Oto Kokpit

TÜVTÜRK Egzoz Gazı Emisyonu Sahtekarlıklarına Karşı Uyardı!

TÜVTÜRK Egzoz Gazı Emisyonu Sahtekarlıklarına Karşı Uyardı!

T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 11 Mart 2017 tarihinde yayınladığı Egzoz Gazı Emisyon Kontrolü Yönetmeliği ile 1 Ocak 2018’den itibaren egzoz gazı emisyon ölçümü sonrasında pul ve ruhsat verme uygulaması kaldırılmıştı. Yönetmelikten önce yetkili kurumlara gidip iki dakikada egzoz emisyonundan geçip gerekli belgeleri alıyorduk. Fakat son düzenlemeden sonra yine ölçüm yaptırıyoruz ama pul ve ruhsat için ek ücret ödemiyoruz. Ölçüm geçerlilik tarihi e-Devlet’e yansıyor ve oradan öğrenebiliyoruz. Fakat bazı çakalların yeni uygulama sonrasında bile pul ve ruhsat için ek ücret talep etmesi, TÜVTÜRK’e de böyle şikayetlerinden gelmesinden dolayı uyarı yayınlandı.

Egzoz Gazı Emisyonu Pul Ücreti Var Mı?

1 Ocak 2018 tarihinden itibaren egzoz emisyon ölçümünden geçemeyen araçlar, Ağır Kurulu olarak değerlendiriliyor. Bu durum, muayeneden geçmek için ister istemez Egzoz Gazı Emisyonundan başarıyla geçmeyi şart koşuyor. Eski uygulamada emisyon ölçümü sonrasında pul ve ruhsat veriliyordu. Fakat yeni sistemde böyle bir durum yok. Eğer işleminiz başarılı olursa e-Devlet üzerinden sorgulaya biliyorsunuz. Yani sizden pul ya da ruhsat için ek ücret talep edenlere aldırış etmeyin. Ek ödeme yapmayın ve gerekli kurumlara şikayet edin.

Eski Egzoz emisyon gazı pulu ve ruhsatları atılacak mı?
Hayır! 1 Ocak 2018 tarihinden önce ölçümü yaptırıp pul ve ruhsat aldıysanız son geçerlilik tarihine kadar saklamalısınız ve bir sonraki muayene tarihinde TÜVTÜRK yetkililerine bu belgeleri ibraz etmelisiniz. Egzoz emisyonun son geçerlilik sisteminden sonra yapılacak ölçüm sonrasında yeni sisteme kayıt olacaksınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }