Oto Kokpit

Rahmi M. Koç Müzesi Ziyaretinden Yansıyanlar

Geçtiğimiz hafta Rahmi M. Koç Müzesini ziyaret ettim. Müzenin birçok bölümü var ana tahmin edeceğiniz üzere benim için en ilgi çekici olan karayolu ulaşımı kısmında sergilenen eşsiz otomobiller oldu. En başta belirtiyorum. Eğer klasik otomobil meraklısı iseniz, birazdan görecekleriniz kalbinizin hızlı atmasına sebep olabilir. Aman dikkat!!!


Müzenin ismi rahmetli Vehbi Koç‘un oğlu Rahmi Mustafa Koç adını taşıyor. Bu müzenin tarihçesi Vehbi Koç’un oğlu Rahmi Koç’a Almanya’dan getirdiği ilk elektrikli trene kadar dayanıyor. O günden bu zamana kadar en özel endüstriyel ve mekanik aletleri toplayan Rahmi Bey, eşsiz aletlerin sergilendiği müzenin oluşmasını sağlamış. Her Türk evladının gidip görmesi gerektiğini düşündüğüm bu müze içerisinde kara, deniz ve hava taşımacılığına ait çok özel araçların yanı sıra Türk ve Dünya tarihine ait çok özel koleksiyon parçaları da yer alıyor. Benim ilgimi çeken kısım tarihte iz bırakmış kişilerin eşyaları ve tabi ki yollarda birçoğunu göremeyeceğimiz klasik arabalar oldu. Fotoğraf galerisine geçmeden önce birkaç bilgi vermek istiyorum. Yanlış hatırlamıyorsam müze Pazartesi günleri kapalı ve 2016 yılı için giriş ücreti tam 15 TL, öğrenci 6 TL. Galeri de 40’tan fazla fotoğraf var. İlgimi çeken özel araçları alt alta sıralayıp birkaç bilgi aktardım. Umarım müzeye gidemeyenler için mini sanal gezinti yaptırmış olurum.

1946 Volkswagen Beetle

Almanlar ona käfer yani böcek ismini takmışlardı. Volkswagen markasının gelmiş geçmiş en özel otomobili oldu. Kült otomobil tarihine de adını yazdırdı. Onu bu kadar temiz şekilde görmek bir klasik sever olarak heyecan vericiydi.

1946 Volkswagen Beetle

 

1966 Jaguar S-Type

Günümüzdeki XJ serisinin atasına bakıyorsunuz. Şuan Jaguar, farklı grup bünyesinde üretim yapıyor olsa da karşımızda duran araç en saf haliyle İngiliz otomobilin taa kendisi.

 

1966 Jaguar S-Type

 

Rolls-Royce Silver Cloud 3

Lüks otomobil denince Almanlara sıra gelmeden ilk söz sahibi olan İngiliz markanın en özel araçlarından birisi olan bu otomobil, Türk-Amerikan derneği tarafından müzeye bağışlanmış.

Rolls-Royce Silver Cloud 3

 

1954 BMW Isetta 300

Türkiye yollarında pek yer edinememiş ama BMW klasik dünyasında küçük boyutu ile güçlü ışığı olan bir yıldıza bakıyorsunuz. 298 cc hacme sahip küçük kalbi ile savaş sonrası büyüyen şehirlerin küçük arabası oldu. Şimdilerde ise onu müzelerde görmek bile mutluluk verici.

1954 BMW Isetta 300

 

1973 Anadol STC-16

O, Türk otomobil tarihinin gururu. Şuan baktığınız otomobil Türk tarihinin seri üretim yerli ilk spor otomobili. Günümüzde çok az kalan bu özel otomobili canlı canlı görmek ayrı mutluluk vericiydi. Özellikle Anadol modellerinin bu müzede sergilenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Otomobil sever her Türkün, Rahmi Koç müzesindeki Anadol modelleri için özellikle gitmeli.

1973 Anadol STC-16

 

1965 Ford Mustang Hardtop Coupe

Amerikan araçlarının sayısı oldukça fazla ama onlar arasında Mustang’i çekip öne çıkarmak gerekli. Gerçi üretildiği ilk yıllar Amerika’da pekte rağbet gören çokta özel araç değildi. Zaman içerisinde bu unvanı aldı.

1965 Ford Mustang Hardtop Coupe

 

1953 Cadillac Series 62 Convertible

İşte gerçek Amerikan klasiği. 5.481 mm uzunluğu, 1593 mm yüksekliği ve 2035 mm genişliği ile bu araç orada görebileceğiniz en iri otomobillerden birisi olarak öne çıkıyor. Sarı rengi, krom parçaları, kocaman lastiği ve 50’lerin tarzını en havalı şekilde yansıtan 62 serisi cadillac convertible, 2 ton üzerindeki ağırlığa sahipti. Boyut ve ağırlığı özellikle belirttim. O zamanın teknolojisini düşünün. Üretilen standart araçlar 700-800 kilogram ve 3-4 metre aralığında uzunluğa sahip. Bunları göz önüne aldığımızda bu araç yürüyen gemiden farksız. Bu harika klasik arabayı birkaç dakika en ince detayına varana kadar süzüp incelememin sebebi de iriliği olduğunu ayrıca vurgulamak istiyorum.

1953 Cadillac Series 62 Convertible

 

Diğer klasikleri ikinci sayfada yer alan galeride inceleyebilirsiniz. Bu listeye almadığım ama ilerleyen günlerde paylaşacağım çok özel bir otomobil daha var. Onu ayrı başlıkta aktaracağım. Takipte kalmaya devam 🙂

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]