Oto Kokpit

Volkswagen, Emisyon Krizine Rağmen 2015’te Beş Ülkede Zirvede

Volkswagen, Emisyon Krizine Rağmen 2015’te Beş Ülkede Zirvede

Volkswagen grup, bünyesindeki markalara sahip onlarca aracı ile yıllardır satışa rekorları kırarak ilerliyordu. Her şey güzel giderken 2015 yılının sonuna doğru işler tersine döndü ve insanlardan saklanan emisyon değerlerindeki ince ayarlar gün yüzüne çıktı. Bu saatten sonra volkswagen için geri dönülmez yol açılmış oldu.

volkswagen-emisyon-krizi
Medya da fazlasıyla yer gören bu olayı kısaca hatırlatayım. Alman devi, dünya çapında birçok aracında kullandığı 1.6 TDi ve 2.0 TDi yani dizel ünitelerinde emisyon değerlerini düşük gösterme adına yazılımsal hamle yaptığı ortaya çıktı. Amerikalılar bu işi fark edince olanlar oldu ve incelemeler başlatıldı. Sonrasında yaptırımlar peş peşe geldi. Açıkçası bunlar volkswagen gibi firmayı yıkacak şeyler değildi. En büyük sıkıntı marka imajının zedelenmesi oldu. Yıllardır farklı markalarla dünya çapında ciddi satış rakamlarına ulaşan bir firmanın bu denli hayal kırıklığı oluşturacak davranışta bulunması birçok kesim tarafından şaşkınlıkla karşılandı.

Ülkemizde bu emisyon konusunda yaptırımlar beklendi ama kim takar co2 salınımını? Ülkemizde satışlar kaldığı yerden devam etti ve yılın en çok satan markası olarak volkswagen, 2015 yılını bitirdi. Madem bizde umursayan olmadı, Avrupalı bu işe geçit vermez dedik.
Fakat o da nesi?
Meğerse Avrupalılar içinde emisyon o kadar önemli değilmiş. Bunu ben değil Jato tarafından açıklanan analiz sonuçları söylüyor. 2015 yılında satılan sıfır otomobil verilerini 2014 ile kıyaslamışlar ve bu emisyon krizinin sanıldığı kadar volkswagen firmasını etkilemediğini gösteren sonuçlar ortaya çıkarmışlar. Gerçi 2015 yılının sonuna doğru bu olay patlak verdi ama arada bir çeyreklik dönem var ki, o süreçte en çok aracın satıldığı ayların başını çeken “Aralık” var.

volkswagen-emisyon-krizine-ragmen-2015te-bes-ulkede-zirvede-1
Araştırma sonuçlarından biraz konuşalım.
Başlıkta belirttiğim 5 ülke: Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ve İspanya oluyor. Bu 5 ülke Avrupa otomobil pazarının % 75’lik pazar payı dilimine sahip. Araştırma kapsamında az önce belirttiğim üzere 2015 yılında bir önceki yıla göre satışlar artmış. Üstelik bu artış % 8.8 olarak gerçekleşmiş. Adet bazında ise bu beş ülkede 10.390.000 milyon satışın gerçekleştiği anlamına geliyor. Tabloya baktığımızda Volkswagen markası, golf, polo ve passat modelleriyle dikkat çektiğini göreceksiniz.

volkswagen-emisyon-krizine-ragmen-2015te-bes-ulkede-zirvede-2

Volkswagen 2015 yılını bir şekilde atlattı. Bu sene Alman firma için diğer yıllara göre çok daha fazla önem arz ediyor. Seneye bu zaman ki veriler krizin yansımasını çok daha net gösterecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]