Oto Kokpit

1 Ocak 2019’dan İtibaren Ticari Araçlar İçin Zorunlu Olacak

Yeni yıl gelmeden birçok düzenleme için düğmeye basıldı. 2019 yılında trafikle ilgili yeni düzenlemeler getirilirken cezalarda da artış yapıldı. Söz konusu düzenlemeler arasında ticari araçları da kapsayan zorunluluklar var. Bunlardan birisi de İstanbullu ticari araç sahiplerini ilgilendiriyor. 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren minibüs, taksi, dolmuş ve servis taşımacılığı yapan araçların tavanında, sağında ve solunda plakası yazılacak.


İstanbul Tavan Plakası Uygulaması

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), aldığı karara göre ticari amaçla yolcu taşımacılığı yapan ve Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nden izin belgesi alan taşıtlar sağ ve sol yanları ile tavanlarına plaka yazılacak.

Hali hazırda sarı taksiler için uygulanan bu sistem artık taksi dolmuşlar, servis araçları ve minibüsler içinde zorunlu olacak. Uygulamanın amacı çok yönlü. Şoför ve yolcu güvenliğini artırıp emniyet ve denetim birimlerinin daha kolay tespitini sağlaması hedeflenen bu uygulama İstanbul’daki araçlar için geçerli olacak.

Peki nasıl uygulanacak?
Sarı taksilerin ve taksi dolmuşların ön kapılarına ve tavanlarına arial bold yazı karakteriyle 790 punto (20 cm harf yüksekliği) ölçülerde ve RAL 5002 lacivert renkte plaka yazılması ve aynı renk kodu ile her iki yanına dama uygulaması yapılacak.

Turkuaz ve siyah taksilerin ön kapılarına ve tavanlarına arial bold yazı karakteriyle 790 punto (20 cm harf yüksekliği) ölçülerde ve RAL1021 sarı renkte plaka yazılması ve aynı renk kodu ile her iki yanına dama uygulaması yapılacak

Minibüslerin ön kapılarına ve tavanlarına arial bold yazı karakteriyle 790 punto (20 cm harf yüksekliği) ölçülerde ve RAL 5002 lacivert renkte plaka yazılacak

Servislerin sağ ve sol iki yanına uygun,görülebilir yerde ve tavanlarına arial bold yazı karakteriyle 790 punto (20 cm harf yüksekliği) ölçülerde ve RAL 5002 lacivert renkte plaka yazılacak.

Ayrıca yazılan plakaların kolay okunmasını sağlamak amacıyla; iki harf ve iki rakam aralarında 3 santim boş bırakılarak uygulama yapılacak. Yine plakaların kolay okunmasını sağlamak için harf ve rakam grupları arasında 5 santim boşluk bırakılacak.Tüm plaka yazıları ile dama uygulamalarının reflektif özellikte ve UV serigrafi baskı tekniği ile yapılacak.

Kaynak: DHA

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }