki hoparlör sayısında da bir kısıt yok (6 adet). Aux ve usb girişleri de mevcut. Aynalar elektrikli ve ısıtmalı. Bunlara ek olarak torpido soğutmalı. Ayrıca güvenlik özelliklerinde de diğer donanımlardan fark yok. Özellikle makyaj operasyonu önceki modelde olmayan ESP, yokuş kalkış desteği ve elektronik diferansiyel kilidi özellikleri bu araçta da standart olarak yer alıyor.

Bunların yanı sıra göze batan kısımlar var mı? İlla ki oluyor. Mesela arka camlar tam inmiyor. Bunun yanı sıra kampana arka frenlerde canınızı sıkabilir. Haa bu kadar hafif ve küçük motorlu araçta arka disk fren olmazsa olmaz mı? Kesinlikle değil. Frenlerin performansı oldukça iyi idi. Fakat aracın içine bindiğinizde trendline olduğu hissi birkaç detayda bariz şekilde ortaya çıkması biraz üzebilir. Bunlar arasında direksiyon simidi fazlasıyla öne çıkıyor. Dışta ise gövde rengi olmayan kapı kolları ve yan aynalar bu hissi veriyor. Eğer baz vw polo aldığınızı içinizdeki özel kullanıcıya beğendirebilmişseniz sorun yok. Birazda motor üzerine konuşalım.

Mütevazi Motor
2014-yeni-volkswagen-polo-1-0-mpi-inceleme-18
Küçük hacimli motorlar halkımız tarafından performansı açısından acımasızca yargılanır. Çekişi iyi değil, gitmez, performansı kötü vb. birçok olumsuz eleştiriler yapıldığına defalarca denk geldim. Bu konuda hem haklısınız hemde haksızsınız. Haklısınız. Çünkü birçok küçük hacimli araçlar zorlu rampalarda sıkıntı yaşatabiliyordu. Fakat yeni nesil otomobillerde güç ve ağırlık oranlaması daha iyi ayarlanmasıyla bu durum minimize edilmeye çalışılıyor. Haksız olduğunuz kısım ise aracı sadece güç-ağırlık dengesini ele almadan yargılamanız.

Söz konusu olan aracımıza dönüp devam edelim. Volkswagen polo 1.0 mpi seçeneğinde 3 silindirli motor bulunuyor. Bunu “vw up” üzerinde görsek normal olarak karşılayabilirdik ama b segmenti araçlar, son zamanlarda 1.4 litrenin altında motor kullandı mı, kullanıcı kafasında soru işaretine sebep olabiliyor. Aracın düz yol kullanımında sıkıntı yok. 1050 kg ağırlığı rahatlıkla taşıyor. 3 silindirli bu küçük motorun çıkardığı tok ses, boyundan büyük işleri başaracak havası katması da işin cabası olarak duruyor. Fakat bu araçla zorlu rampalarda vites düşebilirsiniz.

Daha önce de farklı markalarda 1.2 lt 3 silindirli motor kullandığım için sizlere şu çıkarımı yapayım. Bu motor 1.2 litrelik yeni nesil motorlara denk. Hatta birçok 1.4 litrelik motora denk işte çıkarabilir. Fakat altını özellikle çizerek belirtiyorum. Zorlu rampalarda bu ve buna benzer araçlardan fazlasını beklemeyin. Araç hakkında aktaracaklarım bu kadar. Bir başka otomobil incelemesinde görüşmek üzere…

Motor: 1.0 lt MPi 3 silindirli 75 ps 95 nm tork (Benzinli)
Şanzıman: 5 ileri manuel
Performans: 0-100 km/s: 14.3 saniye – Maksimum hız: 173 km/s
Yakıt Tüketimi: Şehir içi / Şehir Dışı / Ortalama / Co2: 6.4 / 4.4 / 5.1 / 116 g/km
Boyut: Uzunluk / Yükseklik / Genişlik: 3972 mm / 1453 mm / 1682 mm
Bagaj Hacmi: 280 lt
Boş Ağırlık: 1050 kg

2014 Yeni Kasa Volkswagen Polo Türkiye Fiyat Listesi
Yeni Volkswagen Polo 1.0 LT 75 PS Trendline Manuel —> 39.500
Yeni Volkswagen Polo 1.2 LT TSİ 90 PS BlueMotion Manuel —> 45.700
Yeni Volkswagen Polo 1.2 LT TSİ 90 PS BlueMotion DSG —> 50.900
Yeni Volkswagen Polo 1.4 LT TDİ 75 PS Trendline Manuel —> 52.900
Yeni Volkswagen Polo 1.4 LT TDİ 75 PS BlueMotion Manuel —> 55.000
Yeni Volkswagen Polo 1.4 LT TDİ 90 PS BlueMotion Manuel —> 55.700
Yeni Volkswagen Polo 1.4 LT TDİ 90 PS BlueMotion Manuel —> 60.900
Yeni Volkswagen Polo 1.4 LT TSİ 150 PS ACT BlueGT DSG —> 61.000

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]