Oto Kokpit

16 KG Motordan 160 PS Güç Mü?

16 KG Motordan 160 PS Güç Mü?

Elektrikli motora sahip otomobil sayısının hızlıca arttığı bugünlerde sıra dışı bir haber ortaya çıktı. İçten yanmalı motorların bitmeye başladığına dair düşünceleri tekrardan sorgulatacak bu haberin kahramanı ABD’li bir girişimci firma Astron Aerospace oldu. Sıradan bir motora göre çok daha hafif olan ve çok yüksek güç üreten bu motor, basit yapısıyla da sektöre damgasını vuracak. İşte detaylar…


Astron Omega 1 Motoru

Astron Omega 1 olarak lanse edilen ve henüz prototipi dahi olmayan bu motorun yapısı esasen türbin ve kompresör birleşimine dayanıyor. Bu motor üzerinde yer alan her diskte belirli oranda açıklık bulunuyor ve hava-yakıt karışımını yakması için disklere doğru yerleştirilen bir nevi pistonlar yer alıyor. Böylece yanma odası işi gerçekleşiyor. Bu iş oldukça hızlı gerçekleşiyor. Öyle ki orta kısımda yer alan içi boş tahrik mili, dakika da 25 bin devir dönüyor. 14 bar basınca kadar dayanıklı kompresörlü Astron Omega 1, 160 beygir 230 nm tork güç ortaya çıkarıyor.

Astron Omega 1 henüz hayata geçmemiş wankel türbin motoruyla hızlı otomobillerin can damarı olabilir. Çünkü kendisi bir Golf GTi motorundan 14 kat daha hafif!

Yeni Golf GTI’ın motoru ortalama 150 kg ve Astron Omega 1 ise sadece 16 kilogram. Çok hızlı bir araç yapmak için bu motordan 9 adet kullandığınız zaman ortaya 1440 beygirlik bir canavar çıkıyor. Üstelik GTi motoruyla aynı ağırlıkla gerçekleştiriyorsunuz. Bu etkileyici bir iş olabilir.

Astron Omega 1’in maliyet açısından da büyük avantajlı olduğu söyleniyor. Fakat ne zaman kullanıma sunulacağı bilinmiyor. Hatta şuan prototipi dahi üretilmedi. Bunun için birkaç yıl daha bekleyeceğiz gibi görünüyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.