Oto Kokpit

2014 Yeni Mercedes V Serisi Dünya Prömiyeri Yapıldı

2014 Yeni Mercedes V Serisi Dünya Prömiyeri
Dünya üzerindeki en iyi otomobil markalarını sorsanız, mercedes firması benim için daima ilk 5’te yer alır. Mercedes’i bu kadar özel yapan birçok öge sıralayabilirim. Fakat bunlar arasında şuan en önemlisi firmanın birçok alanda araç üretmesi. Ticari ve binek araçlarda daima yüksek kaliteyi hedef alarak üretim yapan firma, bu konuda çalışmasının karşılığını başarılı satış seviyesi ile alıyor. Özellikle son yıllarda dikkat çekici şekilde ivme değiştiren firma, binek araçtaki portföyünü git gide artırıyor. Bu gelişim doğrultusunda mercedes firması, dün yeni mercedes v serisini tanıttı. Dünya prömiyeri ile bizlere seslenen marka, ticari sınıfta kullandığı viano modelini tamamen bu alana yönlendirerek bizlere v serisini binek araç olarak sundu. Ben bu modeli volkswagen caravelle ile kıyaslıyorum. Geniş ailelerin ilgisini fazlasıyla çekeceğini düşündüğüm bu araç uygun fiyat politikası ile caravelle modelini unutturup satış rakamlarını ele geçirebilir. Kendi ailesinde ise bir mercedes r serisinin farklı segmentte alternatifi olarak tercih edileceğini düşünüyorum. Mercedes tarafından MPV olarak tanıtılan mercedes v serisini daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Son zamanların en iyi tasarımına sahip
2014-yeni-mercedes-v-serisi-26
Mercedes v serisi, tasarımı itibariyle ilk bakışta v tarzlı led farları ilgi çekiyor. Sınıfındaki araçlarla harmanlanmış ve bunun en başarılısı için çabalanmış çizgilere sahip. Mercedes karizmasını birçok detayında taşıyan bir araç olmuş. Mesela ızgara yapısı, 19 inçlik 5 kollu jantları, yan aynaları ve yan camları. Bu ve buna benzer alanlar firmanın kimliğini taşıyor. Bu araç birçok modele benzetilebilir. Özellikle viano’nun küçültülmüş hali, fiat scuda gibi benzetmeler olabilir. Doğaldır. Fikirlere saygılıyız :). Fakat benim gözümde ülkemizde en ciddi rakibi vw caravelle’dir. Dış tasarım olarak caravelle kadar iddialı olduğunu söyleyemem. Fakat mercedes farkı, v serisinin iç tasarımında ağırlığını fazlasıyla ortaya koyuyor. İç mekanda lüks detayları fazlaca ortaya koyan firma, nappa deri döşemesi, yeni nesil mercedes kokpit dizaynı ve teknolojik ögeleri ile sınıfında en iyi iç ambiyans ortaya koyan araçlardan birisi olacağını söyleyebilirim.

Tek motor ile 3 farklı güç ünitesi sunuyor
2014 yeni mercedes v serisi teknik özellikleri tüm haliyle aydınlatılmadı. Dediğim gibi, daha dün tanıtımı yapılan bir araç. Fakat genel hatlarına ulaşabildim. Aldığım bilgilere göre 5.370 mm uzunluk ve 1880 mm yüksekliğe sahip olan araçta 3 farklı motor seçeneği kullanacak. Bunlar 2.1 litrelik 4 silindirli çift turbo beslemeli dizel ünite üzerinde V200 cdi, V220 cdi ve V250 bluetec. V200 ve v220 manuel şanzıman ile v250 ise standart olarak 7 ileri g-tronic şanzımanla satışa sunulacak. V200 cdi 136 beygir 330 nm tork güç değerine, v220 cdi 163 beygir 380 nm tork güç değerine ve v250 bluetec ise 190 beygir 440 nm tork güç değerine sahip olacak. Mercedes, her zamanki gibi müşterisinden performansı eksik etmezken ekonomisini de düşünmüş. Öyle ki V220 cdi için ortalama 5.7 litre gibi yakıt tüketiminden söz ediliyor. Kağıt üzerinde böylesine bir güçteki araç için oldukça düşük seviyede olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca oldukça çevreci olduğunu, 100 km’de 149 co2 salınım değeri ile de bize gösteriyor.

Mercedes v serisinde 11 farklı güvenlik sistemine yer verilecek. Bunlar arasında yorgunluk algılama sistemi, ESC ve birçok mercedes güvenlik özellikleri yer alacak. 8.4 inçlik ekranda multimedya sisteminin faydalarını yaşarken, 360 derecelik görüş açısı ile park desteği sağlayan sistemde opsiyonel olarak sunulacak. Kısacası, mercedes firması bu mpv modelinde kullanıcılarına lüks ve teknolojik ögeleri sunarken emniyeti elden bırakmayacak.

2014 mercedes v serisi hakkındaki bilgilendirmeyi toparlayacak olursak, birçok araçla kıyaslanabilecek ama özellikle vw caravelle ile karşı karşıya gelecektir. Açıklanan yakıt tüketim değerleri ile bu rakibine karşı büyük üstünlük kuracaktır. Tasarım olarak göreceli fikirlerin eşliğinde şekillenir. Fakat en önemlisi mercedes v serisi fiyatı olacaktır. Edindiğim ilk bilgilere göre avrupa’da 48.000 euro fiyat etiketiyle satışa sunulması planlanıyormuş. Tahminimce mercedes bu modelini 100.000 TL’den aşağı kesinlikle başlatmaz. Avrupa’daki satışına mayıs ayında başlanacak. Fakat ülkemize ne zaman geleceği hakkında henüz bilgi sahibi değilim. Şimdilik aktaracaklarım bunlarla sınırlı.


2014 Yeni Mercedes V Serisi Fotoğrafları

Yeni Mercedes V Serisi Tanıtım Videosu

Yeni Mercedes V Serisi Sürüş İzlenimi

Yeni Mercedes V Serisi Dış Video

Yeni Mercedes V Serisi İç Video

Etiketler:

Yorumlar
  1. Murat dedi ki:

    Adam yazmış 48000 bu sordum aynı Fiat 35000 km Kafayı yemişler 100000 tl diyor

  2. ismail karagöz dedi ki:

    2014 ocak ayında çıkıyor şu an kasım 2014 hala neden TÜRKİYEDE de yok V serisi yeni vitolar acaba….