Sürücü Kursları Rehberi

Yeni Kasa Ford GT Concept Tanıtıldı

yeni-kasa-ford-gt-concept-22
Otomobil dünyası bu aralar gerçekleşen 2015 detroit auto show ‘u konuşuyor. Yepyeni otomobiller gün yüzüne çıktı. Fuar amerika’da olunca olunca, öne çıkan otomobillerde doğal olarak yerli araçlar oluyor. Abd’nin en köklü otomotiv üreticilerinden ford, yeni kasa ford gt ‘yi tanıtarak fuara damgasını vurdu. Evet yanlış duymuyorsunuz, efsane geri döndü.

İlk üretimi 2005-2006 yılları arası yapılan ford gt, 5.4 litre V8 süper şarj motoru ile 550 beygir güç üretimine sahipti. Bir zamanlar avrupalı rakiplerinin gıptayla baktığı süper spor otomobil yepyeni yüzüyle yollara geri dönüyor. Amerikan süper spor otomobil tarihinin en nadide parçalarından birisi olan ford gt’den 2005 yılında 2027 adet ve 2006 yılında ise 2011 adet üretilmişti. Söz konusu otomobil bu sefer daha küçük motor hacmiyle karşımıza çıktı. Ecoboost teknolojisiyle bütünleştirilen 6 silindirli bu motor, 3.5 litre hacme sahip. Çift turbo besleme olarak çalışan yeni kasa ford gt‘nin motoru 600 beygir güç üretecek. +50 beygirlik artıştan söz ediyoruz. Fakat bunun lastiklere yansıması çok farklı olacak. Nedeni ise aerodinamik yapıda yatan teknolojiye bağlanmış. Karbon fiber malzemenin fazlaca kullanıldığı bu süper spor araçta güç-ağırlık dengesinin önceki nesile göre çok daha iyi seviyelere çekildiğini düşünüyorum.

Yeni kasa ford gt tasarım açısından bakacak olursak, konsept kimliğin verdiği küçük belirsizlikler net konuşmamıza pekte imkan veremeyebilir. Fakat genel hatlarıyla bu otomobil, ilk nesilden miras kalan sportif kimliği en iyi şekilde yansıtıyor. Bunu yaparken de geleneklerine bağlı izleri taşırken, güncelliği de en iyi şekilde koruyor. Özellikle led aydınlatmalı farlar, 3 boyutlu stoplar ve 20 inçlik jantlar günümüz kimliğini yansıtmasında büyük yardımcısı olmuş. Tabi bu söylediklerimin hepsi dışı için geçerli. Fakat iç mekanın konsept izlerden kurtulduktan sonra iyice netleşeceği kanaatindeyim. 2016 yılı içerisinde fiyat ve diğer teknik verileri kesin olarak belirlenecek. 2017 model olarak ise satışa sunulacağı söyleniyor. Şimdilik elime ulaşan bilgiler bu kadar. Sırada bolca görsel ve video ile yeni ford gt’yi daha yakından tanıyalım.

Yeni Kasa Ford GT Video

13 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 4.107 kez görüntülendi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git