Oto Kokpit

Yeni Yasa Çoğu UBER Şoförünü İşinden Edecek!

Yeni Yasa Çoğu UBER Şoförünü İşinden Edecek!

Ülkemizde ulaşım konusunda uzun süredir UBER ve Taksi kavgası yapılıyordu. Bilmeyenler için UBER, mobil uygulama üzerinden premium araçlarla bir nevi taksi hizmeti sunan ve 58 ülkede etkin şekilde kullanılan bir sistem. Türkiye’de ise İstanbul’da çok ilgi gördü. Taksiciler bu konuda çok dert yandı. Hatta iş şiddete döndü ve hiçte iyi olmayan yerlere gidiyordu. Karayolları Taşıma Yönetmeliği üzerinde yapılan değişiklikle UBER sürücülerini üzecek bir yasa yürürlüğe girdi. Buna göre D2 yetki belgesini UBER şoförlerine veya benzer uygulama içerisindeki sistemlere kullandıran şirketlere ilk olarak 50 puanlık ceza uygulanacak. Bu ceza da 3 bin TL karşılığında kaldırılacak. İşte detaylar…


UBER Yetki Belgesi Şartlar

Habere geçmeden önce D2 Yetki Belgesi nedir?, onu öğrenelim. Bu belge otobüsle yurtiçinde tarifesiz yolcu taşımacılığı yapacaklara veriliyor ve öyle herkes kolaylıkla alamıyor. Öncelikle ticaret odasına en az 30 bin TL ile kayıtlı olmanız lazım ve Ulaştırma Bakanlığının 2018 yılı için yayınladığı D2 yetki belge ücreti ise 15.000 TL‘yi de ödemeniz şartı var. Yani maaşlı bir şoför için bu belgeyi almak oldukça zor.

Gelelim yasal düzenlemeye…
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca verilen talimata göre UBER gibi mobil uygulamalara D2 Yetki Belgesini kullandıran kişilere ilk etapta 50 puanlık ceza, 1 yıl içinde iki defa aynı ihlal tekrarında ise belge iptal edilecek ve iki yıl yasağa kadar ağır işlemler uygulanacak.

UBER için bu zamana kadar d2 yetki belgelerinin kiralanması söz konusu iken bu düzenleme sonrasında UBER sistemi de tamamen yasal düzene oturmuş olacak. Bu düzenleme şoför olarak çalışanlar üzecek gibi görünüyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }