Oto Kokpit

Otonom Araçlara Sürücü İçgüdüsü Özelliği Geliyor

Otonom Araçlara Sürücü İçgüdüsü Özelliği Geliyor

Otonom sürüş konusunda Bosch firması her geçen gün yepyeni geliştirmelerle karşımıza çıkıyor. Bu sefer de araçlara “Sürücü İçgüdüsü” kazandırmayı hedefledi ve hava durumu raporları hazırlayan Finlandiyalı iş ortağı Foreca ile yepyeni sistem geliştirdi. İşte detaylar…


Otonom Araçlara Sürücü İçgüdüsü

Sistemin detaylarına geçmeden önce “Sürücü İçgüdüsü” terimini açıklayayım. Seyahat esnasında yol zemininin ne durumda olduğu ve tekerleklerin sağlığı konusunda bilgi sahibi olmak ve buna göre aracı güvenli şekilde kullanmak gerekir. Sürücü ile araç arasındaki bu görünmez temasın sağlanmasına sürücü içgüdüsü adı veriliyor.

Bosch ve Foreca tarafından geliştirilen ve otonom araçlara kazandırılarak sürücü içgüdüsü ile aracı kullanması sağlanacak. Bosch yol durumu servisleri ile entegre şekilde kullanılacak bu sistem de birden fazla yol senaryosu otonom sisteme kazandırılacak.

2020 yılından itibaren çok daha geniş çapta kullanıma açılacak olan Bosch yol durumu servisleri sayesinde otonom araçların yol durumu hakkındaki bilgiyi daha fazla şekilde almaya başlayacak. Burada Foreca’nın desteği hava durumunu Bosch veri tabanına aktarmasıyla yoldaki tahmini veriler otonom araçla paylaşılacak ve ıslak zemin, buzlu yol gibi zorlu yolculuklara göre aracın sürüşü adapte edilecek.

Sistemde ilk olarak hava durumu verileri kullanıma açılacak ve 2020 yılından itibaren dünya çapında otonom araçlarla paylaşılacak. Yollardaki ağ bağlantılı araç sayısı arttıkça servisin elde edeceği araç verisi sayısı da buna bağlı olarak artış gösterecek.

Otomobil Mühendisleri Topluluğu (SAE) tarafından belirlenen ve yüksek otonom seviyesi olarak isimlendirilen Seviye 4’e kadar, bir otomobilin otonom sürüş görevini üstlenip üstelenemeyeceği yolun türü, hız aralığı ve çevre koşulları gibi faktörlere dayanıyor. Geleceğin otonom araçlarında bu karar, Bosch tarafından sağlanan tahmini yol durumu servislerine de dayanacak. Bu servislerin yardımıyla otonom araç, gerçekleşebilecek olan çevre koşullarını bir süre önceden bilebilecek. Bu sayede uygun olmayan hava koşulları ve yol durumunda kontrolü direkt olarak sürücüye vermek yerine, aracın kendisini koşullara adapte etmesi için zamanı olacak. Örneğin; aracın güzergâhında hava yağmurlu ise aracın ıslak yolda kayma riskinin azaltılması ve istenildiğinde emniyetli bir şekilde durabilmesi için araç hızını önceden ayarlayacak. SAE tarafından belirlenen otomasyon seviyesi ne olursa olsun, Bosch ve Foreca’nın yeni sistemi sayesinde sürüş hem sorunsuz hem de konforlu olacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }