Sürücü Kursları Rehberi

Ülkemizde 7 Kişiye 1 Otomobil Düşüyor

Otomobil dünyasına dair birbirinden ilginç analizleri Ajans Press’in verileriyle ara ara sizlere aktarıyorum. Bu sefer ise Türkiye’de insan sayısına araç adedini baz alan verilerle karşınızdayım. TÜİK verilerinin ele alınarak açıklanan bilgilere göre Türkiye’de 7 kişiye 1 otomobil düşüyor. En yüksek ortalama ise 4 kişiye 1 otomobilin düştüğü Ankara olduğu belirtildi. İşte detaylar…


Türkiye'de 7 Kişiye 1 Otomobil Düşüyor

Ajans Press’in Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden ve medya verilerinden topladığı bilgilere göre ülkemizde 7 kişiye bir otomobil düşüyor. Ankara’dan sonra İstanbul’da ise 5 kişiye 1 otomobil düşüyor. Bu bilgilere ek olarak Türkiye’de en çok otomobil, 2 milyon 755 bin 250 adet ile İstanbul’da olduğu açıklandı.

Tabi bununla birlikte birde en az otomobilin olduğu ili de açıklamak lazım. 2017 yılı verilerine göre açıklanan bilgilere göre en az otomobil Hakkari olarak belirlendi. Böylelikle nüfusu 267 bin 813 olan Hakkâri’de 131 kişiye bir otomobil düştüğü tespit edildi. Hakkâri’den sonra ise kişi başına düşen en az otomobil sayısı Tunceli ve Ardahan’da görüldü.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git