Oto Kokpit

Temassız Kaza Nedir? Ne Zaman Başlayacak?

Temassız Kaza Nedir? Ne Zaman Başlayacak?

Zor günler geçiren ülkemizde çoğu alanda ciddi düzenlemeler yapılırken trafik kuralları da elden geçiriliyor. Bu kapsamda artık hayatımıza Temassız Kaza kavramı giriyor.

Temassız Kaza Nedir?

Temassız Kaza Nedir?

Hazine Müsteşarlığı tarafından trafik sigortasının genel şartlarında yapılan düzenleme kapsamında “kazanın temassız olması sorumluluğa engel olmaz” maddesini ekleyerek sürücüler için yepyeni sorumluluk daha eklenmiş oldu. Buna göre trafik kurallarını ihlal ederek araç kullanıp yaptıkları sakıncalı hareketlerle diğer sürücülerin kaza yapmasına neden olanlar temassız kaza kapsamında değerlendirilerek sorumluluk kapsamına sokulacak. Örneğin; büyük şehirlerde makas atan sürücüleri sıkça görüyoruz. Kimi zaman bu şahıslardan dolayı trafik kazaları gerçekleşiyor. Kazalarda temasları olmasa dahi diğer sürücünün dikkatini bozup kazaya ittiği için sorumlu tutulması mümkün olmuyordu. Fakat temassız kaza düzenlemesi ile sigorta kapsamında sorumlu tutulacaklar. Bunun yanı sıra ana yola dikkatsiz çıkan sürücülerin sebep verdiği kazalarda kazada kusurlu oranında değerlendirilip sigorta kapsamında değerlendirilerek hatalı sürücü olarak karar verilecek.

Temassız Kaza Ne Zaman Başlayacak?
Trafik sigortasının genel şartlarında yapılan yeni düzenleme ile hayatımıza giren temassız kaza uygulamaya başlandı. Önceden kazadaki kusurlarda temas şartı varken son düzenleme ile birebir temas olmasa da kazaya sebebiyet veren şahısların sorumlu tutulması şartı getirildi. Umarım bazı sürücüler bundan sonra daha dikkatli ve sorumluluk bilincinde araç kullanır.

Yorumlar
  1. Güney atli dedi ki:

    Benimde başımdan böyle bir kaza geldi.
    Arabamla tek şeritli yolda ilerlerken benim önümde de bu araç vardı.
    Sollamanın yasak olduğu bir yolda karşı yönden gelen araç önündeki kepçeyi hatalı sollama yaptı. Öndeki araç sürücüsü emniyet şeridine fren yaparak geçti o sırada bende karşı yönden gelen adamla kafa kafaya çarpışmamak için direksiyonu kırdım ve emniyet şeridindeki arabaya çarptım. Hatalı sollama adam kaçtı gitti ama plakasını bulduk ve jandarma ekipleri yakaladı. Benim aracımın hasarını nasıl karşılayabilirim teşekkürler şimdiden

[single_loop]