Oto Kokpit

Yeni Fiat Egea (Tipo) Hatchback Modeli de Yolda

yeni-fiat-egea-tipo-hatchback-3

Fiat Egea, bu sefer hatchback kasası ile geliyor.

Fiat, yakın zamanda yollara çıkardığı egea modeli ile bütün dikkatleri üzerine çekmişti. İşlerimdeki aksaklıklardan dolayı bir süredir gidip göremedim aracı ama bugün detaylıca inceleme fırsatı buldum. Bunun üzerine Aralık ayından itibaren internete düşmeye başlayan hatchback modelini görünce haberi detaylı şekilde paylaşmak istedim.

Avrupa pazarına yeni nesil fiat tipo olarak lanse edilen bu otomobil, linea’nın varisi olarak fiat egea ismi ile ülkemizde yerini aldı. Daha önce linea ile uzun yolculuk yapmış biri olarak kıyaslama konusunda birçok ön bilgi sahibiyim. Egea modeline de bu açıdan baktım. Oldukça başarılı araç olmuş. Linea’dan çok ders çıkarılarak büyük çalışılmışlık içeren otomobil olarak üretilmiş.

Bunları neden anlatıyorum?
Birçok web sitesinde fiat egea hatchback yada Avrupa’da beklenen ismi ile 2016 fiat tipo hatchback modelini vw golf, seat leon, opel astra ve diğer türevleri olan c segmentindeki bu güçlü temsilcilerle kıyaslandığını gördüm. Buna kesinlikle katılmıyorum. Çünkü aynı hata şuan yollarda olan sedan kasa içinde yapıldı. Yani bu aracı jetta, octavia, fluence gibi modellerle kıyaslamayın. En dolusu 70.000 TL’yi geçmeyen egea, dolu paketi ile ile 100.000 TL sınırlarını zorlayan saydığım sınıftaki araçlarla aynı segmenti paylaşamaz. Fiat egea, b segmenti ile c segmenti arasına konumlandırılmış, yüksek satış odaklı olarak üretilmiş ve pazar tüketicisinin araçlardaki standart beklentilerini karşılayan bir otomobildir. Bu kapsamda yeni fiat egea hatchback modeli de yine aynı aralıkta kalacak bir araç olacak. Mesela skoda rapid spaceback buna çok güzel örnek olabilir. Şuan egea için fazla konuşmak istemiyorum. Hevesimi test yazısına saklıyorum.

Hatchback sınıfına yepyeni soluk getirecek olan bu yeni fiat modeli, punto’nun bir tık üstü bravo modelinin ise bir tık altında yer alacağının altını iyice çizeyim :). Araçta 1.4 litre 95 beygir benzinli, 1.6 litre 110 beygir benzinli, 1.3 litre MultiJet II 95 beygir turbo dizel ve 1.6 litre MultiJet II 120 beygir turbo dizel ünitelerinin sunulacağı büyük oranda tahmin ediliyor. 5 ileri ve 6 ileri manuel, 6 ileri otomatik şanzıman seçenekleri de bu motorlar arasında yerini alacak. Şimdilik aktaracaklarım bu kadar, gelişmeler oldukça paylaşmaya devam edeceğim.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]