Oto Kokpit

Jeep Grand Cherokee (WK2) Teknik Özellikleri – Türkiye Fiyatı

2014 Jeep Grand Cherokee SRT

Otomobil dünyasında geyik testi dendiğinde negatif sonucu ile damga vuran bir suv var. Bahsettiğim bu araç tabi ki 4. nesil jeep grand cherokee. Rakipleri karşısında büyük bir hezimet almışcasına tepki gören bu otomobil belki lastiklerden dolayı kaybetti belki de gerçekten aracın güvenlik zafiyeti vardı. Bu ve buna benzer düşünceler artık geride kaldı. 5. nesil yeni kasa jeep grand cherokee satışa sunuldu. Daha şık, daha lüks ve daha güvenli. Detaylara aktaracağım. Fakat bundan önce jeep ve jeep grand cherokee’nin tarihini kısaca ele alalım. Jeep firmasının kuruluşu ikinci dünya savaşı yıllarına dayanıyor. 1942 yılında kurulan abd kökenli bu firma, ürettiği suv’lar ile günümüze kadar dünya genelinde hakim markalardan birisi oldu. Şuan chrysler grubu bünyesinde olan firma son iki senedir modelleri üzerinde büyük değişimler yaptı. Bunlardan birisi de en büyük modeli jeep grand cherokee oldu. 1993 yılından beri üretilen ve şuan incelediğimiz 5. nesili ile varlığını devam ettiren aracın, abisinin verdiği kötü izlenimi atması bekleniyordu. Yeni nesil grand cherokee bunun üstesinden geldi ve daha şık tasarım ile karşımıza çıktı. Buyurun detaylara geçelim.

Makyajın bir adım ötesinde yeni dış tasarım
2014-yeni-kasa-jeep-grand-cherokee-5
2014 yeni kasa jeep grand cherokee birçok yeniliği beraberinde getiren araç oldu. Bunların başında da yenilenen dış tasarım oldu. Önceki modeline göre birazcık uzayıp, birazda yükselen jeep grand cherokee’nin genişliği aynı kaldı. Aydınlatma grubu değişti. Tampon tasarımları yeniden şekillendirildi. Fakat aracın genel yapısını etkileyecek rakidal değişimler yapılmadı. Kısaca, yeni jeep grand cherokee görünümü ile daha fazla zarafet sahibi olurken, boyutlarda da birazcık değişim yaşamış. Bu değişimde daha şık ve çekici jeep grand cherokee’nin yolunu açmış. Araçta biri 18″ ve ikisi 20″ olmak üzere 3 farklı jant seçeneği sunuluyor. Jantlara 265/60 R18 ve 265/50 R20 lastikler eşlik ediyor. Açıkçası 5. nesil grand cherokee’yi daha çok sevdim.

Lüks, şık ve teknolojik: İç Tasarım
2014 yeni jeep grand cherokee‘nin detaylarını katalog incelemesi olarak sizlere aktarıyorum, fakat aracı 4 ay önce detaylı olarak incelemiştim ve dış tasarımından ziyade iç tasarımını çok beğenmiştim. Tamam dışta daha şık araç olabilir, fakat iç tasarımda belirgin değişimler yapılmış. Genel hatlar değişmemiş, fakat yapılan yenilikler az ve öz olmuş. Peki neler yeni? Orta konsolda küçük yer değişimi yapılmış. Fakat en ilgi çekici değişim vites topuzu olmuş. Audi araçlarını anımsatan bu vites topuzunun 8 ileri yeni otomatik şanzıman’ın temsilcisi olduğunu birazdan detaylıca aktaracağım. İç tasarımdaki öne çıkan diğer değişimlerden birisi de 7 inçlik lcd gösterge paneli olmuş. Kişiselleştirilebilen bu ekranda birçok özellik kontrol edilip görüntülenebiliyor. Yeni jeep grand cherokee de 8.4 inçlik yeni multimedya ekranı da ilk bakışta dikkat çeken ögelerden biri oluyor. Bu büyük ekrana, opsiyonel olarak sunulan 19 hoparlörlü 825 watt gücündeki harman kardon ses sisteminin hak ettiğini düşünüyorum. Ayrıca otomobilde deri kumaşın kullanımı, tasarım şıklığı “işte lüks suv budur” dedirtecek cinsten. Yani X5, ML serisi ve Q7 rakiplerine göre iç tasarımdaki asla geride kalan bir suv değil, hatta daha iyi bulan da olabilir.

Artık daha güvenli, daha cimri ve daha teknolojik
2014-yeni-jeep-grand-cherokee-geyik-testi
2014 jeep grand cherokee, ülkemizde iki farklı motor seçeneği ve 4 farklı donanım paketi ile satışa sunuluyor. Bunlar arasında limited, overland ve summit seçenekleri sürekli 4×4 özelliği taşırken en güçlü versiyonunu temsil eden srt8 modeli ise AWD çekiş sistemine sahip. 4×4 seçeneklerinde 3.0 litrelik dizel motora yer veren firma efsane srt serisinde yine “hemi motor”a yer vermiş. SRT modelini ayrıca anlatacağım için konu başlığına yönelmek istiyorum. Grand cherokee’nin son yıllarda en çok eleştirildiği nokta, İsveçli otomobil güvenlik firmasının yapmış olduğu geyik testi olmuştu. 4. nesil grand cherokee, maalesef ciddi güvenlik zafiyeti vermiş ve acemi ellerde facialara sebebiyet vereceğinin sinyallerini vermişti. Fakat yenilenen jeep grand cherokee 2014 modeli tüm bu olanları unutturdu. İsveçli firmanın testinden başarılı şekilde geçti. Yetmedi ve birçok özelliği ile de göz doldurdu. Yenilenen 8 ileri otomatik şanzımanı ile daha az yakıt tüketiyor. Birçok arazi şartlarında sürekli 4×4 özelliği ile daha güvenli şekilde ilerliyor. Ayrıca yenilenen bu araçta güvenlik ve emniyet adına günümüz lüks araçlarındaki güvenlik ekipmanları yerleştirilmiş. Yeni kasa jeep grand cherokee‘nin özelliklerini incelerken en ilgimi çeken noktalardan birisi aktif süspansiyon özelliği oldu. Araç normal mod da iken 66 mm’ye kadar yükselip en iyi arazi performansı için ben buradayım diyebiliyor. Spor moda alındığı zaman ise 13 mm’ye kadar alçalabiliyor. Ayrıca park modun da iken 33 mm’ye kadar alçalıp kolayca binilmesi için gerekli ortamı hazırlıyor. Bu özellik bir önceki jeep grand cherokee modelinde de sunulmuştu ve bu suv araçlar için oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Tüm bu saydıklarımın fazlasını anlatmak için sanırım detaylıca testini gerçekleştirmem gerekecek.

2014 jeep grand cherokee SRT8
2014 Jeep Grand Cherokee SRT
Jeep grand cherokee‘nin en güçlü modelini temsil eden SRT8’i bilen arkadaşların bu konuya ilgileri daha farklı olur. Bir defa bu aracın kaputu altında yılların deneyimi olan “hemi motor” var. Nedir mi hemi motor? 8 silindirli motora sahip olmasına rağmen gazlamadığın zaman 4 silindirini açık tutup diğer 4 silindiri kapatan ve “açılın ben geliyorum” ruh moduna girdiğinizde ise 8 silindirin bütün kapaklarını açıp size maksimum gücün zevkini yaşatan motordur. Yani, son zamanlarda vw’nin güncel act motorunu ele alabilirsiniz. Hemi, bunun yıllar önce hayata geçirilmiş versiyonudur. Bu motor, 2014 jeep grand cherokee için 468 beygir güç ve 625 nm tork sunuyor. İki buçuk tona yakın ağırlığı ile aracı 5.0 saniyede 0’dan 100 km’s hıza taşıyor. Brembo disk frenlerine sahip ve üzerindeki 20 inçlik jantlara 295/45 ZR20 ebatındaki lastikler eşlik ediyor.

SRT8 üzerine farklı bir inceleme yaptım. Bu aracın ağırlık ve güç oranını ele alarak teknik veriler üzerinden rakipleri ile kıyasladım. Ortaya oldukça ilgi çekici değerler çıktı. Mesela BMW’nin bu araç ile kıyaslanacak modeli X5M’dir. Kaputu altında 4.4 litrelik turbo besleme 555 beygir gücünde motor yer alıyor. 2380 kg ağırlığa sahip olan bu hızlı suv’un 0-100 km/s hızı 4.7 saniye. Bir başka rakibi mercedes ml63 amg’yi ele alalım. Bu aracın kaputu altında ise 5.5 litrelik turbo beslemeli 525 beygir güç üreten motor yer alıyor ve bu araçta jeep grand cherokee srt8’e oldukça güçlü. Ayrıca 2345 kg ağırlığı ile daha da hafif. Bunlara rağmen 0-100 km/s hızı 4.8 saniye. Veyahut Audi Q7 V12 TDİ modelini de ele alabiliriz. Bu araçta 2635 kg olmasına karşın 6.0 litrelik çift turbo beslemeli dizel motor ile 500 beygir güç ve 1000 nm tork gibi oldukça iddialı çekiş gücüne sahip. Buna rağmen 0-100 km/s değeri 5.5 saniye. Buna birkaç örnek daha verebilirim. Fakat bunları toplamda değerlendirecek olursak, jeep grand cherokee srt8 katalog üzerinde oldukça ateşli araç.

