Oto Kokpit

2014 Brabus 850 Mercedes-Benz SL63 AMG Tanıtıldı

12.02.2014

2014-brabus-850-mercedes-benz-sl63-amg-24
Mercedes binen birisinin en popüler tercihi amg serisidir. Nasıl bmw’nin m paketi veya m serisi varsa mercedes’i üstün kılan paket seçeneği de amg’dir. Tabi bununla birlikte performans serisinin de adıdır. Mesela bir c63 amg veya e63 amg denince zihinlerde sirkten kaçmış erkek aslan canlanabilir. Birçok kişi bu araçlar için mercedes’te olayın son noktası kabul eder. Aslında fabrika kapısından çıkana kadar bu durum böyledir. Fakat mercedes’i mercedes yapıp baştan çıkaracak şekle sokan firma brabus’tur. Bir çoğunuz brabus ile tanışmıştır. Brabus, almanya merkezli çalışıp, mercedes araçlarını en iyi şekilde modifiye eden önder firmadır. Bu modifikasyon body kit, jant veya chip tuning çalışması gibi küçük kapsamda olmuyor. Burada bir aslan ve kaplandan ortaya çıkan ligerdan söz ediyoruz. İşte firmanın son çalışması olan brabus 850 mercedes sl63 amg çalışması da bu kapsam da gerçekleşti.

2014 mercedes sl63 amg temelinde 5.5 litrelik V8 çift turbo beslemeli motor sahip olan cabrio mercedes araçlarından birisi olarak brabus’un kapısından içeri giriş yapmış. Stock değerlerine baktığımızda 537 beygir ve 800 nm tork gücü ile 0-100 km/s hızlanmasını 4.3 saniye de tamamlayıp maksimum 300 km/s hıza ulaşan oldukça iddialı bir otomobil. Peki bu araç brabus 850 unvanını aldıktan sonra ne gibi değişimlere uğruyor da bu kadar övgüyü hak edebiliyor. Buyurun bu değişimin detaylarına bakalım.

Mercedes firmasının cabrio otomobil sınıfında sls serisinden sonra en güçlü modellerinden birini temsil eden mercedes sl63 amg için dışta, içte ve motor da ciddi değişimler yapan brabus firması, müşterisini her açıdan tatmin edecek kit hazırlamış. Dıştaki değişim daha belirgin ve doyurucu olmuş. Yeniliklere baktığımızda karbon fiber ön kaput, ön tampon eki, arka difüzör, bagaj üzeri spoyler, brabus egzoz çıkışları ve 19 inçlik stock jantların yerini alan 20 inçlik yeni jant takımını görüyoruz. Brabus firması jant takımı olarak farklı modellerde 18,19 ve 20 inçlik seçenekleri de sunuyor. İç mekandan devam edecek olursak firma burada büyük değişimlerin içine girmemiş. Aslında biraz daha farklılık yaşatması iyi olurdu. Her neyse, brabus burada alcantara kaplama direksiyon simidi, 320 yerine 360 km/s olarak yerini alan kadran, vites topuzu ve vites kulakçıklarında yer alan brabus logosu değişimlerinin yanı sıra yine brabus imzalı pedal seti ve ışıklı kapı eşiğine yer vermiş. Aslında bu küçük ve öne çıkan değişimler aracın karizmatik ve kurumsal yapısını vurgulamış. Asıl değişim kaputun altında olmuş. Neler mi olmuş? Bir defa 5.5 litrelik motor hacminin yerini 6.0 litrelik motor almış. Daha büyük turbo ve yeni egzoz sistemi gibi motoru güçlendirecek değişimlerin sonunda güç dengeleri daha heyecanlı seviyelere ulaşmış. Bu güç yeniliğinden sonra 2014 brabus 850 mercedes sl63 amg‘nin gücü 850 beygir ve 1450 nm torka ulaşmış. Bu güç artışı neticesinde brabus 850’nin 0-100 hızlanması 3.5 saniye ve maksimum hızı 322 km/s hız olarak ölçülmüş. Sonuç olarak, brabus firması yine adına yakışır modifikasyon çalışması sergiliyor. Şimdi bu çalışmayı görselleri ile daha yakından tanıyalım.

Body Kit: [usr=4.5]
Jant Seçimi: [usr=4.5]
İç Mekan: [usr=3.5]
Motor Güçlendirmesi: [usr=5.0]
Genel Değerlendirme: [usr=4.5]
Etiketler:

Yorumlar
  1. Aysel dedi ki:

    Zehmet olmasa qiymetini diyerdizde superasindi