Sürücü Kursları Rehberi

Sırada E Segmenti Var: Yeni Kasa Alfa Romeo Alfetta

TURKOILMARKET | Madeni Yağlar, Motor Yağ ve Hava Filtreleri, Oto Bakım

Alfa Romeo, son zamanlarda D segmentindeki modeli Giulia ve kompakt lüks sınıfındaki Stelvio modeli ile çok ses getirdi. Fakat asıl uyuyan devden henüz ses yok. Bir zamanlar E segmentinde üretilen Alfa Romeo Alfetta, hala birçok Alfa severin yeni modelini merakla beklediği araç oluyor. İtalyanlardan henüz bu konuda ses yok ama hatırlatanlar var!

Yeni Kasa Alfa Romeo Alfetta

Başlıkta Yeni Kasa Alfa Romeo Alfetta olarak belirttim. Çünkü bu araç 1972-1987 yılları arası üretildi ve 1984 yılına kadar banttan 475,719 adetlik dağıtım gerçekleşti. Zamanının lüks araçlarından birisi olan Alfetta, dizel ve benzinli motor seçeneklerine sahipti ama en güçlü versiyonu 2.0 V5 Twin Turbo’lu modeliydi. 233 ps 332 nm tork gücüyle bir zamanlar çok iddialıydı. Tabi tek ilgi çekici yönü bu değildi. Bu motorun haricinde 2.8 lt V8 ve 3.0 V6 üniteleri, kilitli diferansiyel özelliği, bağımsız ön süspansiyonları be birçok üstün mekanik özelliğiyle Alfetta, İtalyan markanın efsaneleri arasına ismini yazdırmıştı.

Son Alfetta modelinden bu zamana kadar 30 yıla yakın zaman geçti ve Alfa Romeo’da yine efsane modelleri üretmeye başlamışken gözler ister istemez Alfetta’ya çevrildi. Çünkü E segmentinde güncel Alfa yoktur. Vee artık eskisine göre bu segment çok daha iddialı. Şöyle bir bakalım. Tamamen yenilenen Mercedes E serisi, daha yeni gün yüzüne çıkan G30 kodlu BMW 5 serisi, Volvo S90’ın o çekici kasasını söylemiyorum bile. E bunlara birde Audi A6’yı kattığımız zaman Yeni Kasa Alfa Romeo Alfetta‘nın işi bayağı zorlaşıyor. Bu sadece Avrupa pazarı için konuştuğumuz modeller. Amerika pazarında cadillac cts, chrysler 300, chevrolet impala gibi modellerde rakibi olacaktır. Hatta ülkemizde satışı olan infiniti q50 modelini de buraya dahil edelim. Bu kadar ciddi rakibi saymamın sebebi, merakla beklenen Yeni Alfa Romeo Alfetta modelinin çok zorlu ve müşteri taleplerinin üst seviyede olduğunu anlatmak istememdir. Marka bunun altından kalkar mı? derseniz, kesinlikle evet derim. Şuan Giulia çok ses getirmiş durumda. Evet, bir Alman kadar satamayacağı aşikar. Fakat seçkin ve özel otomobil üreteceği geçmişine ve şuan ki modellerine baktığımızda gayet mümkün.

Yukarıdaki görsele de açıklık getireyim. Bu resim, “Renna Design” adlı ekip tarafından kaleme alınmış bir nevi beklenen model tarzında olmuş. Resmi herhangi geçerliliği yoktur. Fakat son Giulia ve Stelvio modellerine baktığımız zaman olası Alfetta modelinin tasarımı konusunda büyük değişim olacağını sanmıyorum. Aracın yollara çıkması için beklenen tarih 2018. Fakat Alfa Romeo bu modelini hayata geçirecek mi? Onu bekleyip göreceğiz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git