Oto Kokpit

Yeni Crossover SUV Hyundai Kona Geliyor

Crossover SUV sınıfına yepyeni bir araç daha dahil oluyor. Güney Koreli üreticiden gelen bu hamlenin adı Hyundai Kona. Tasarımı çokça eleştirilecek olan ama abisi Tucson’un zorladığı bütçeleri kendine çekmesi için görevlendirilecek bu araç hakkında edindiğim bilgileri buyurun öğrenelim.

Crossover SUV Hyundai Kona
Yeni Crossover SUV modeli Hyundai Kona, geçtiğimiz günlerde Lizbon’da görüntülendi. Üstelik kamuflajsız! Tıpkı yeni polo gibi cesur pozlar vererek kameralara yakalanan bu araç, git gide rekabet seviyesi güçleşen SUV sınıfında alt segmentlere hitap etmek için üretildi. Sınıfında Renault Captur, Peugeot 2008, Opel Mokka, Fiat 500x ve ve Citroen C4 Cactus gibi rakipleri var. C4 Cactus demişken hemen tasarıma değinmek istiyorum. Araçları birbirine benzetmeyi sevmem ama Hyundai Kona Citroen’in güncel tasarım dilinden fazlaca detaylar kapmış. Hatta Jeep Cherokee modeline de atıfta bulunulmuş. Bunu far yapısını ele alarak söylüyorum. Genel hatlarda ailenin üyelerinden pek uzaklaşmamış. Mesela ızgarada İ30’u anımsayabiliyorken arka tasarımda yeni Tucson modelinden alıntılar mevcut. Ama şunu da belirteyim. Bu araç tasarım olarak son zamanların en iddialı ve en sıra dışı Hyundai tasarımına sahip olmuş.

Hyundai Kona Fiyatı

Hyundai Kona üzerine teknik anlamda henüz bilgi aktarılmadı. Fakat B segmenti üzerine yükseleceği için İ20 modeline yakın boyutlarda olacağı düşünülüyor. Motor seçeneklerinde ise güncel dizel motorlardan ve yeni nesil 1.4 litrelik turbo beslemeli benzinli üniteden faydalanacağını tahmin ediyorum. Fiyat olarak ise ülkemizde bu aracın sınıfındaki rakiplere yakın seviyede olacağını ön görüyorum. Yani uygun fiyata alırız beklentilerine girmemenizi tavsiye ederim. ÖTV ve kur artışı derken uygun fiyata araç satışı artık hayal oldu.

Şimdilik Hyundai Kona hakkında aktaracağım bilgiler bu kadar. Gelişmeleri takip ediyorum. Yeni bilgiler oldukça paylaşmaya devam edeceğim. Gelişmelerden haberdar olmak için bizi facebook sayfamız üzerinden takip edebilirsiniz.Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.