Oto Kokpit

Yeni Tesla Model 3 Fiyatı Açıklandı

Minimalistliğin gözünü çıkaran ve D segmenti premium otomobillerin canını sıkacak olan tesla model 3, daha fazla detayı ile karşımıza çıktı. Bu sefer fiyat bilgisi ve teknik verileri daha fazla şekilde elime ulaştı. Hadi detaylara geçelim.

Yeni Tesla Model 3 Fiyatı

Son günlerde otomobil dünyasının en çok konuştuğu araçlardan birisi Tesla Model 3 oluyor. Boyutlarıyla premium D segmentindeki Audi A4, BMW 3 serisi ve Mercedes C serisi gibi araçlarla yaklaşık değerleri paylaşan bu elektrikli otomobil, yollara çıkacağı ülkelerde bu tür arabaların çokça canını sıkacağa benziyor. Bu kadar iddialı konuşuyorum. Çünkü özellikleri bana bunları söyletiyor. Neymiş o özellikleri diyenleri yazının devamına davet ediyorum.

Yeni Tesla Model 3 Türkiye Fiyatı

Yeni Tesla Model 3 Özellikleri
Söz konusu elektrikli arabanın sunduğu birçok farklılık var. Bir kere sadelik peşindeyseniz yaşam alanında görebileceğiniz en dikkat çekici şey 15.4 inçlik dokunmatik ekran oluyor. Aracın her bir şeyi bu ekrandan kontrol ediliyor. İç hacim deseniz, onu da en ferah şekilde sunuyor. Neredeyse çıtasız sunulacak olan devasa cam tavanı yeter. Bu arada Tesla yetkilikleri güvenlik konusunda endişe edilmemesini söylüyor. Öte yandan elektrikli motorları hem ekonomik sürüş hemde performans sunuyor. Şimdilik iki güç birimi ile sunulan Model 3, ilk etapta arkadan itişli olarak satılacak. Dört tekerden çekişli versiyonları ise 2018 yılından itibaren satışa sunulması planlanıyor. Açıklanan güç birimlerinden birisi 220 mil yani 354 kilometre menzile, diğeri de 310 mil yani 499 kilometre menzile sahip olacak. Kısa menzilli model 0-60 mph hızlanmasını 5.6 saniyede gerçekleştirip 209 km/s maksimum hıza ulaşıyor. Uzun menzilli versiyonu ise 0-60 mph (0-96 km/s) hızlanmasını 5.1 saniyede gerçekleştirirken 225 km/s maksimum hıza çıkabiliyor. Şuana kadar ki verileri bile ele aldığımızda o ekonomi delisi olup hızlı giden turbo dizellere göre çok daha hızlı araç olduğunu kağıt üzerindeki veriler bağırarak söylüyor. Bu arada unutmadan Model 3 boyutlarını da aktarayım. Araç, 4694 mm uzunluğa, 1443 mm yüksekliğe, 1849 mm genişliğe ve 2875 mm aks aralığına sahip. Boş ağırlığı ise 1610 kilogram. Bagaj alanı ise 425 litre.

Yeni Tesla Model 3 Türkiye

Tesla Model 3 5 koltuk olarak üretildiği için arka yaşam alanında kullanıcısına sorun oluşturmayacak. 18 inç jantlar, 60:40 oranında yatabilen arka koltuklar, 8 kamera ve 12 ultrasonik sonar sensörle çalışan Autopilot sistemi, 12 yönlü elektrikli ayarlanabilir ön koltuklar, 12 hoparlörlü ses sistemi, ısıtmalı ön ve arka koltuklar ve kocaman panoramik cam tavanı ile bu araç albenisini daha da artırıyor. Tabi bütün olay burada bitmiyor. 2018 yılında performans versiyonunun tanıtılması bekleniyor. Dört tekerden çekişli modeli de gelirse Model 3 karşısındaki Alman rakipleri git gide zora girecek gibi görünüyor. Tabi tüm bunlar için aracın satış rakamları çok önemli. Bekleyip göreceğiz. Son olarak aracın fiyatına bakalım.

Yeni Tesla Model 3 Teknik Özellikleri

Yeni Tesla Model 3 Fiyatı
Tesla’nın resmi web sayfasında Model 3 için açıklanan başlangıç fiyatı 35.000 dolar olarak görünüyor. Bugünkü kurdan Türkiye fiyatını tahmini olarak söyleyecek olursak 250.000 TL civarında başlangıç etiketini ön görüyorum. Bu biraz daha aşağılarda olabilir ama performans ve donanım olarak yolların hakkını verecek Model 3 için çok daha fazlasını gözden çıkarmak gerekeceğini de unutmayalım. 310 mile sahip Tesla Model 3 için açıklanan fiyat ise 44.000 dolar. Bunun da 330 bin TL civarında fiyatlanacağını düşünüyorum. Tabi şimdilik kesin bir şeyler diyemem. Bekleyip göreceğiz. Paylaşacağım bilgiler bu kadar. Detaylı teknik verileri açıklanırsa burada paylaşırım. Haberdar olmak için facebook sayfamız üzerinden bizi takip edebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }