2026 Volkswagen Taigo vs Ford Puma vs Renault Captur Karşılaştırması
Kompakt SUV segmenti Türkiye’de hızla büyüyor. Üç önemli oyuncu bu segmentte iddialı: Volkswagen Taigo, coupe benzeri tasarımıyla; Ford Puma, sportif sürüşü ve Megabox’uyla; Renault Captur ise geniş iç hacmi ve teknolojik donanımıyla dikkat çekiyor. Peki bu üç kompakt SUV arasında hangisi sizin için doğru tercih? Volkswagen Taigo 1.0 TSI 116 PS DSG Life, Puma Titanium 1.0 EcoBoost 125PS ve Captur Techno mild hybrid 140 hp EDC modellerini teknik özelliklerinden donanımlarına, sürüş dinamiklerinden fiyatlarına kadar masaya yatırıyoruz. Gelin Volkswagen Taigo vs Ford Puma vs Renault Captur karşılaştırmasına bakalım.
2026 Volkswagen Taigo vs Ford Puma vs Renault Captur Teknik Karşılaştırması
| Özellik | Volkswagen Taigo 1.0 TSI 116 PS DSG Life | Ford Puma 1.0 EcoBoost 125PS Titanium | Renault Captur Techno mild hybrid 140 hp EDC |
|---|---|---|---|
| Motor | 1.0 litre, 3 silindirli benzinli | 1.0 litre, 3 silindirli benzinli/hibrit | 1.0 litre, 3 silindirli benzinli mild hybrid |
| Maks. Güç | 116 PS | 125 PS | 140 PS |
| Maks. Tork | 200 Nm | 170 Nm | 245 Nm |
| Şanzıman | 7 ileri DSG | 7 ileri otomatik | 7 ileri EDC (otomatik) |
| 0-100 km/s | 10.2 saniye | 9.6 saniye | 9.3 saniye |
| Maks. Hız | 196 km/s | 190 km/s | 180 km/s |
| Yakıt Tüketimi (Ort.) | 5.7 L/100 km | 5.6 L/100 km | 5.9 L/100 km |
| CO₂ Emisyonu | 129 g/km | 128 g/km | 131 g/km |
| Uzunluk | 4.266 mm | 4.186 mm | 4.239 mm |
| Genişlik | 1.757 mm | 1.805 mm | 1.797 mm |
| Yükseklik | 1.518 mm | 1.550 mm | 1.575 mm |
| Aks Mesafesi | 2.554 mm | 2.588 mm | 2.639 mm |
| Bagaj Hacmi | 438 litre | 410-456 litre | 484-616 litre |
| Boş Ağırlık | 1.260 kg | 1.368 kg | 1.390-1.406 kg |
| Yakıt Deposu | 40 litre | 42 litre | 45 litre |
| Jant Boyutu | 16 inç | 17 inç | 18 inç |
| Fiyat | 2.748.000 TL | 2.238.900 TL | 2.325.000 TL |
Motor ve Performans
Volkswagen Taigo: Dengeli ve Verimli
Taigo’nun 1.0 TSI 116 PS motoru, 200 Nm torku ve 7 ileri DSG şanzımanıyla dengeli bir performans sunuyor. 0-100 km/s hızlanması 10.2 saniye, maksimum hızı 196 km/s. Yakıt tüketimi 5.7 L/100 km ile segment ortalamasında. DSG şanzımanın hızlı vites geçişleri, şehir içi ve uzun yolda keyifli bir sürüş vaat ediyor.
Puma: Sportif ve Atik
Puma‘nın 1.0 EcoBoost 125 PS motoru, 170 Nm torku ve 7 ileri otomatik şanzımanıyla 0-100 km/s hızlanmasını 9.6 saniyede tamamlıyor. Maksimum hızı 190 km/s. 48V mild hibrit sistemi sayesinde yakıt tüketimi 5.6 L/100 km. Puma’nın sürüş dinamikleri, Ford’un sportif karakterini yansıtıyor.
Captur: En Güçlü Motor
Captur’un mild hybrid 140 hp motoru, 245 Nm torku ve 7 ileri EDC şanzımanıyla segmentin en güçlü motoru. 0-100 km/s hızlanması 9.3 saniye, maksimum hızı 180 km/s. 12V mild hybrid sistemi, hızlanma anında içten yanmalı motora destek vererek hem performansı hem de verimliliği artırıyor.
Tasarım ve Dış Görünüm
Volkswagen Taigo: Coupe SUV Stili
Taigo, coupé benzeri tavan çizgisi ve sportif duruşuyla dikkat çekiyor. LED ön farlar ve LED gündüz sürüş farları standartken, Life donanımında 16 inç Belmopan alaşım jantlar ve siyah tavan rayları bulunuyor. Volkswagen Taigo’nun tasarımı, genç ve dinamik bir kitleye hitap ediyor.
Puma: Sportif ve Fonksiyonel
Puma Titanium, 17 inç alaşım jantlar ve %100 LED ön farlarla geliyor. Megabox adı verilen bagaj tabanındaki su geçirmez saklama bölmesi, Puma’nın en pratik özelliği. Karartılmış arka camlar ve gövde rengi spor marşpiyel ile sportif görünüm tamamlanıyor.
Captur: İddialı ve Modern
Captur Techno, 18 inç Black Hole alaşım jantlar ve LED Pure Vision farlarla geliyor. Çift renk gövde tasarımı (sedef beyaz/arsenik gri tavan veya inci bej tavan) ile kişiselleştirme imkânı sunuyor. Ön çamurluklarda esprit Alpine logosu ve koyu renk krom logo, Captur’un iddialı duruşunu pekiştiriyor.
İç Mekan ve Konfor
Volkswagen Taigo: Sade ve Kaliteli
Taigo Life, kumaş koltuk döşemesi ve Lava Stone Black iç dekor ile sade ama kaliteli bir kabin sunuyor. 4 hoparlörlü ses sistemi ve direksiyon üzerinde DSG vites kumandaları standart. 438 litrelik bagaj hacmi ile günlük kullanımda yeterli alan sağlıyor.
Puma: Teknoloji Dolu
Puma Titanium, 12 inç SYNC4 bilgi-eğlence sistemi ve 12.8 inç dijital yol bilgisayarı ile teknoloji ön planda. Kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto, 6 hoparlörlü ses sistemi ve otomatik klima standart. 410-456 litre bagaj hacmi ve Megabox ile pratiklik üst seviyede.
Captur: Geniş ve Konforlu
Captur Techno, 10.4 inç OpenR Link dokunmatik multimedya ekranı ve 10.2 inç dijital gösterge ekranı ile geliyor. Entegre Google hizmetleri (Google Haritalar, Google Asistan, Google Play) standart. 616 litre bagaj hacmi ile segmentin en geniş bagajlarından birine sahip. Arka koltuklar 16 cm kayabildiği için iç hacim ihtiyaca göre ayarlanabiliyor.
Multimedya ve Bağlantı
Volkswagen Taigo: Yeterli
Taigo Life’da 4 hoparlörlü ses sistemi ve standart bağlantı seçenekleri bulunuyor. Apple CarPlay ve Android Auto desteği mevcut. Ancak dijital gösterge paneli ve büyük multimedya ekranı bu donanımda yok.
Puma: SYNC4 ile Zengin
Puma Titanium, 12 inç SYNC4 bilgi-eğlence sistemi ve 12.8 inç dijital yol bilgisayarı ile oldukça zengin. Kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto, 6 hoparlörlü ses sistemi, navigasyon ve FordPass bağlantısı standart.
Captur: Google ile Sınıfının En İyisi
Captur Techno, entegre Google hizmetleri ile segmentinde fark yaratıyor. Google Haritalar ile navigasyon, Google Asistan ile sesli komutlar ve Google Play üzerinden uygulama indirme imkânı sunuluyor. 10.4 inç dokunmatik ekran ve 10.2 inç dijital gösterge, teknoloji deneyimini üst seviyeye taşıyor.
Güvenlik ve Sürüş Destek Sistemleri
Volkswagen Taigo: Temel Güvenlik
Taigo Life’da standart güvenlik sistemleri arasında Front Assist (ön bölge asistanı), Şerit Takip Asistanı (Lane Assist) ve Adaptif Hız Sabitleyici (ACC) bulunuyor. Ancak kör nokta uyarısı ve 360° kamera gibi ileri sistemler bu donanımda yok.
Puma: Gelişmiş Güvenlik
Puma Titanium, yaya ve bisiklet algılayabilen gelişmiş çarpışma önleme yardımcısı, çapraz trafik uyarılı kör nokta uyarı sistemi, şerit hizalama özellikli şerit takip ve uyarı sistemi ile geliyor. Dur&Kalk özellikli akıllı adaptif hız kontrol sistemi ve 360° kamera (Teknoloji Paketi ile) de sunuluyor.
Captur: 23 Sürüş Destek Sistemi
Captur Techno, 23 adede varan gelişmiş sürüş destek sistemi ile segmentinin en güvenli araçlarından biri. Aktif sürüş yardımı, 360° çevre görüş kamerası, arka çapraz trafik uyarısı, aktif acil fren destek sistemi (araç, yaya, bisikletli) ve sürücü dikkat uyarısı standart. Güvenli çıkış asistanı ve akıllı hız asistanı da listede.
2026 Volkswagen Taigo vs Ford Puma vs Renault Captur Fiyat Karşılaştırması
| Model | Donanım | Fiyat (TL) |
|---|---|---|
| Ford Puma | Titanium 1.0 EcoBoost 125PS | 2.238.900 |
| Renault Captur | Techno mild hybrid 140 hp EDC | 2.325.000 |
| Volkswagen Taigo | Life 1.0 TSI 116 PS DSG | 2.748.000 |
Hangisi Sizin İçin Daha Uygun?
Üç kompakt SUV arasında tercih yapmak aslında tamamen önceliklerinize ve bütçenize bağlı.
Bütçe dostu seçenek: Eğer fiyat sizin için en önemli kriter ise, Ford Puma Titanium 2.238.900 TL ile en uygun fiyatlı seçenek. Üstelik 125 PS gücü, 12 inç SYNC4 ekranı ve Megabox’u ile fiyatına göre oldukça zengin bir donanım sunuyor.
En iyi fiyat/performans: Renault Captur Techno, 2.325.000 TL ile Puma’dan sadece 86.000 TL daha pahalı ama sunduğu 140 PS güç, 616 litre bagaj, entegre Google hizmetleri ve 23 sürüş destek sistemi ile farkı fazlasıyla hak ediyor. Özellikle teknoloji ve iç hacim öncelikliyse Captur tartışmasız lider.
Premium hissiyat ve marka değeri: Eğer Volkswagen kalitesi ve coupé SUV tasarımı sizin için vazgeçilmezse, Taigo Life 2.748.000 TL ile en pahalı seçenek. Ancak bu fiyata rağmen Puma ve Captur’un gerisinde kalan donanımı (4 hoparlör, 16 inç jant, daha düşük güç) düşünüldüğünde, Volkswagen Taigo’nun fiyat farkını haklı çıkarması zor. Taigo’yu tercih edenler, marka değeri ve tasarım için bu farkı ödemeyi göze almalı.
Karar: Captur, teknolojisi, bagaj hacmi ve motor gücüyle en dengeli ve donanımlı seçenek. Puma, uygun fiyatı ve sportif sürüşüyle bütçe dostu alternatif. Taigo ise premium hissiyat ve coupé tasarım arayanların tercihi. Ama şu da bir gerçek: Captur’un 616 litreye erişen bagajı ve Google entegrasyonu, bu segmentte rakipsiz. Paranız varsa, Captur der geçerim.
Henüz yorum yapılmamış.