Sürücü Kursları Rehberi

2014 Yeni Hyundai Elantra Dizel Teknik Özellikleri ve Türkiye Fiyatı

2014-yeni-hyundai-elantra-dizel-37


Otomobil denince avrupa ve asya ülkelerinde iki ülke öne çıkar. Avrupa araçlarının ağırlığı baskındır. Bunun yanı sıra Japonya da bu konuda önemli ülkelerden birisidir. Fakat son 20 yıl içerisinde güney koreliler büyük atak içerisinde. Özellikle hyundai markası, bu konuda çoktan yıldızlaşmış otomotiv üreticisi unvanını kazanmış durumda. Otomobil konusunda her geçen gün daha iyisini yapmak için çalışan firma, ürettiği araçları ile ülkemizde başarılı pazar oluşturmaya başladı. Hemde çok güçlü avrupalı rakiplerine karşı. Birçoğumuz hyundai marka araçları sevmesek de, ülkemizde bu markayı tercih edenlerin sayısı hiçte azımsanmayacak seviyeye geldi. Bunda, üretilen birçok ilgi çekici hyundai marka araçların etkisi yer alıyor. Ülkemizde, bu markanın araçları arasında son zamanlarda hyundai elantra öne çıkmaya başladı. Çünkü, modelin klişeleşmiş 1.6 litrelik atmosferik benzinli motorunun yanında şimdi de 1.6 lt turbo dizel seçenek sunulmaya başlandı. Aslında bu beklenen bir durumdu ama bir türlü hyundai sevenler bu motora sahip yeni elantra’yı göremediler. Fakat beklenti bitti ve yeni hyundai elantra dizel seçeneği ülkemizde yerini aldı. Kısaca yeni elantra’dan bahsedeyim, daha sonrada dizel motorlu seçeneği üzerine konuşalım.

Kısaca Yeni Hyundai Elantra
2014-yeni-hyundai-elantra-dizel-18
Elantra’nın tarihçesi 1990 yılına dayanıyor. İlk nesile 90’ların başında merhaba diyen otomobil, 3. nesliyle bir zamanlar ülkemizde dikkatleri iyice üzerine çekmişti. Fakat bir ara sessizlik oldu ve 4. nesil ortalıkta pek görünmedi. Fakat 2010 yılında 5. nesil ile sesli dönüş yapan hyundai, 1.6 litrelik atmosferik motor seçeneği ile ülkemiz piyasasına hitap etti. Şimdilerde ise dizel seçeneği ile araç daha ön plana çıkar oldu. D segmentinde yer alan yeni hyundai elantra‘da standart olarak olmazsa olmaz 3 harfli güvenlik donanımları yer alırken, konfor özellikleri arasında elektrikli ayarlanabilir koltuklar, anahtarsız giriş özelliği, follow me home özelliği, elektronik klima, soğutmalı torpido gözü, usb-aux-sd kart girişi, navigasyon sistemi, Türkçe ses tanıma özelliği, sunroof, elektrikli katlanır yan ayna özellikleri gibi kullanıcısını şımartan özellikler yer alıyor. Yani 2014 yeni hyundai elantra, rakipleri ile mücadele edecek donanımlara sahip. Peki dizel seçenek ne kadar rekabetçi? Buyurun onun üzerine de iki kelam edelim.

1.6 Dizel Yeni Hyundai Elantra ve Rakipleri
2014-yeni-hyundai-elantra-dizel-19
2014 yeni hyundai elantra dizel d segmenti olmasına rağmen, hyundai i40 varlığı onu biraz ortada bırakıyor. Çünkü bu aracı bir passat, C5 veya 508 ile kıyaslamam mümkün değil. Çünkü bu araçlara karşı eli çok zayıf. Fakat onun yerine vw jetta, skoda octavia, toyota corolla, opel astra ile kıyaslayabilirim. Aslında bu rakipleri arasında c segmenti olanlar var ama fiyat, donanım ve motor seçeneğinde en iddialı ve yakın rakipleri bunlar.

VW Jetta – Skoda Octavia – Yeni Hyundai Elantra Dizel
Yeni hyundai elantra dizel için belkide en ciddi rakipler vw grubunda yer alıyor. Bu yüzden jetta ve octavia’yı bir aldım. Çünkü ikisi de dizel motoru kullanıyor. Peki hyundai elantra’nın bu ikisi karşısında eli ne kadar güçlü? Açıkçası pekte güçlü değil. Performans konusunda ikisinden de iyi olan hyundai elantra (0-100 km-s: 11.7-10.8 –> 10.5), gel gelelim en ciddi konu olan yakıt tüketiminde kağıt üzerinde ikisine göre daha savurgan verilere sahip(Ortalama tüketim: 4.5-3.8 –> 4.9). Üstelik i30 dizel’in müşteri profilinde çizdiği müsrif tutumu düşünürsek vw jetta ve skoda octavia için bu konuda eli zayıf duruyor. Ayrıca bagaj hacmi olarak da yeni elantra bu iki rakibe düşük hacim sunuyor (Bagaj hacmi: 510-568 –> 485). Fiyat bazında ise en düşük paketleri baz alırsak hyundai elantra biraz pahalı kalıyor. Kısacası bu iki rakibine karşı daha güçlü ve aynı oranda fazla da yakıt tüketiyor. Tabi bunlar kağıt üzerinden yorumlanan bilgilerdir.

Opel Astra Sedan 1.6 CDTİ – Yeni Hyundai Elantra Dizel
Yeni elantra’nın rakipleri arasında kağıt üzerinde aşağı yukarı en denk olduğu rakiplerinden birisi yeni astra dizeldir. Bildiğiniz üzere yeni nesil 1.6 cdti seçeneği astra’yı son zamanlarda rakipleri karşısında öne çıkarmıştı. 110 bg ve 130 bg seçenekleri düşündüğümüzde 110 bg’lik ünite yeni hyundai elantra dizel için en uygun rakip olacağını düşünüyorum. 130’luk seçeneği almadım. Çünkü o motor oldukça iddialı. Fakat 110 beygirlik astra, fiyatı, sunduğu bagaj alanı ve güç değerleri ile hyundai elantra dizele daha yakın. Bu iki araç arasında 12 saniyelik 0-100 hızlanmasına karşın elantra’nın eli daha güçlü. Daha hafif ve beygir avantajı olan elantra’nın performans değerleri bu açıdan daha iyi olarak verilere yansımış. Fakat ortalama tüketimde 3.7 litrelik veri, astra’yı burada öne geçiriyor. Fakat bagaj alanında 420 litre ile astra geride kalıyor. Bunu c segmentinde yer almasına bağlayabilirsiniz. Fiyat olarak ise hemen hemen 1.000 TL astra daha pahalı. Fakat bu iki araç arasında tercih yapmak isteyenler sanırım 130’luk astra’ya yönelecektir.

Toyota Corolla D-4D – Yeni Hyundai Elantra Dizel
Bu kıyaslamalar arasında performans açısından eli en zayıf kalan toyota corolla olabilir. Fakat bu aracın “en çok satan otomobil” unvanı bütün bunlar unutturabilir. Çünkü devir ekonomi devri ve toyota corolla’nın ortalama 4.1 litrelik yakıt tüketimi bu aracı, yeni elantra dizel karşısında daha alınabilir kılıyor. Fakat corolla 452 litrelik bagaj hacmiyle, 12.5 saniyelik 0-100 km/s hızlanma değeriyle yeni elantra dizele karşı eli zayıf. Fiyat konusuna gelecek olursak başlangıç fiyatlarında aralarında bir şey yok denecek kadar az fark var. Sonuç olarak tercih yine sizin. Performans mı? Ekonomi mi?

Tüm bu yazılanların sonucunda şunu diyebilirim ki, yeni hyundai elantra dizel bu kadar güçlü rakibine rağmen teknik değerler konusunda hiçte fena değil. Bir aracı satın alırken sadece ekonomik olması yetmez. Onu sevmekte lazım. Eğer hyundai elantra bunu sizde başarıyorsa alınmayacak bir otomobil değil.

2014 Yeni Hyundai Elantra Dizel Teknik Özellikleri
Motor: 1.6 lt 128 bg 260 nm
Şanzıman: 6 ileri manuel
Performans: 0-100 km/s: 10.5 saniye – Maksimum hız: 190 km/s
Yakıt Tüketimi: Şehir içi / Şehir Dışı / Ortalama / Co2: 6.4 / 4.0 / 4.9 / 128 g/km
Boyut: Uzunluk / Yükseklik / Genişlik: 4550 mm / 1445 mm / 1775 mm
Bagaj Hacmi: 485 lt
Boş Ağırlık: 1361 kg

Motor: 1.6 lt 128 bg 280 nm
Şanzıman: 6 ileri otomatik
Performans: 0-100 km/s: 11.5 saniye – Maksimum hız: 190 km/s
Yakıt Tüketimi: Şehir içi / Şehir Dışı / Ortalama / Co2: 7.7 / 4.7 / 5.8 / 151 g/km
Boyut: Uzunluk / Yükseklik / Genişlik: 4550 mm / 1445 mm / 1775 mm
Bagaj Hacmi: 485 lt
Boş Ağırlık: 1383 kg

2014 Yeni Hyundai Elantra Dizel Türkiye Fiyatı
ELANTRA 1.6 CRDi STYLE —> 67.550 TL
ELANTRA 1.6 CRDi STYLE OTM —> 71.350 TL
ELANTRA 1.6 CRDi ELITE OTM —> 79.990 TL

16 Temmuz 2014 tarihinde eklendi, 15.383 kez görüntülendi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git