Sürücü Kursları Rehberi

2014 Yeni Volkswagen Beetle 1.2 TSİ DSG Design İncelemesi

2014 Yeni Volkswagen Beetle 1.2 TSİ DSG Design İncelemesi
Yeryüzünde bazı otomobiller vardır ki, yediden yetmişe her yaştan insanlar tarafından bilinir ve popülaritesi çok yüksektir. Bunu başaran otomobiller çok ama çok azdır. Bu hafta sizler için bu sınıflandırmada yer alan vw beetle modelinin yeni modeline yer verdim. Detaylara geçeceğim ama ondan önce beetle üzerine konuşalım.

Beetle’yi kimisi vosvos, kimisi kaplumbağa kimisi de tosbağa olarak andı. Üretim yılı olan 1938’den itibaren 21 milyon adetten fazla satış yaparak dünyanın en çok satılan otomobili unvanını kazandı. En ilginç olanı şudur ki, bu araç Ferdinand Porsche tarafından kaba taslağı çizilip “Adolf Hitler” tarafından seri üretim hali tasarlandı. 2003 yılına kadar efsane kasanın üretimine devam edildi. 1997-2011 yıllar arasında new beetle olarak yollarda yer aldı. Vee en son modeli olan A5 kasaya 2012 yılında kavuştu. Bu köklü geçmişten gücünü alarak yeniden doğan yeni vw beetle‘ı sizler için inceledim. Buyurun detaylara geçelim.

Geçmişi ile bağını koparamayan tasarım
2014-yeni-volkswagen-beetle-1-2-tsi-dsg-design-incelemesi-3
Standart hali ile caddelerde gezerken bir anda ilgileri üzerine toplayacak kadar öne çıkan tasarıma sahip olan yeni vw beetle, halefi olduğu efsane modelin geleneksel çizgileri ile öne çıkıyor. İncelediğim araçta 17 inçlik rotor jantlar yer alıyor. Zaten design paketin standart donanım içerisinde sunuluyor. 215/55 lastikler dolgun durduğu için jantların görselliği biraz geri planda kalıyor. Dışta ilk bakışta sizi etkisine alan bu otomobil bütün vw modellerinin dışında özel bir yer olduğunu tekrarlama gerek yok sanırım. Bu etkileyici tasarım, iç mekanda da kendini gösteriyor. Fakat bu detayları diğer alt başlıkta vermek istiyorum.

Çekim etkisi yaşam alanında kaldığı yerden devam ediyor
2014-yeni-volkswagen-beetle-1-2-tsi-dsg-design-incelemesi-31
2014 volkswagen new beetle, dışta bıraktığı izlenimi iç mekanda da sürdürmeyi bilen bir otomobil. Açıkçası yeni model bir çok vw’ye bindim ama bu araç kadar kendine çeken olmadı. Bir defa araç rengi ile uyumlu piano kaplamalar, ilk bakışta dikkatinizi çekiyor. Test aracımız kırmızı olduğu için etki bir başka hal alıyor. Oturma pozisyonu ve araç içindeki duruşunuz ile geniş bir ortam sunuluyor. Hemen önünüzde kocaman bir kadran, orta alanda 6.5 inçlik multimedya ekranı ve kokpitin üstünde konumlandırılmış ek gösterge paneli ile dolu dolu bir beetle’ye bindiğinizi anlıyorsunuz. O, artık geçmişten aldığı ikonik yapıyı günümüz teknoloji ile buluşturan araca bürünmüş.

Kısaca yeni vw beetle özellikleri bakımından design paketi ile alındığında oldukça dolu araç olabiliyor. Zaten güvenlik donanımında taviz verilmiyor. Konfor anlamında da ön ve arka park sensörü, iklimsel kliması, görsel park desteği gibi özellikleri ile göz dolduruyor. Şimdi de yolda nasıl bir araç olduğuna bakalım.

Fazlasını beklemeyenler için yeterli motor gücü
2014-yeni-volkswagen-beetle-1-2-tsi-dsg-design-incelemesi-33
İnsanımız aklında düşük hacimli motorlarla ilgili geçmişten gelen performans kaygısı var. Fakat günümüz teknolojisinde aracın, performansı motor hacmine değil ürettiği güçle değerlendirilmesi gerektiği bilinmeli. 2014 volkswagen new beetle 1.2 tsi modeli de bu kapsamda değerlendirilecek bir otomobil. 7 ileri oranlı dsg şanzımana sahip olan aracın, ürettiği güç değerleri 1.6 litrelik atmosferik otomobillerle aynı seviyede olduğunun en başta altını çizmek istiyorum. Bunu sadece teknik verilere dayanarak demiyorum. Kısa sürüş gerçekleştirdiğim aracın 105 beygirlik turbo beslemeli motoru, gerekli performansı sunuyor. Şanzıman çok güzel çalışıyor. Fakat şöyle bir durum var. Eğer bu aracı alıp eğlencenin dozunu artırmak istiyorsanız 105 beygirlik motor sizin için yeterli olmayacaktır. Yani new beetle 1.2 tsi performans tutkusu olmayanlar için ideal seçenek olacaktır. Vw beetle birçok noktası ile beni kendine çeken bir araç oldu. Fakat bir nokta var ki canımı fazlasıyla sıktı. O da biraz hızlandığınız da (120 km/s hızdan sonra) içeriye rüzgar sesi alıyor. Kullandığım araçta açılır cam tavan yoktu. Bunun, üst çıtası olmayan camlardan kaynaklandığını düşünüyorum. Birde bazı noktalarda işçilikten yana eksiklikler olduğunu gördüm. Bunun dışında 2014 volkswagen new beetle 1.2 tsi dsg design incelemesinde çöze çarpan olumsuzluklar yer almıyordu.

Sonuç olarak, yeni beetle sıradan otomobillerin dışında tutulması gerektiğini, bu aracı alırken klasik beklentileri öne sürmenin yanlış olduğunu ve efsane aracın genlerini taşıyan yepyeni bir modele bakıldığını söylemek istiyorum. Günümüz otomobillerine göre donanım seviyesi oldukça iyi duruyor. Kendisine göre artısı ve eksisi de mevcut. Karar sizin diyor, sözü görsellere bırakıyorum.

2014 Yeni Volkswagen Beetle 1.2 TSİ DSG Teknik Özellikleri
Motor: 1.2 litre 4 silindir 8 Valve 105 beygir 175 nm tork turbo benzinli
Şanzıman: 7 ileri tiptronik DSG
Performans: 0-100 km/s: 10.9 saniye – Maksimum hız: 180 km/s
Yakıt Tüketimi: Şehir içi / Şehir Dışı / Ortalama / Co2: 7.3 / 5.0 / 5.9 / 137 g/km
Boyut: Uzunluk / Yükseklik / Genişlik: 4278 mm / 1486 mm / 1808 mm
Bagaj Hacmi: 310 lt
Boş Ağırlık: 1297 kg


2014 VW Beetle 1.2 TSİ DSG-1

3 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 23.471 kez görüntülendi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git