Sürücü Kursları Rehberi

Volkswagen’ın Başı Büyük Dertte

volkswagenin-basi-buyuk-dertte


Bünyesinde dünyanın önde gelen markalarını bünyesinde barındıran otomobil devi volkswagen, bu aralar çok büyük sorunlar yaşıyor.

Önce ABD’de başlayan daha sonra Asya ülkelerine kadar sıçrayan bu krizin sebebi emisyon!

Volkswagen bünyesinde üretilen Audi A3, Jetta, Beetle, Golf ve Passat modellerinin TDI motorlarındaki gaz emisyonları değeri manüpile edildiği belirtildi. Olay, 2.0 TDI 4 silindirli motorların yazılım ile emisyon testlerinin manipüle edilmesinden dolayı araçların belirtilen nitrojen oksit salımından 40 kat daha fazla salınım yaptıkları tespit edilmişti. Bu yazılım ile araçların emisyon testlerinden geçmesi sağlanmış.

11 milyon aracı kapsayan bu sorun ile ilgili ABD’de markaya karşı soruşturma açıldı. Bu kapsamda volkswagen 18 milyar dolar ceza ödeyebilir. Olay bununla kapansa iyi! Asya’ya sıçrayan bu büyük kriz de Güney Koreli yetkililerde kendi ülkelerindeki bu model araçlar için soruşturma başlattı. 5 araca kadar kapsamlı bu soruşturma da sorun bulmaları dahilinde ülkelerindeki bütün dizel araçları da kapsayan soruşturmaya dönüşeceği söyleniyor. Ayrıca belirttiğim modellerin şuan ABD ve Kanada’da satışı durduruldu.

Bu konuda Volkswagen CEO’su Martin Winterkorn şöyle bir açıklama yaptı: “Milyonlarca insan markamıza güveniyor. Bu güveni zedelediğimiz için inanılmaz şekilde üzgünüm. Müşterilerimizden her şekilde özür diliyorum”.

Olayın faturası şimdiden ağır oldu
Son 6 yılda ABD’ye 482.000 üzerinde audi ve volkswagen araçlarının satıldığını düşünürsek olayın vahameti çok büyük görünüyor. Hatta şimdiden ciddi etkileri olmaya başladı. Volkswagen hisseleri yaklaşık yüzde 33 geriledi. Amerika’ya 4 silindirli Audi ve VW satışını durduruldu. Volkswagen bu büyük sorunun çözümü için 6.5 milyar euro ayırdı. Almanya bu konuda şimdiden çok tedirgin. Sonuçta ülkenin mühendislik seviyesi ve dünya genelinde bilinen ülke imajı çok iyi seviyede. Bunun zedelenmesinden çok korkuyorlar. Bakalım bu olay nasıl sonuçlanacak? Ortaya atılan iddialar çok ciddi seviyede ve markanın dünya pazarında büyük kayıp yaşamasına yetecek kadar önemli olduğunun altını çizmek gerekli. Gelişmeler oldukça paylaşmaya devam edeceğim.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git