Oto Kokpit

Wuling Hongguang Mini EV Teknik Özellikleri ve Fiyatı

Artan otomobil ve akaryakıt fiyatları karşısında vatandaş ciddi bunalım içinde ve buna çare olabilecek yollar arasında uygun fiyatlı elektrikli otomobiller görülüyor. Çin’de satış rekoru kıran Wuling Hongguang Mini EV gibi bir araç doğru fiyatla bizlere ilaç gibi gelebilir. 2020 yılında üretilen ve şuan Macaron adlı serisiyle varlığını devam ettiren bu araç şimdiye kadar yarım milyon adetten fazla satmış. Dört kişilik oturma kapasitesine sahip bu elektrikli otomobili sizler için kaleme aldık. İşte detaylar…


Wuling Hongguang Mini EV Fiyatı

Wuling Hongguang Mini EV, SAIC-GM-Wuling iş birliğinin ürünü olarak üretildi. Aradaki GM yabancı gelmiyor değil mi? Evet, bu aracın üretim ortaklarından birisi de GM yani General Motors. Şirketin % 44’lük hissesi GM’e ait.

Temmuz 2020 yılında üretilen ve Ocak 2022’ye kadar 500 bin adeti aşkın satış gerçekleştiren Wuling Hongguang Mini EV, Çin’de en çok satan elektrikli otomobil olmayı başardı. 3 kapılı HB ve 2 kapılı cabrio karoserlerine sahip olan bu elektrikli mini otomobilin hatchback versiyonu aslında ülkemiz için biçilmiş kaftan. Sebebini tanıdıkça anlayacaksınız.

Wuling Hongguang Mini EV İçi

Wuling Hongguang Mini EV Teknik Özellikleri

2920 mm uzunluğa, 1493 mm genişliğe ve 1621 mm yüksekliğe sahip olan araç ortalama 665 kg boş ağırlıkla yürüyor ve en ağır modeli 700 kg olarak belirlenmiş.

Ekonomi ve tasarrufun temel prensip olduğu bu araçta öyle büyük tekerler yok. 12 inçlik janta sahip olan Wuling Hongguang Mini EV modelinde 145/70 R12 ebatlı lastikler kullanılmış.

9,2, 13,8 ve 26 kWh Lityum-iyon pil seçenekleriyle alınabilen araç, 27 beygir 85 nm tork güç üretiyor. Bu minicik motoruyla 100 km/s hıza çıkabiliyor.

NEDC verilerine göre 120 ila 170 km arası menzil sunan Wuling Hongguang Mini EV, 220 volt akımda %20 ila %100 arası batarya dolumunu 6.5 saatte tamamlıyor. Hızlı şarj desteği olmadığı için şuan kayıtlarda tek şarj verisi bulunuyor.

Şirket, bu yıl Wuling Hongguang Mini EV için üretmeyi planladığı 26.5 kwh’lık yeni modeliyle 41 beygir güç ve 280 kilometre menzil sunacağını öngörüyor.

Wuling Hongguang Mini EV Kokpiti

Wuling Hongguang Mini EV Donanımları

Tabi bir araç ne kadar asgari olursa olsun bazı nitelikleri de karşılaması gerekir. Bu araçta sunulan özellikler arasında;
12 inçlik jantlar,
led farlar,
led stoplar,
klima,
elektrikli açılabilir ön camlar,
usb girişli stereo ses sistem,
eşya saklama alanları,
ABS,
lastik basıncı sensörü,
arka park sensörü,
sürücü hava yastığı,
düşük hızlarda yaya uyarı sistemi,
geri görüş kamerası gibi özellikler bulunuyor.

Wuling Hongguang Mini EV Fiyatı

En önemli kısma gelelim. Bu aracın baz modeli Türk Lirasıyla 85 bin TL’den başlayıp en üst versiyonu 110 bin TL’ye kadar (Çin’de) satılıyor. Çin’deki fiyatıyla dahi bu araç ülkemize gelse yok satabilecek bir araç. Fakat vergi ve ek masraflarla 150 bin TL civarında bile Türkiye pazarında şehir içi kullanımında birçok kişinin tercih edebileceği araç olabilir. Ülkemizde böyle ekonomik elektrikli otomobilin üretilmesi büyük ilgi görebileceğini düşünüyoruz. Umarız en kısa sürede pazarın böyle araçları satın alma imkanına kavuşuruz.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Fatih dedi ki:

  200 bin liraya gelse bile alırım.

  1. Fatih YILDIRIM dedi ki:

   bence de

 2. Fehmi dedi ki:

  Ne oldu türkiye ye gelecekti yalan oldu herhalde , türkiye ye kim gelsin de iş yapsın yabancı yatırımcılar kaçıyor. Ülkeyi ne hale getirdiler. Ülke batma yolunda hız kesmeden ilerliyor. Bu araçlar hayal.

] }