Oto Kokpit

Start-Stop Cezasına Beklenen Açıklama Yapıldı

Start-Stop Cezasına Beklenen Açıklama Yapıldı

Geçtiğimiz günlerde Start-Stop özelliğinden dolayı “trafikte aracı durdurmaktan” dolayı bir sürücüye ceza kesilmişti. Son zamanlardaki trafik denetimlerinin sıklaşması güvenliğimiz açısından güzel olsa da aracın fabrikasyon donanımından dolayı sürücüye ceza kesilmesi pes dedirtmişti. Fakat Emniyet Genel Müdürlüğü bu konuda açıklama yaptı. İşte detaylar…


Start-Stop Cezası Var Mı?

Start-Stop özelliği ya da Türkçe açılımıyla “fren gücünü geri kazanım özelliği” ile aracın elektriksel olarak motorla bağlantısı otomatik olarak kesilip kısa süreli beklemelerde ki yakıt tüketiminin önüne geçiliyor. Hem çevreye faydalı olan hemde sürücünün cebini düşünen bu sistem yüzünden ne hikmetse geçtiğimiz günlerde bir sürücü ceza yemişti. Sebep ise kavşakta motoru durdurmak.

Emniyet Genel Müdürlüğü bu konuda: “Trafik denetimlerinde ‘start-stop’ özellikli araçlara, bu özelliklerinden dolayı duraklamaları sebebiyle herhangi bir ceza tutanağı düzenlenmemektedir” açıklamasını yaptı. Ayrıca açıklamada şunlarda eklenmişti: “29 Eylül’de Muğla ili Bodrum ilçesinde kavşakta aracının motorunu durdurarak bırakıp giden araç sahibine, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 57/1-E maddesindeki ‘Kavşaklarda gereksiz olarak duraklamak, yavaşlamak, taşıttan inmek veya aracın motorunu durdurmak’ hükmünde belirtilen ihlalden dolayı Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı düzenlendiği, bu durumun yaklaşık bir ay sonra Ankara ili Pursaklar ilçesinde olmuş gibi aracın start-stop özelliğinden kaynaklı duraklaması sebebiyle ceza yazıldığı şeklinde basına yansıtıldığı tespit edilmiştir. Trafik denetimlerinde, ‘start-stop’ özellikli araçlara bu özelliklerinden dolayı duraklamaları sebebiyle herhangi bir ceza tutanağı düzenlenmemektedir. Trafik denetimleri ve kuralları kapsamında böyle bir uygulama bulunmadığı gibi habere konu araç 2010 model olduğundan teknik bilgileri kapsamında ‘start-stop’ özelliği de olmadığı anlaşılmıştır.”

Kaynak: AA

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.