Sürücü Kursları Rehberi

TÜBİTAK Öncülüğündeki İlk Yerli Otomobile Ait Prototip Tanıtıldı

tubitak-ilk-yerli-otomobil-prototip-1
Ülkemiz açısından otomotiv alanında bugün önemli açıklama geldi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, bir süredir çalışması yapılan ve bu konuda haber beklenilen ilk yerli otomobil nihayet tanıtıldı. Fakat bu tanıtım prototip modelin kamuflajlı haliyle karşımıza çıktı. Bakan Işık, yerli otomobili 2016’da her türlü arazi şartında deneyecekleri 30-40 araç üretmeyi, 2019 sonuna kadar da Türkiye’de bunun seri üretimini başlatmayı hedeflediklerini söylese de bu duyuru büyük tepki topladı. Çünkü tanıtılan araç her detayı ile 2005-2009 yıllar arasında üretilen cadillac bls modelinin taa kendisi olmuş.

Konuya şu açıdan bakarak devam edeyim. Tübitak öncülüğünde üretilen bu bu araçlardan şükür ki 3 adet var ve bunlar önümüzdeki 5 sene içerisinde tasarım olarak değişecek. Gerçi bu prototipler bünyesinde nelerin denendiğini de tam anlamış değilim ama üretilecek araç bu değil. Karşımızda duran bu üç farklı araç, yerli otomobile karşı olan niyetimizin temsilcisi olarak duruyor. Zaten bu kadar olumsuz eleştiriden sonra bunu biraz daha makyajlayıp karşımıza çıkarmazlar. Zaten açıklamanın detaylarında sayın bakanımız; elektrikli araç, menzili uzatılmış elektrikli araç ve konvansiyonel araç (bilindik benzinli yada dizel araç) olarak çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. 2020 yılında yollarda buluşması beklenen yerli otomobil hakkında aktaracaklarım şimdilik bu kadar.

Etiketler:

TÜBİTAK Öncülüğündeki İlk Yerli Otomobile Ait Prototip Tanıtıldı Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. alaattin dedi ki:

    Aslında bu araç saab tarafından üretilen (cadillac içinde ) SAAB 9-3 modelidir

  2. Mehmet GÖZAY dedi ki:

    Yeni Oto hk,
    Uluslararası marka olmanın ilk şartı , İşletme maliyeti düşük , güvenli teknik ömrü 10 yıl , Konforlu ve Rekabetçi olmak yanında , mutlaka çevreci olması gerekiyor.
    Ticari , Hususi ve Kamu hizmet ihtiyaçlarını karşılayıcı nitelik ve özellikleri ana şasi üzerinde değişik formlarda üretilebilir olması gerekiyor. Saygı ile ,

Sayfa başına git