Oto Kokpit

Yeni Mercedes-AMG GT R Tanıtıldı

Mercedes’in bir süredir konuşulan modeli Mercedes-AMG GT R, dün yapılan lansman ile tanıtıldı. AMG mühendislerince tepeden tırnağa elden geçen ve her bir detayı yeniden hesaplanarak pist canavarına dönüştürülen bu otomobili paylaşılan özellikleri ile yakından tanıyalım.


Mercedes-AMG GT R Teknik Özellikleri

Mercedes’in güncel modelleri arasında en hızlı araç olan Mercedes-AMG GT R, dış yapısındaki görünümden iç mekanına kadar özenle elden geçirildi. Motoru üzerinde geliştirmeler yapıldı. Kıyaslama ile araçtaki gelişimi anlatayım. Bunun için AMG GT S modelini baz alacağım. Görünüm olarak AMG GT R, görünüm olarak çok daha agresif detaylara sahip. Bunları dışta sağlamak için yeni ön kaput, daha geniş hava kanallı ön tampon, yeni ön ızgara, karbon fiber yan aynalar, yine karbon fiber tavan, bagaj üstü spoyler, yeni arka tampon, yeri değiştirilip ortaya alınan yeni egzoz çıkışları ve karbon fiber arka difüzör parçaları ile GT S’e göre farkını ortaya çıkarmış.

Aracın yaşam alanına bakacak olursak yine yarışçı ruh öne çıkıyor. Bunun için sarı dikiş detaylı alcantara ve deri kumaş kombineli spor koltuklar, sarı dikiş detaylı alcantara kaplama direksiyon simidi, konsolda ise alt kısım alcantara olarak üst kısım ise deri ile kaplanarak yine sarı dikiş detaylı olarak yeniden elden geçirilmiş. Yine aynı şekilde kapı yanlar ve aracın diğer alanları benzer şekilde değiştirilmiş. Bu detaylarda AMG GT S modeline göre oldukça farklı olmuş. Fakat teknik kısım çok daha iddialı hale getirilmiş.

Yeni Mercedes-AMG GT R için 4.0 litre V8 motor kullanılmış. Çift turbo beslemeli bu ünite ile 585 ps 700 nm tork güç üreten AMG GT R, yazımın başından beri kıyasladığım AMG GT S’e göre +75 ps ve +50 nm tork daha fazla güce sahip. Bu sayede 0.2 saniye daha iyi 0-100 km/s hızlanma değerine sahip olan bu spor otomobil, +8 km/s daha fazla maksimum hıza sahip. Bu kadar belirgin fark için sadece güç artışı etkili olmamış. Arkadan itişli Mercedes-AMG GT R modelinin GT S’e göre 90 kg daha hafif olması da etkili oluyor. Bunu sağlamak adına da aracın içinde ve dışında karbon fiber kullanımının payı fazla rol oynamış. Bu arada 7 ileri otomatik yarış şanzımanını bu otomobil içinde kullanılmış. Önde 19 inç ve arkada 20 inç jantlarda diğer farklar arasında yer alıyor. Jantlara önde 275/35 ZR 19, arkada ise 325/30 ZR 20 ebatındaki Michelin Pilot Sport Cup 2 lastikler kullanılmış.

Mercedes-AMG GT R için öne çıkan birkaç detay daha var. 585 ps güce sahip bu yıldızı dizginlemek için önde 402 milimetre arkada ise 360 mm çapa sahip seramik karbon fren diskler kullanılmış. Comfort, sport ve sport plus olmak üzere üç farklı sürüş moduna sahip olan araçta Alman mühendisleri birkaç özel detay daha eklemiş. AMG GT R, yarış modunda 80 km/s hızın üstüne çıkıldığı zaman araç 40 mm kadar yere yakınlaşıyor. Bu sayede hava ile sürtünme kat sayısında iyileşme yaşanmış. Böylesine hızlı ve spor otomobil için aerodinaminin ne kadar önemli olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Bu araçta birde Renault’tan hatırlayacağımız 4wd özelliği yer alıyor. Araç, virajlara girerken arka tekerleri 1.5 derece dönüyor ve bu da yol tutuş için ciddi avantaj sağlıyor.

Son olarak Mercedes-AMG GT R ne zaman satışa sunulacağını söyleyip görsellere geçeyim. Aracın satışı için 21 Kasım 2016 tarihi gösterildi. Fakat Avrupa pazarı için Mart 2017’yi bekleyeceğiz.

Yeni Mercedes-AMG GT R Teknik Özellikleri
Motor: 4.0 litre V8 Biturbo 585 ps 700 nm tork
Şanzıman: AMG SPEEDSHIFT DCT 7
Performans: 0-100 km/s: 3.6 saniye – Maksimum hız: 318 km/s
Yakıt Tüketimi: Şehir içi / Şehir Dışı / Ortalama / Co2: 15.0 / 9.2 / 11.4 / 259 g/km
Boş Ağırlık: 1555 kg

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.