Oto Kokpit

Yeni Rimac Concept S Teknik Özellikleri Açıklandı

Rimac markasını geçtiğimiz günlerde sizlere Concept One modelinin en güncel haliyle tanımıştım. Hırvatların elinden çıkan bu markanın birde Rimac Concept S adlı çok daha güçlü aracı var. Bu araç o kadar iddialı değerlere sahip ki onun karşısında tutunabilecek süper spor otomobil sayısı gerçekten çok az. Buyurun kendisini yakından tanıyalım.

Yeni Rimac Concept S Donanımları

Teknik verilerle başlayalım
Yeni Rimac Concept S, daha önce tanıttığım “One” modelinden çok daha gelişmiş bir elektrikli otomobil. 4187 mm uzunluğu, 1070 mm yüksekliğe ve 1842 mm genişliğe sahip olan bu harika otomobilin boş ağırlığı 1800 kilogram olarak açıklandı. Bu değer “Concept One” modelinden 50 kg daha hafif olduğunu gösteriyor. Bu aracın ağırlık dağılımı önde % 42, arkada ise % 58 olarak ayarlanmış. 20 inçlik jantlarla gelen Concept S için önde 245/35, arkada ise 295/30 ebatlı Pirelli P Zero Trofeo R lastikler kullanılmış.
Yeni Rimac Concept S’in ön kısmında 500 kw, arkasında ise 600 kw güç üreten elektrikli üniteler sunuluyor. Bu kadar büyük piller sayesinde 1384 ps (1364 beygir) 1800 nm tork güç üreten araç, 0-100 km/s hızlanmasını 2.5 saniyede tamamlarken 365 km/s gibi oldukça yüksek son hıza ulaşıyor. Öte yandan 0-200 km/s hızlanmasını da 5.6 saniye ve 0-300 km/s aralığını da 13.1 saniyede tamamladığını belirteyim. 1 ton ağırlığa karşılık 767 ps güç üreten bu aracın dizginlenmesi de önemli. Açıklanan teknik özellikler listesinde 100 km/s hızla giderken tamamen durması için 31.5 metrelik mesafeye ihiyaç duyduğu açıklandı. Bunu sağlamak için önde 390 mm çapa ve 36 mm kalınlığa sahip 6 pistonlu, arkada ise 380 mm çapa 36 mm genişliğe sahip 4 pistonlu fren sistemi kullanılmış. Tıpkı bir küçük modelinde olduğu gibi Rimac Concept S içinde 400 kw güce sahip rejeneratif fren sistemi yapısının sunulduğunu belirteyim. Dört tekerden çekiş sistemine sahip otomobilin diğer detaylarına da bakalım.

Yeni Rimac Concept S

Pahası çok yüksek bir araç
Rimac Concept S, sahip olduğu teknik alt yapısı kadar yaşam alanı ve dış görünümünde sunduklarıyla da özel bir otomobil. Üzerinde çokça düşünülmüş ve ciddi mesai harcanarak ortaya çıkarılmış. Dıştan incelediğimizde karbon fiber malzemeye sıkça yer verilerek ağırlık konusunda iyileşme yaşanması hedeflenmiş. Fakat o kadar başarılı yapılmış ki bu haliyle bir Bugatti Chiron ya da Koenigsegg Regera sahiplerini kıskandıra bilir. Tabi yaşam alanı bir elektrikli otomobil izlenimi vermediğini belirtmem gerek. Tavandan tabana alcantara kumaşla kaplanması ve kalan kısımlarda karbon fiberden devam edilip yarış koltuğu ile bu agresif dinamizmin tamamlanması başarılı olmuş. Ayrıca kokpitten konsola akan noktada büyük bir ekran kullanılması da iç mekandaki görünüme ciddi katkı sağlamış. Bu ekran üzerinden Rimac Concept S modelinin bütün yaşam hücreleri analiz edilip sürücüye aktarılıyor.

Yeni Rimac Concept S Kokpiti

Genel hatlarıyla Yeni Rimac Concept S modelinden bahsettim. Kendisi henüz yollara çıkmadı ama ondan önce yollarda olan üyesi çok spor otomobilin canını yaktı. Hatta Tesla Model S’i bile üzdü. Bu otomobil çok ama çok iddialı değerlere sahip. Tekerlerinin yere değdiği zamanı gördüğümüz zaman onun karşısında çok az fabrikasyon spor otomobilin ona kafa tutacağını düşünüyorum.

Sırada fotoğraf galerisi var.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.