Oto Kokpit

Sürücü Kursları Rehberi

Yeni Rolls-Royce Cullinan Teknik Özellikleri ve Fiyatı Açıklandı

Adblue iptali - Arıza tespit cihazı - Ecuemulators

Son birkaç yılın en çok beklenen araçlarından birisi olan Rolls-Royce Cullinan sonunda tanıtıldı. Seri üretim olarak dünyanın en lüks SUV modeli niteliği taşıyan bu araç, kaputunun altında 12 litrelik senfoniye sahip ve üzerinde kullanılan her bir malzeme oldukça üst kalitede üretilmiş. Artık SUV dünyasının en üst çıtası bu arabayla çekilmiş oldu. Teknik verilerinden donanımlarına ve son olarak da fiyatına varana kadar birçok detayını eklediğimiz yazının devamına geçelim.


Rolls-Royce Cullinan Teknik Özellikleri

Arabistan’nın bitmeyen çöllerinden Avusturya’nın aman vermeyen dağlarına, İskoç yaylalarından Amerikanın devasa arazilerine varana kadar 12.000 mil yani 19 bin kilometreden fazla zorlu yolları aşarak test aşamasını başarıyla tamamlayan yeni Rolls-Royce Cullinan, sihirli halı sürüşünün lüks arazi aracıyla birleştirildiği başyapıt olarak karşımıza çıktı. Açıkçası Rolls-Royce Cullinan hakkında tasarım yönünden pek umutlu değildim. Kendine özgü klasik bir tasarım yüzü olan markanın ilk defa üreteceği SUV’u çok iyi olmalıydı. Aynı zamanda dıştan da can alıcı görünmeliydi. Kamuflajlı fotoğraflarına baktığımda bu sefer bozacaklar diye düşündüm. Fakat Rolls-Royce kimliğini bozmadan öyle bir tasarım çizgisi çıkarmışlar ki beğenmemek mümkün değil. Özellikle arka yapı çok hoşuma gitti. Ön kısmı bildiğimiz modellerden pek farkı yok. Yaşam alanı ise ailenin diğer üyeleriyle benzer şekilde olup SUV kimliğinden dolayı biraz daha genişçe hissettiriyor. Teknik kısıma geçeceğim ama öncesinde donanımlardan kısaca bahsedeyim.

Rolls-Royce Cullinan Özellikleri

Yeni Rolls-Royce Cullinan Özellikleri

SUV dünyasına yepyeni soluk katan Cullinan; 22 inçlik jantlar, markanın olmazsa olması Spirit of Ecstasy’si, yüksek çözünürlüklü head-up ekranı, dört kamera ile çevresel görüş özelliği, adaptif hız sabitleme özelliği, gece görüş asistanı, çarpışma önleme asistanı, çapraz trafik uyarı sistemi, şerit takip ve uyarı asistanı, havalı süspansiyon gibi üstün özelliklerle geliyor. Tabi bunun yanı sıra renk konusunda sınırsız seçenek sunuluyor. Yaşam alanında ise en kaliteli deri kumaş tercihinize uygulanabiliyor. Trimleri saymıyorum bile!

Bunlara ek olarak aracın şımartan detaylarından birini daha aktarayım. Cullinan yüksek olduğu için inişleri kolaylaştırmak adına kapıyı açtığınız zaman otomatik olarak 40 mm kadar alçalıyor.

Rolls-Royce Cullinan İçi

Yeni Rolls-Royce Cullinan Teknik Verileri

Teknik kısıma motor kısmı ile başlamak istiyorum. Aracın kalbinde 6.75 litrelik devasa V12 motor yer alıyor. Çift turbo beslemeli benzinli ünite ile 571 ps 563 beygir 850 nm tork güç üreten bu araç, torkunu 1600 prm devirden itibaren sunmaya başlıyor. 0-100 km/s hızlanması 4.7 saniye süren Rolls-Royce Cullinan’ın maksimum hızı ise 250 km/s ile sınırlandırıldığını ek olarak belirteyim.

Söz konusu SUV ise boyutsal veriler her zaman önemlidir. Fotoğraflarda pekte iri görünmeyen bu araç 5341 mm uzunluğa, 1835 mm yüksekliğe ve 2164 mm genişliğe sahip olup 2660 kg boş ağırlıkla yürüyecek. Boyut kısmı üzerinde biraz durmak istiyorum. Bu aracın en ciddi rakibi Bentley Bentayga. O bile 5141 mm uzunluğa, 1742 mm yüksekliğe ve 1998 mm genişliğe ve 2422 kg boş ağırlığa sahip. Yeni Rolls-Royce Cullinan modelinin ne kadar heybetli olduğunu Bentayga’ya bakıp anlayabiliriz.

Rolls-Royce Cullinan Fiyatı

Gerçi Bentayga’yı sürekli yollarda göremiyoruz. Range Rover ile kıyaslayalım. Hatta LWB yani uzun şasiyi ele alayım. Range Rover Vogue, 5199 mm uzunluğa, 1840 mm yüksekliğe ve 2073 mm genişliğe sahip olup en ağır modeli 2523 kg. Kısaca Rolls-Royce zaten ebat olarak büyük araçlar üretiyordu. Cullinan ile son zamanların en iri SUV modellerinden birini yollara kazandırmış oldu.

Teknik kısıma birkaç veri daha ekleyeyim. Aracın bagaj alanı 560 litre. Pandizot kaldırıldığı zaman 600 litreye kadar yükleme imkanı tanıyor. Katlanabilen arka koltuklarla 1930 litreye kadar da devasa yükleme kapasitesi de sunuluyor.

Rolls-Royce Cullinan Bagaj Alanı

Son olarak Rolls-Royce Cullinan fiyatına değinelim. Aracın Avrupa pazarı için açıklanan fiyatı 350.000 avro. Ülkemize geldiği zaman vergilerle bu fiyatın 7 milyon TL olacağını ön görüyorum. Aktaracaklarım bu kadar. Sırada aracın fotoğrafları var.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.