Oto Kokpit

Yeni Nissan Leaf, EuroNcap’te 5 Yıldızı Omzuna Taktı

Yeni Nissan Leaf, EuroNcap’te 5 Yıldızı Omzuna Taktı

Avrupa’da otomobil güvenlik derecelendirme kuruluşu olarak görev yapan EuroNcap, 2018 testlerinin sonuçlarını açıklamaya başladı. İlk olarak detaylanan araç yeni Nissan Leaf oldu. Japon otomobil üreticisinin elektrikli sınıfa kattığı bu yeni model, çarpışma testinden başarıyla geçti. İşte detaylar…

Yeni Nissan Leaf EuroNcap

Nissan Leaf, içten yanmalı otomobillere göre daha teknolojik ve üstün özelliklere sahip. Fakat üzerindeki bataryalarla aynı boyutlardaki otomobillere göre daha ağır kalıyor. Bu dezavantajı da bir şekilde azaltmak gerekli olduğu için gerekli hafifletmeler yapılmalı. Bu seferde güvenlik zafiyeti doğurması söz konusu olabiliyor. Elektrikli otomobillerdeki bu sıkıntıyı başarılı şekilde açıp pazara sunmak ciddi çalışma gerektirir. Nissan bu başarıyı yakalayıp Leaf modelini üretti. Güvenlik konusunda bunu tescillemek için EuroNcap gibi kurumdan onay alması gerekli. Bunun içinde testlere girdi ve başarıyla geçti.

EuroNcap çarpışma testlerinden beş yıldızla dönen Nissan Leaf; Yetişkin yolcu için 93 puan, Çocuk yolcu için 86 puan, Yaya ya da şuan ki adıyla Zarar Görebilecek Yol Kullanıcıları değerlendirmesinde 71 puan ve son olarak Güvenlik yardımcısında ise yine 71 puan alarak kısmen rakibi Toyota Prius’u aratmayacak kadar güvenli elektrikli otomobil olduğunu gösterdi. Aktaracaklarım bu kadar. Son olarak çarpışma testinin videosunu izleyelim.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }