Oto Kokpit

Sürücüsüz Otomobiller, Sigorta Şirketlerini Üzecek

Sürücüsüz Otomobiller, Sigorta Şirketlerini Üzecek

Otomotiv teknolojisinin baş döndürücü büyümesinin getirdiği avantajlar, kullanıcıların başını döndürmeye de devam ediyor. Fakat bu avantajın beraberinde getirdiği dezavantajlar da var. Şöyle ki otonom sürüşle araçlar artık sürücüsüz hale gelmeye başladı. Bu da ilerleyen yıllarda trafik kazalarında azalmasını sağlayacak. olası hatalarda ise firmanın sorumluluğu devreye girecek. İşte bu noktada sürücüsüz otomobillerin sigorta firmalarını tam kalbinden vuracak. İşte detaylar…

Sürücüsüz Otomobiller, Sigorta Şirketlerini Bitirecek

Söz konusu durum bana ait değil. Denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri sunan KPMG adlı şirket bir araştırma yapmış ve sürücüsüz araçların sigorta şirketlerini 2050 yılına kadar yüzde 71 oranında küçülmesine sebep olacağını belirtiyor. Bunun mali değeri ise 137 milyar dolar olacağı ön görülüyor. Konuyla ilgili KPMG Finansal Hizmetler Sektör Lideri Sinem Cantürk’ün düşünceleri şöyle: “2050 yılına kadar olan süreçte piyasaların nasıl dönüşeceğini görmeye çalışıyoruz. Tüm projeksiyonlar sigorta sektöründe gerileme olacağını gösteriyor. Buna karşılık yeni sigorta ürünlerine duyulan ihtiyaç da artıyor. Sürücüsüz araç teknolojisinin neden olacağı kayıpların başında otomobil sigortacılığı geliyor. Bu pazarda yüzde 71 oranında küçülme bekleniyor. Bu oran sektörde 137 milyar dolarlık bir kayıp anlamına geliyor.”

Peki bu bizleri ne kadar ilgilendirecek? Ömrü olanlar bu dönüşümün etkisini görecek. Otonom sürüşle beraber sürüş asistanları da geldiği için trafik kazalarının %90 oranında önleneceği ön görülüyor. Bu çok ciddi değer olup yeryüzündeki araçların ilerleyen yıllarda yenileriyle dönüşümü sonrasında insan hayatı için büyük fayda sağlarken araç sigortacılığının da büyük oranda önünü kesecektir. Fakat büyük markalar değişen şartlara uyum sağlayarak bu avantaja çevireceklerini düşünüyorum. Bakalım önümüzdeki 50 yıl içerisinde otomotiv dünyası neler görecek?

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.