2014 yeni kasa jeep grand cherokee’nin başlıca rakiplerine göre durumu
İncelediğim araç, lüks suv sınıfının pek tercih edilmeyen modellerinden birisi. Çünkü onun Audi, BMW ve Mercedes gibi rakipleri var. Kıyaslamada da bu üç rakibini ele aldım. Audi’den başlayacak olursak audi q7 bu jeep grand cherokee’ye göre ebat olarak daha büyük. Güç açısında daha zayıf olmasına rağmen, daha hızlı ve yakıtta daha cimri. Bu durum alman teknolojisinden mi yoksa daha hafif olmasından mı kaynaklanıyor onu da bilemiyorum artık. Fakat, yeni jeep grand cherokee daha çevreci olduğunu emisyon değerine bakarak söyleyebiliriz (198 – 225).
Mercedes ML350 Bluetec ile kıyaslayacak olursak, bu aracın sahip olduğu daha güçlü motor (258 beygir) ve daha hafif kasası (2175) ile daha iyi verilere sahip. Yakıt tüketimi daha düşük, daha çevreci emisyon salınımına sahip ve daha iyi performans üretiyor.
Son rakibi olarak bmw x5’i seçtim. Yeni nesil x5’te belirgin geliştirmeler yapıldı. BMW X5’in yeni nesil motoru grand cherokee’ye göre daha güçlü (258 beygir). E ağırlık olarak da bariz fark var ve bmw x5 2145 kg. Tüm bunları üst üste koyduğumuzda bu aracın baş etmekte zorlanacağı en büyük rakibinin bmw x5 olduğunu söyleyebiliriz.

Kısaca yenilenen grand cherokee, gerek tasarımı gerekse giderilmiş zayıf noktası ile pozitif düşünceler oluşturan lüks suv olarak zihinlerde belirebilir. Sınıfının ortalamasında olan bir araç ve sürücüsünün isteklerine cevap verecek olan özelliklere sahip. Daha yakından tanımak için detaylıca testini yapmak lazım. Bakarsınız yakın zamanda onu da yapar ve sizlerin bilgisine sunarım.

2014 Yeni Kasa Jeep Grand Cherokee Teknik Özellikleri

Motor: 3.0 litre V6 240 bg 570 nm tork Turbo Dizel
Şanzıman: 8 ileri tiptronik
Performans: 0-100 km/s: 8.2 saniye – Maksimum hız: 202 km/s
Yakıt Tüketimi: Şehir içi / Şehir Dışı / Ortalama / Co2: 9,3 / 6,5 / 7,5 / 198 g/km
Boyut: Uzunluk / Yükseklik / Genişlik: 4828 mm (Summit: 4875) / 1792 mm / 1943 mm
Su Geçiş Yüksekliği: 508 mm
Bagaj Hacmi: 782 litre / Koltuklar katlandığında : 1554 litre
Ağırlık: 2403 kg
Yakıt Deposu: 93 litre

SRT8
Motor: 6.4 litre V8 HEMİ 468 bg 625 nm Tork Turbo Dizel
Şanzıman: 8 ileri tiptronik
Performans: 0-100 km/s: 5.0 saniye – Maksimum hız: 257 km/s
Yakıt Tüketimi: Şehir içi / Şehir Dışı / Ortalama / Co2: 20,7 / 10,1 / 14,0 / 327 g/km
Boyut: Uzunluk / Yükseklik / Genişlik: 4846 mm / 1749 mm / 1954 mm
Bagaj Hacmi: 782 litre / Koltuklar katlandığında : 1554 litre
Ağırlık: 2418 kg
Yakıt Deposu: 93 litre

2014 Yeni Kasa Jeep Grand Cherokee Türkiye Fiyat Listesi
Yeni Jeep Grand Cherokee Limited 3.0 250 BG 4×4 Dizel: 113.450 € + 3.494 TL (Tescil Giderleri) / Motorlu taşıt vergisi: 4.987,00 TL
Yeni Jeep Grand Cherokee Overland 3.0 250 BG 4×4 Dizel: 127.300 € + 3.494 TL (Tescil Giderleri) / Motorlu taşıt vergisi: 4.987,00 TL
Yeni Jeep Grand Cherokee Summit 3.0 250 BG 4×4 Dizel: 133.950 + 3.494 TL (Tescil Giderleri) / Motorlu taşıt vergisi: 4.987,00 TL
Yeni Jeep Grand Cherokee SRT 6.4 468 BG AWD Benzinli: 163.500 € + 10.771 TL (Tescil Giderleri) / Motorlu taşıt vergisi: 19.541,00 TL


2014 Yeni Kasa Jeep Grand Cherokee Fotoğrafları

2014 Yeni Kasa Jeep Grand Cherokee SRT8 Fotoğrafları

2014 Yeni Kasa Jeep Grand Cherokee Video

Yeni Grand Cherokee Geyik Testinden Başarıyla Geçti

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }