Oto Kokpit

Otomobillere Akıllı Koltuklar Geliyor

Otomobillere Akıllı Koltuklar Geliyor

Otomotiv teknolojisinin baş döndüren gelişimi durmak bilmiyor. Her geçen gün bir başka sistem tanıtılıyor ya da geliştiriliyor. Bu sefer de Otomobiller için Akıllı Koltuklar geliyor.

Geçtiğimiz gün yapılan Dünya Otomotiv Konferansı’nda otomotiv yan sanayisi için kurulmuş olan Assan Hanil firmasının Genel Müdürü Okan Gedik, geleceğe dair önemli bilgiler verdi.


Gelişen sistemler doğrultusunda önümüzdeki yıllarda otomobillere akıllı koltuklar gelecek. Sürüş konforunu zirveye çıkaracak olan bu sistem de güvenlikten araç içi iklimlendirmeye kadar birçok detay, koltuklar üzerinden otomatik olarak yönlendirilebilecek. Açıklamanın tamamını aşağıda belirttim. Okan Gedik, sistemin bütün detaylarını genel hatları ile anlatmış.

Akıllı Koltuklu Otomobil

Assan Hanil Genel Müdürü Okan Gedik, Akıllı Koltuklar dair şunları belirtti:
“Biyometrik sensör uygulaması ile insan vücudundaki duyuları algılayan sensörler, sürücünün yorgunluk, uyku, kalp ritmi vb. hallerinde uyarı vererek güvenli sürüşe katkıda bulunacak. Klimatik koltuklar, sürücüye konfor sağlarken konsantrasyonunun dağılmasını önleyecek. Şerit takip sistemi, araç şeritten çıktığında sürücüyü koltuğun titremesi ile uyaracak. Akıllı tekstil uygulamaları ile hava alan, terlemeyi önleyen, insandaki statik elektriği alan sistemler hayatımıza girecek. Dijital ekran ile fonksiyon kontrolü yapılabilecek; koltuğun fonksiyonları dijital ekranda ayarlanabilecek. Bu ekran koltukta, dashboardda ya da telefon uygulamasında bulunabilecek. Konforu ve dikkati arttırma uygulamaları ile göz bebeğindeki büyüme ve küçülmeyi, göz kırpma sayısını ölçen sensörler eklenecek.”

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.