Oto Kokpit

Sürücü Kursları Rehberi

Yeni Mazda CX-4 Teknik Özellikleri Açıklandı

30.12.2016
2.182
Adblue iptali - Arıza tespit cihazı - Ecuemulators

Mazda’nın SUV sınıfında henüz Avrupa için satışa çıkarmadığı Mazda CX-4 modelini tüm detayları ile bu yazıda ele alacağım. Şuan Çin pazarında satışa sunulan yeni mazda cx-4, sportif yapısı ile dikkat çekse de iki litrenin altında olmayan motor seçeneklerinden dolayı Türkiye pazarı için pek sıcak durmuyor. Fakat Mazda’nın düşük hacimli çözümleri ile geleceğinden hiç şüphemiz yok. Birçok detayı ile CX-4 modelini yakından tanıyalım.

Yeni Mazda CX-4 Ne Zaman Çıkacak?

Kompakt Coupe SUV sınıfında konumlandırılan Yeni Mazda CX-4, 2.0 lt ve 2.5 lt olmak üzere iki farklı motor seçeneği ile üretildi. Çin pazarına 2016 yılı içerisinde giriş yapan araç, Avrupa piyasası için henüz detaylandırılmadı. Fakat her geçen gün büyüyen ve ülkemizde de ciddi ilgi gören bu sınıf için mazda cx-4 önümüzdeki süreçte piyasa da rol alacak Japon SUV modellerinden birisi olacak. Yeni CX-4 modelini fazlasıyla merak edenler var. Tepeden tırnağa bütün özelliklerini aktaracağım. Önce donanımlar ile başlayalım.

Yeni Mazda CX-4 Donanımları

Yeni Mazda CX-4 Donanımları
Dışta aydınlatma ekipmanları tamamen led yapıda sunuluyor. Tabi bunu üst seviye pakette alabiliyorsunuz. viraj aydınlatmalı farlardan, ledli sinyallere kadar birçok alan led yapıda sunuluyor. Yan aynalar elektrikli katlanıyor ve bu araçta 17 ve 19 inç jant seçenekleri sunuluyor. 17 inç jantlara 225/64, 19 inç jantlara ise 225/ 55 ebatlı lastikler eşlik ediyor. Yaşam alanına geçtiğimizde 7 inçlik multimedya ekranı karşımıza çıkıyor. 6 hoparlörlü ses sistemi, 8 yöne elektrikli olarak ayarlanabilir koltuklar, head-up display, otomatik kararan dikiz aynası, çift bölgeli otomatik klima gibi donanımlar da sunuluyor. Ayrıca koltuklardan kapı yanlarındaki alana kadar birçok yapı deri kumaşla bezenmiş. Güvenlik donanımlarında ise yokuş kalkış desteği, kör nokta uyarı sistemi, ESS olarak adlandırılan ani fren esnasında dörtlü flaşörleri yakma özelliği ve SCBS olarak adlandırılan otomatik frenleme özelliği yer alıyor.

Yeni Mazda CX-4 Kokpiti

Yeni Mazda CX-4 Teknik Özellikleri
Önce boyuttan başlayalım. 2700 mm dingil mesafesi ile abisi CX-5 ile aynı değere sahip olan araç, 4633 mm uzunluğa, 1840 mm genişliğe ve 1530 mm yüksekliğe sahip. 51 litre yakıt tankına ve 400 litre bagaj alanına sahip olan araç yazımın başında da belirttiğim üzere iki farklı motor seçeneği ile üretildi. Bunlardan ilki 2.0 lt 158 ps 202 nm tork güce sahip olan benzinli motor oluyor. 6 ileri manuel ve 6 ileri otomatik şanzıman ile satışa sunulan araç, manuel viteste 200 km/s, otomatikte ise 192 km/s hıza ulaşıyor. Ayrıca manuel şanzımanda 100 kilometre de ortalama 6.4 litre yakıt tüketirken, otomatik şanzıman da bu değer 6.3 litreye düşüyor. Ağırlık konusunda ise manuel şanzıman ile 1390 kg, otomatikte ise 1450 kg olduğunu belirteyim. Bu ünitenin sadece önden çekişli olarak satıldığını dipnot olarak geçeyim.
Diğer seçenek 2.5 litrelik daha güçlü benzinli versiyonu oluyor. 192 ps 252 nm tork güç üreten bu ünite, sadece 6 ileri otomatik şanzıman ile alınabiliyor. Yeni mazda cx-4 bu motoru ile 198 km/s maksimum hıza ulaşıyor. Biraz ağır kaldığı kesin. Bunun sebebi dört tekerden çekiş sistemine bağlıyorum. Çünkü araç 1454 kg boş ağırlığa sahip. Zaten dört tekerden çekiş sistemi sadece bu ünite ile sunuluyor.

Vee Yeni Mazda CX-4 hakkında aktaracaklarım şimdilik bu kadar. Ülkemize ne zaman gelir net bilgi sahibi değilim. Fakat duyurulduğu zaman gelişmeleri paylaşacağım. Gelişmelerden haberdar olmak için bizi facebook sayfamız üzerinden takip etmeyi unutmayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.