Sürücü Kursları Rehberi

Porsche Active Aerodynamics (PAA) Nedir?

Ürettiği spor otomobillerle geçmişe damgasını vuran ve günümüzde de bu kimliğini sürdüren Porsche, bu başarısını her dönemde öne çıkan üstün özelliklerine borçlu. Günümüzde bu sistemlerden birisi PAA adlı Porsche Aktif Aerodinamik özelliği oluyor. Yeni nesil 911 Turbo modellerinde sunulan PAA nedir, gelin birlikte öğrenelim.


Porsche Aktif Aerodinamik Özelliği Nedir?

Porsche Active Aerodynamics adlı bu sistem aracın aerodinamik yapısına aktif olarak müdahalede bulunan özellik olup aracın performansını yüksek tutmayı hedeflemektedir.

Porsche 911 Turbo modellerinde yer alan bu sistem sayesinde üst hızlara çıkıldıkça motor daha fazla soğuk hava gönderilmesi sağlanır, frenlerin soğuk kalmasına yardımcı olunur, arka kısıma ulaştırılan hava, direkt motora gönderilip yine performansın yüksek tutulmasını sağlar. Ayrıca arkadaki aktif spoiler sayesinde fren mesafesinin düşürülmesi de gerçekleşir.

Daha detaylı aktaracak olursak Porsche Aktif Aerodinamik özelliği aktif ön ve arka rüzgarlıklar ile birlikte üç aşamada çalışır.

Birinci seviye kalkışı kapsar, ön ve arka rüzgarlık kapalı konumdadır. Rampalara, tümseklere ve kaldırım kenarlarına takılma riski daha düşük olduğundan, bu kademe günlük kullanıma uygunluğu artırır. Rüzgarlık dudağı iyi bir şekilde korunur.
İkinci aşama hızı kapsar. 120 km/s hızdan itibaren rüzgarlıklar kısmi olarak açılır ve araca gelen hava direnci katsayısı düşürülür. Böylece daha etkin hızlanma sağlanır.

Son aşama ise tamamen performansa yöneliktir. Aracı SPORT PLUS moduna aldığınız zaman devreye girer ya da rüzgarlık tuşu vasıtasıyla devreye alınır. Bu aşama da ön ve arka rizgarlıklar tamamen açılır. Böylece üst hızlarda aracın yere basma kuvveti artar. Ayrıca arka rüzgarlık 15 derecelik açıyla eğilir ve aracın daha iyi durmasına katkı sağlar.

Kaynak: https://www.porsche.com/turkey/tr/_kartal_/models/911/911-turbo-models/911-turbo/chassis/porsche-active-aerodynamics-paa/

Etiketler:

Porsche Active Aerodynamics (PAA) Nedir? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Fırat Çakan dedi ki:

    bunu öğrendiğim için iyi oldu 😀

Sayfa başına git